.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Domaganie się przez byłą żonę alimentów unijnych

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 13.12.2010

Od kilku lat jestem rozwiedziony. Płacę zasądzone alimenty na dziecko oraz od pewnego czasu także na byłą żonę. Nigdy nie uchylałem się od spełniania tego świadczenia, a mimo to była żona grozi, że pozwie mnie o alimenty unijne. Co ma na myśli i czy może to zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie bardzo wiem, co Pańska była żona ma na myśli, mówiąc o alimentach unijnych. Pan płaci już alimenty na nią i dziecko zasądzone w Polsce. Przepisy prawa europejskiego nie przewidują czegoś takiego jak alimenty unijne. Alimenty to kwestia należąca do prawa rodzinnego, która nie podlega regulacjom unijnym. Przepisy bowiem w tej kwestii różnią się w każdym z krajów Unii.

 

Przepisy prawa unijnego regulują jedynie kwestie proceduralne pozwalające na egzekucję zasadzonych już świadczeń alimentacyjnych, jeżeli zobowiązany do ich płacenia przebywa w jednym z krajów Unii Europejskiej, innym niż kraj uprawnionego do alimentów. 

 

Możliwość dochodzenia świadczeń alimentacyjnych w krajach Unii Europejskiej daje rozporządzenie Unii Europejskiej nr 44/2001 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych. Dotyczy ono jednak orzeczeń wydanych po 1 marca 2002 roku. Można je stosować tylko w krajach członkowskich Unii, oprócz Królestwa Danii.

 

Zgodnie z tym rozporządzeniem osoba uprawniona do alimentów na podstawie orzeczenia wydanego w którymś z krajów członkowskich może ubiegać się o jego egzekucję bezpośrednio w kraju, w którym znajduje się dłużnik alimentacyjny.

 

Aby doszło do egzekucji, sąd kraju członkowskiego Unii Europejskiej, na którego terytorium mieszka zobowiązany do alimentów, musi stwierdzić wykonalność orzeczenia przyznającego prawo do alimentów.

 

Uprawniony do alimentów musi więc złożyć wniosek w okręgu sądu, w którym przebywa dłużnik, i wskazać adres do doręczeń. Do wniosku musi załączyć odpis orzeczenia sądu o zasadzeniu alimentów przetłumaczony na język kraju, w którym miałaby być prowadzona egzekucja alimentów.

 

Procedura ta jest dosyć długotrwała i kosztowna, gdyż z reguły dla wnioskodawcy wiąże się z koniecznością opłacenia pełnomocnika w kraju, w którym chce dochodzić świadczeń alimentacyjnych.

 

Poza tym, jak się podkreśla w piśmiennictwie, procedura uznania orzeczenia zasadzającego alimenty jest skuteczna jedynie dla kraju, w którym została przeprowadzona. Wystarczy, że zobowiązany do alimentów wyjedzie do innego kraju i procedurę trzeba wszcząć na nowo.

 

Pańska żona może więc dochodzić alimentów zsądzonych w Polsce, ale tylko w wysokości zasądzonej przez polski sąd.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton