.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Domaganie się przez teściów opuszczenia mieszkania - czy musimy się wyprowadzić?

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 23.01.2021 • Zaktualizowane: 23.01.2021

Mieszkam z mężem i 2 dorosłych już dzieci od 18 lat w domu, który jest własnością teściów. Teraz poinformowali nas listem, iż mamy się wyprowadzić do 15 lutego. Podobno byli nas wymeldować w urzędzie. W jakim czasie będziemy musieli opuścić dom i wyprowadzka jest konieczna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Domaganie się przez teściów opuszczenia mieszkania - czy musimy się wyprowadzić?

Wypowiedzenie umowy użyczenia domu

Teściowe jako właściciele mieszkania mają prawo domagać się przez Państwa jego opuszczenia. Przyjąć należy, że wiąże Państwa z teściami umowa użyczenia (ustna) mieszkania.

 

A zatem najpierw należy wypowiedzieć Państwu ustną umowę użyczenia mieszkania – bo na takiej zasadzie obecnie przebywacie Państwo w lokalu. To też teściowe uczynili, wskazując datę opuszczenia lokalu jako maksymalnie 15 stycznia 2021 r. Z prawnego punktu widzenia jest to data odpowiednia, bowiem z wyprzedzeniem i z szansą na znalezienie innego lokum.

 

Wyraźnie przy tym podkreślić należy, że meldunek Państwa w żaden sposób nie wpływa na prawo do lokalu. Ma wyłącznie charakter statystyczny i nawet, gdyby teściowe Państwa nie wymeldowali, to meldunek żadnych praw do zajmowania lokalu Państwu nie daje.

Pozew o eksmisję i zmuszenie do wyprowadzki z domu

Jeśli nie zastosujecie się Państwo do żądania teściów, to mają oni prawo złożyć do sądu pozew o Państwa eksmisję. Po uzyskaniu wyroku – jeśli mimo to Państwo nadal się nie wyprowadzicie – teściowie mają prawo skierować wniosek do komornika. Jak stanowi art. 759 Kodeksu postępowania cywilnego, czynności egzekucyjne są wykonywane przez komorników z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla sądów.

 

Z uwagi na to, że nie macie Państwo małoletnich dzieci, w ewentualnym pozwie o eksmisję sąd nie przyzna Państwu prawa do lokalu socjalnego. Jeśli mielibyście Państwo status osoby bezrobotnej, to wówczas, owszem, zgodnie z art. 14 ust. 4 pkt 5 sąd musiałby orzec o Państwa uprawnieniu do lokalu socjalnego, nakazując eksmisję z mieszkania teściów. Wówczas orzekając o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu.

 

Bezsprzecznie natomiast co do zasady teściowe jako właściciele mają prawo żądać opróżnienia lokalu, wypowiadając umowę użyczenia, a w przypadku Państwa bierności wnieść w tej sprawie pozew do sądu, zaś w przypadku dalszej bierności po uzyskaniu wyroku mogą skierować sprawę egzekucyjną do komornika, który doprowadzi do przymusowej eksmisji na podstawie uzyskanego wyroku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton