Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dokument notarialny zrzeczenia się spadku a zachowek

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 29.08.2011

Podpisałam dokument notarialny, że zrzekam się praw do połowy mieszkania, którą otrzymałem w spadku na rzecz drugiego spadkobiercy. Zmarły nie pozostawił testamentu. Czy w tej sytuacji ja lub moje dzieci mamy jeszcze prawo do zachowku, gdy mieszkanie zostanie sprzedane?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 991 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.):

 

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

Z powyższego przepisu wynika, że zachowek należy się wyłącznie tym spadkobiercom ustawowym, którzy nie zostali powołani do spadkobrania testamentowego.

 

W analizowanej sprawie testamentu nie było, a w związku z tym instytucja zachowku nie ma zastosowania.

 

Odpowiadając zatem na Pani pytanie, stwierdzam, że ani Pani, ani Pani dzieci nie mają prawa do zachowku po ewentualnej sprzedaży mieszkania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus siedem =

06.01.2012

Z powyższego przepisu wynika, że zachowek należy się wyłącznie tym spadkobiercom ustawowym, którzy nie zostali powołani do spadkobrania testamentowego. W analizowanej sprawie testamentu nie było, a w związku z tym instytucja zachowku nie ma zastosowania.
Zachowek należy się również spadkobiercom ustawowym, którzy zostali powołani do spadku na mocy ustawy czy testamentu, ale nie otrzymali zachowku w wyniku spadkobrania. Za zapłatę zachowku odpowiadają także osoby, które otrzymały od spadkodawcy darowizny lub zapisy windykacyjne !!!
Nie ma czegoś takiego jak zrzeczenie się spadku !!! Jest tylko zrzeczenie się dziedziczenia !!
W opisanej sytuacji pytająca otrzymała spadek - dopiero po nabyciu spadku "zrzekła" się swojego udziału w odziedziczonym mieszkaniu na rzecz drugiego spadkobiercy. Czyli otrzymała zachowek w postaci powołania do spadku.

Jagoda

30.08.2011

Nic z tego nie rozmiem, bo raz piszecie ,że instytucja zachowku występuje tylko przy testamencie,a w opinii prawnej p.Jokiel pisze,że zachowek istnieje także gdy nie ma testamentu.Jak jest właściwie??????

Celine

»Podobne materiały

Mieszkanie w zamian za opiekę a zachowek dla rodzeństwa

W 2012 r. w zamian za opiekę otrzymałam od rodziców w formie darowizny mieszkanie. Jest nas siedmioro rodzeństwa, ale tylko ja zajmowałam się rodzicami. Tata zmarł w 2013 r., a mama w ubiegłym roku. Rodzice byli bardzo chorymi ludźmi: tata był po wylewie, a mama miała daleko posuniętą demencję. Jedn

 

Czy po śmierci matki muszę spłacić braci?

Po śmierci mojego ojca wraz z dwoma braćmi zrzekliśmy się spadku i wszystko dostała nasza matka, która następnie oddała mi wszystko w akcie darowizny. Czy po śmierci matki muszę spłacić braci?

 

Sprzedaż domu synowi a zachowek dla drugiego syna

Moi rodzice sprzedali dom młodszemu bratu. Czy po śmierci rodziców będzie przysługiwał mi zachowek od tej nieruchomości?

 

Zachowek dla przyrodniej siostry

Moi rodzice wspólnie przepisali na mnie dom i pole 5 lat temu. Jestem jedynym ich dzieckiem. Ojciec z inną partnerką miał dziecko – moją przyrodnią siostrę. Rodzice moi żyją. Ja będę sprzedawał część darowanej ziemi za kwotę 50 000 zł. W jakiej wysokości należy się w formie zachowku po ojcu pr

 

Rozliczenia w rodzinie po śmierci ojca

23 lata temu rodzice przekazali aktem notarialnym 8 ha ziemi wraz z budynkami na jedno z dzieci. Zostawili sobie 3 ha ziemi, maszyny, inwentarz oraz dom w mieście. Ojciec i matka pracowali dodatkowo na etacie. Ojciec po 2 latach stracił pracę i zaczął się utrzymywać jedynie ze swojej części gospodar

 

Nieruchomość z kredytem wpisana w testamencie

Mamy z mężem rozdzielność majątkową od początku małżeństwa. Dla męża jest to drugi związek, z pierwszego ma syna, my mamy razem dwójkę dzieci. Mamy wspólny kredyt mieszkaniowy hipoteczny na naszą wspólną nieruchomość, w której udziały wpisane są 70% na mnie i 30% na męża. Teraz mąż chce kupić dodatk

 

Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej

Chcę kupić nieruchomość od osoby fizycznej bez naliczania podatku VAT. Po zakupie chciałbym wykorzystywać tę nieruchomość do prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie będą konsekwencje sprzedaży tej nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej? Co muszę zrobić, abym nie m

 

Odmowa wglądu w dokumenty wspólnoty pełnomocnikowi właściciela

Jestem pełnomocnikiem właściciela mieszkania upoważnionym do głosowania i w związku z tym prokurent wspólnoty mieszkaniowej (tak samo jak zarząd tej wspólnoty) odmawia mi wglądu do dokumentów wspólnoty. Czy to zgodne z prawem?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »