Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prowadzenie dokumentacji wspólnoty mieszkaniowej bez uprawnień

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.06.2009

Prowadziłam dokumentację wspólnoty mieszkaniowej, jednak nie mam uprawnień do jej rozliczania. Wspólnota nie ma księgowej, nie ma też uchwały, kto i gdzie ma rozliczać dokumenty, natomiast właściciele żądają rozliczenia. Co ja mam z tym zrobić? Chcę zdać dokumentację i rozliczyć się ze wspólnotą, ale chcę to zrobić zgodnie z prawem.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903) stanowi, że określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej przekracza zakres zwykłego zarządu.

 

Co do zasady, aby zarząd mógł podjąć czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.

 

Przyjmuje się, że gdy wspólnota mieszkaniowa powierzyła zarząd nieruchomością wspólną współwłaścicielom, to nie muszą oni posiadać uprawnień do prowadzenia ksiąg rachunkowych, ponieważ prowadzą jedynie ewidencję pozaksięgową. Jeśli zarząd powierzono osobie prawnej lub fizycznej niebędącej współwłaścicielem, to również nie musi ona posiadać uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

 

Nie jest to pogląd przez wszystkich akceptowany, jednak przyjmuje się, że jeżeli zarządca powierzy prowadzenie ewidencji pozaksięgowej osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, to osoba ta nie musi mieć uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, chyba że składa w imieniu wspólnoty deklaracje podatkowe. W takim przypadku osoba ta musi bezwzględnie, pod groźbą odpowiedzialności, posiadać stosowne uprawnienia. Czynnością doradztwa podatkowego jest np. prowadzenie w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie. Zgodnie z ustawą o doradztwie podatkowym (Dz. U z 2008 r. Nr 73, poz. 443), kto, nie będąc uprawniony, wykonuje czynności doradztwa podatkowego, podlega grzywnie do 50 000 zł.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Co więcej, kto prowadzi działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych bez wymaganych uprawnień, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności (art. 79 pkt 6 ustawy o rachunkowości – Dz. U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694). 

 

Jak zatem cało wybrnąć z przedstawionej w pytaniu sytuacji? Musi zostać podjęta stosowna uchwała, która określi, kto obowiązany jest prowadzić ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomości wspólnej, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Dopiero wtedy – w zależności od treści uchwały i umowy, jaką zawrze Pani ze wspólnotą (usługi, umowa o pracę itd.) – będzie mogła Pani się rozliczyć zgodnie z prawem (z uwzględnieniem wskazanych powyżej ograniczeń spowodowanych brakiem uprawnień do prowadzenia usług księgowości). Również dopiero wtedy wspólnota wykona ciążące na niej ustawowo obowiązki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Różnica w powierzchni mieszkania między umową a stanem rzeczywistym

Po zawarciu transakcji notarialnej nabycia nieruchomości okazało się, że ilość m2 podana do umowy kupna przez sprzedającego jest mniejsza niż faktycznie. Ponieważ w umowie jest mowa o cenie zakupu 1 m2 za określoną kwotę, to czy można ubiegać o zwrot kwoty wynikającej z mniejszej ilości powierzchni, niż zadeklarowano w umowie kupna?

Wykup mieszkania i protest siostry

Moja matka złożyła wniosek o wykup mieszkania. Sporządzono umowę przedwstępną, ale moja siostra złożyła w urzędzie protest, a następnie wniosek o stwierdzenie jej jako współnajemcy, gdyż nasz ojciec zmarł w 1995 r. i siostra uważa, że też ma prawo do mieszkania. Urzędnik stwierdził, że do czasu wyjaśnienia sprawy mojej siostry nie można dokonać wykupu. Wszelkie terminy zawarte w K.p.a. zostały już dawno przekroczone! Czy urzędnik ma prawo do rozpatrywania wniosków mojej siostry, które nie odnoszą się do meritum sprawy? Czy postępowanie urzędu w tej sprawie jest prawidłowe?

Kto jest właścicielem mieszkania zakupionego na kredyt hipoteczny?

Kupiłem mieszkanie za kredyt hipoteczny, którego spłaciłem już w połowie. Czy w obliczu prawa ja jestem już właścicielem mieszkania, czy dopóki nie spłacę kredytu właścicielem, jest nim bank? I gdybym chciał przekazać to mieszkanie spółce z o.o., której jestem właścicielem – to w jaki sposób mogę to zrobić? Czy muszę sprzedać, czy mogę wnieść aportem? Jaki podatek będę zobowiązany zapłacić? Czy muszę pytać bank o zgodę? I na odwrót: jeśli w przyszłości będę chciał od spółki mieszkanie odzyskać – jaką drogą najlepiej to zrobić, żeby była to możliwie prosta, szybka i mało kosztowna operacja?

Jak dokonać zniesienia współwłasności mieszkania?

Nabyłam spadek po babci, jest nim spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Pozostali właściciele to trzy osoby. Wystąpiłam do spółdzielni mieszkaniowej z prośbą o zajrzenie do dokumentów dotyczących lokalu. Odmówiono mi, mimo że jestem współspadkobiercą. Chcemy dokonać działu spadku, znieść współwłasność i teraz utknęłam w martwym punkcie. Co robić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »