Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dokonanie bezpiecznej transakcji zakupu mieszkania spółdzielczego

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 18.11.2014

Planuję zakup mieszkania spółdzielczego własnościowego. Co powinienem sprawdzić i gdzie, żeby zakup był bezpieczny? Mieszkanie, które chcę kupić, nie ma księgi wieczystej, bo spółdzielnia nie ma uregulowanych spraw gruntowych. Na ile obecnie się orientuję, tytuł spółdzielczej własności nie został potwierdzony aktem notarialnym, a jedynie umową za spółdzielnią. Czy jest to jakimś problemem? Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest wolne od obciążeń i czy nie jest przedmiotem zastawu?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Co do braku umowy w formie aktu notarialnego, należy stwierdzić, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym uregulowanym obecnie w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Przed wejściem w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, tj. przed 24 kwietnia 2001 r., instytucję spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu regulowała ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze.

 

Może być tak, że sprzedający nie dysponuje umową zawartą w formie aktu notarialnego potwierdzającą, iż przysługuje mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dlatego że do 31 lipca 2007 r. przepisy nie wymagały, by umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zawarta między członkiem a spółdzielnią miała formę aktu notarialnego, wystarczyła zwykła forma pisemna. Jeśli sprzedający nie nabył spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na rynku wtórnym (tj. od innego podmiotu niż spółdzielnia), to aktu notarialnego nie będzie. Oczywiście umowa ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu czy też umowa o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu we spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zawarta między członkiem spółdzielni a spółdzielnią mieszkaniową w zwykłej formie pisemnej pozostaje ważna.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu rzeczywiście nie musi mieć założonej księgi wieczystej. Jeśli dla przedmiotowego lokalu nie została założona księga wieczysta, oznacza to, że mieszkanie nie jest obciążone hipoteką ani nie zostało zajęte przez komornika. Również zastaw nie wchodzi w grę, gdyż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie może zostać obciążone zastawem. Podobnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie może zostać obciążone służebnością (w tym służebnością mieszkania). Zatem to, czy sprzedający nie zwleka z opłatami za używanie lokalu, powinien Pan sprawdzić w spółdzielni.

 

Nadto w celu sporządzenia umowy kupna sprzedaży sprzedający powinien dostarczyć do notariusza zaświadczenie ze spółdzielni o możliwości sprzedaży lokalu. Pismo takie zawiera potwierdzenie tego, że właściciel dotychczas wywiązywał się ze zobowiązań względem spółdzielni i że nie ma przeciwwskazań do sprzedaży mieszkania oraz że wcześniej nie były składane wnioski o sprzedaż. Na wszelki wypadek proszę pilnować notariusza, by takie zaświadczenie w chwili zawarcia umowy sprzedaży zostało przedstawione. Zaświadczenie to powinno być aktualne.

 

W dniu przekazania mieszkania należy spisać protokół zdawczo-odbiorczy. Powinien się tam znaleźć także stan liczników. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak wykupić mieszkanie na własność, gdy dokumenty spółdzielni są nieaktualne?

Chcę przekształcić w odrębną własność mieszkanko i lokal użytkowy oraz udział w garażu jednym aktem notarialnym. Dokumenty spółdzielni są nieaktualne, ponieważ w lokalach było sporo zmian, mimo to spółdzielnia twierdzi, że to nie ma wpływu na ważność aktu notarialnego. Czy to

Prawo do lokalu spółdzielczego a rozwód

Po śmierci mamy w 2005 r. nabyłam prawo do lokalu spółdzielczego. W lipcu 2009 r. złożyłam wniosek o przekształcenie mieszkania na własnościowe. Teraz okazuje się, że mam problem, bo w latach 2003-2007 byłam mężatką. Podczas sprawy rozwodowej wniosek o podział majątku poz
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »