.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dom od dziadków - jaki zachowek należy się dzieciom?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 30.12.2020

4 lata temu dziadkowie przepisali mi dom o wartości 130 tys. zł w tamtym okresie. Umowa darowizny z dożywotnim pozwoleniem mieszkania tam. Dziadkowie maja 4 dzieci, które nie odpuszczą mi zachowku, gdy dziadków zabraknie. Dom od dziadków po moich remontach wart jest jakieś 500 tys. Dodam również, ze dziadków dzieci mało co interesują się ich losem, rzadko odwiedzają, dopytują o spłatę ode mnie. Ile zachowku będzie im się należało? Dodam, że obecnie opiekujemy się dziadkami, dbamy o ich rzeczy, zdrowie itd. Czy będziemy mogli się domagać kosztów dochowania w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dom od dziadków - jaki zachowek należy się dzieciom?

Służebność osobista a dożywocie

Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że dożywocie, na które Pan wskazuje w opisie, to w rzeczywistości służebność osobista. Innymi słowy stał się Pan właścicielem nieruchomości na mocy umowy darowizny, zaś na rzecz dziadków ustanowiono służebność osobistą. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, o ile gdyby prawo własności przeniesiono na Pana na mocy umowy dożywocie, wówczas zachowek by nie występował.

Udziały w spadku po dziadkach

Przechodząc do meritum, wskazać należy, iż zachowek będzie inny po każdym z dziadków. Ma to związek z tym, że przy śmierci np. babci pierwszej, dziadek będzie po niej dziedziczył, co zmniejszy udział w zachowku po babci. Po śmierci dziadka udział dzieci będzie już równy i będzie wynosił połowę z jego 1/4, czyli 1/8. W przykładzie gdy babcia umiera pierwsza, dzieci dziedziczą po 3/16 każdy, zaś dziadek 1/4. Powyższe z kolei powoduje, że zachowek po babci będzie wynosił 3/32 całości spadku.

Nakłady na remont domu od dziadków

Istotne znaczenie dla Pana ma przepis art. 995 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku. Zasadne byłoby zatem odszukanie wszystkich możliwych dowodów na czynione przez Pana nakłady na nieruchomość, bowiem nie będą one brane pod uwagę. Innymi słowy o ile nie uda się Państwu dojść do porozumienia, wówczas Sąd będzie dopuszczał dowód z opinii biegłego na okoliczność wyceny nieruchomości według stanu na dzień darowizny, ale według cen aktualnych, tj. nie uwzględniając nakładów. Musi Pan jednak mieć świadomość, że trzeba będzie ów nakłady udowodnić.

Zachowek od domu od dziadków

Ponadto w sprawie o zachowek może Pan powołać się na art. 5 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 1981 r., sygn. akt III CZP 18/81, w sprawie o zachowek nie jest wyłączone obniżenie wysokości należnej z tego tytułu sumy na podstawie art. 5 Kodeksu cywilnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - osiem =
.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »