Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dom nieodpowiadający planom

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 11.12.2009

Rok temu, wiosną kupiłem dom, który okazał się być samowolą budowlaną, a właściwie jego sytuacja prawna jest niejasna. Dom pochodzi z 1997 r. Prawdopodobnie stoi na miejscu starego domu, a ponadto ma plany i pozwolenie kierownika budowy i jeden wpis do książki budowy. Niestety okazało się, że stoi około siedmiu metrów od miejsca wskazanego na planach i jest inny niż na projekcie. Co mam zrobić, żeby nie płacić kary?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podsumujmy: zakupił Pan dom, w konstrukcji którego i umiejscowieniu widoczne są odstępstwa od planu i ma on inny wygląd. Sądzę więc, że należy zacząć od sprawdzenia tzw. warunków technicznych wybudowanego budynku, np. układ dachu, wysokość, odległość od granicy itp.

 

Jeżeli okaże się, że budynek będzie odpowiadał warunkom technicznym, to w celu legalizacji należałoby powiadomić nadzór budowlany. Zapewne trzeba będzie wykonać ekspertyzę, projekt, dziennik techniczny – czyli całą wymaganą procedurę. Dodam jednak, że to będzie niestety sporo kosztować.

 

Można w tej sprawie zastanowić się jeszcze nad inną możliwą drogą.

 

Otóż obecnie przepisy Prawa budowlanego dotyczące abolicji – czyli legalizacji samowoli budowlanej do końca 2009 r. – zostały zaskarżone. Podstawą zaskarżenia był m.in. zarzut, że objęły one tylko budynki wybudowane przed 1995 r. Gdyby się okazało, że nastąpi zmiana na korzyść – czyli przesunięcie w czasie – to może warto obecnie czekać na zmienione przepisy i nic w tej sprawie jeszcze nie robić.

 

Kolejna podpowiedź: Jednym z warunków abolicji jest brak wszczęcia postępowania w sprawie. Czyli jeżeli zostanie obecnie wszczęte postępowanie w nadzorze budowlanym, to brak jest szans na abolicję. Bardzo proszę to mieć na uwadze.

 

Pragnę zauważyć, że wybór tej drogi wymaga zachowania daleko idącej ostrożności.

 

Można oczywiście sprawdzić warunki techniczne i chyba nawet należy – będzie wówczas wiadomo, czy są podstawy do legalizacji. Po sprawdzeniu warunków, osobiście proponowałabym Panu cierpliwie zaczekać, nie wszczynać postępowania w nadzorze budowlanym – może zmienione przepisy będą korzystne, może obejmą dłuższy okres. Gdyby tak się stało, to wówczas mógłby Pan skorzystać i zalegalizować budowę bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów – to byłby jedyny i najlepszy sposób.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - trzy =

»Podobne materiały

Prawo sąsiedzkie – szpecące obiekty przy granicy z działką sąsiada

Działkę mojej mamy od działki sąsiadów oddziela drewniany płot o wysokości 1,5 m, usytuowany w odległości 4,5 m od okien i tarasu jej domu. Ostatnio tuż za tym płotem, wzdłuż jego długości sąsiedzi wmurowali na stałe ukośną suszarkę do bielizny o długości 3,5 m, szerokości 1,5 m i wysokośc

Rampa samochodowa a pozwolenie na budowę

Czy na budowę rampy samochodowej dla potrzeb działalności w domu prywatnym (dla samochodów dostawczych) wymagane jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie?  

Wniosek Zarządu Dróg w sprawie warunków zabudowy i złożenie od niego odwołania

Złożyliśmy w gminie wniosek o wydanie warunków zabudowy dla naszej działki, na której chcemy wybudować dom. Działka przylega do drogi głównej i gruntowej. Otrzymaliśmy projekt, który nas satysfakcjonuje. Wszystkie organy go zaakceptowały, ale Powiatowy Zarząd Dróg zgłosił uwagę, by zmienić wjazd na
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »