Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dokonana zapłata długu a dalsze wezwania od wierzyciela

Autor: Michał Kibil • Opublikowane: 03.03.2010

Córka uczęszczała na kurs językowy. Zalegałam z zapłatą ostatniej raty, więc właściciel szkoły wniósł pozew do sądu. Otrzymałam nakaz zapłaty wartości raty wraz z odsetkami oraz dodatkową kwotą związaną ze zwrotem kosztów postępowania. Na dokonanie zapłaty miałam 14 dni. Niezwłocznie zrobiłam przelew, a kwotę zaokrągliłam w górę. Kilka dni później otrzymałam pismo, że wciąż nie zapłaciłam odsetek i kosztów postępowania. Uznałam, że to już nieaktualne, ale tydzień temu dostałam list od komornika o wszczęciu egzekucji, ponieważ właściciel szkoły nadal twierdzi, że jeszcze nie wszystko zapłaciłam. Co powinnam teraz zrobić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przyjmując, że uiściła Pani na rzecz wierzyciela, przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, pełną kwotą wynikającą z nakazu zapłaty, w Pani przypadku sugerowane są trzy rozwiązania.

 

Na wstępie należy podnieść, że zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.), regulującym kompleksowo kwestię egzekucji komorniczej, jako dłużnikowi nie przysługuje Pani uprawnienie do wnioskowania o umorzenie postępowania z tytułu spłaty należności.

 

Uprawnienie takie przysługuje wierzycielowi.

 

Z czynności, które może Pani podjąć, należy wskazać wprowadzony art. 822 K.p.c. wniosek o wstrzymanie się z dokonaniem czynności. Zgodnie z treścią przywołanego artykułu „komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił”.

 

Tym samym do stosownego wniosku jest Pani obowiązana przedłożyć dowód zapłaty kwoty wierzytelności bądź inny dowód świadczący na rzecz Pana stanowiska.

 

Wstrzymanie się z dokonaniem czynności przez komornika nie jest równoznaczne z zawieszeniem bądź umorzeniem egzekucji, co nie oznacza, że nie może ono do niego prowadzić.

 

Najprawdopodobniej po otrzymaniu stosownego wniosku od Pani komornik skierowałby do wierzyciela pismo z żądaniem wyjaśnień, a po nieotrzymaniu odpowiedzi w ciągu 1 roku postępowanie zostałoby umorzone z mocy prawa.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jak zostało wskazane powyżej, prawo złożenia wniosku o umorzenie egzekucji przysługuje wierzycielowi. Drugą z dopuszczalnych dróg działania jest więc skierowanie do wierzyciela wniosku o podjęcie działań zmierzających do umorzenia egzekucji, pod rygorem złożenia powództwa przeciwegzekucjnego.

 

Argument taki, w ujęciu konieczności pokrycia kosztów postępowania, może się okazać wystarczający dla wierzyciela.

 

Wskazane powyżej powództwo stanowi po wniosku do wierzyciela i komornika trzecią możliwą drogę postępowania w Pani sprawie.

 

Jeżeli wierzytelność została spłacona, a wierzyciel pomimo tego skierował sprawę do egzekucji, jest Pani uprawniona do złożenia w sądzie właściwym dla okręgu, w jakim jest prowadzona egzekucja, powództwa przeciwegzekucyjnego na mocy art. 840 § 1 pkt 2 K.p.c.

 

Wszelkie przesłanki powyższego przepisu w Pani przypadku zostały wypełnione („nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane” – zapłata kwoty wierzytelności). Tym samym w drodze stosownego powództwa może Pani dochodzić pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności oraz obciążyć kosztami postępowania wierzyciela, który pomimo wiedzy o dokonaniu zapłaty w pełnej kwocie z pełną premedytacją skierował sprawę do egzekucji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sporządzenie wykazu wierzytelności

Czy wierzyciel na wezwanie dłużnika jest zobowiązany do przedstawienia szczegółowego wykazu wierzytelności, które zaspokaja z wierzytelnością dłużnika? Wierzyciel wskazuje tylko ogólnie, że istnieje zadłużenie X, więc wierzytelność dłużnika przeksięgowuje na poczet zadłużenia.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »