Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dogadanie się w sprawie spadku po mężu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 21.08.2017

W najbliższym czasie otrzymamy postanowienie sadu o nabyciu spadku po moim mężu - mieszkanie. Spadkobierców jest 3 (ja, syn, córka) po 1/3. Chcielibyśmy podzielić spadek w ten sposób, że córka otrzyma, mieszkanie, a my (ja i syn) dostaniemy od córki po 100 000 zł. Jaki wniosek należny złożyć do sądu i co należny w nim zawrzeć? Czy możemy sami dogadać się w sprawie spadku? Jaki jest koszt sądowy? Czy zapis o otrzymaniu ww. kwoty będzie nas obligował do zapłaty podatku skarbowego?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku należy odczekać 21 dni od publikacji postanowienia. W 22. dniu można złożyć wniosek o wydanie odpisu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku z adnotacją o prawomocności. Jeżeli postanowienie obejmuje 1 stronę, opłata od wniosku wynosi 6 zł i może być złożona poprzez przekazanie tej kwoty na rachunek bankowy sądu lub w znaczkach opłaty sądowej (do nabycia w kasie sądu).

 

Dysponując takim postanowieniem, należy skierować do sądu wniosek o zgodny dział spadku i uiścić od niego 300 zł tytułem opłaty sądowej. Jeżeli pomiędzy Państwem jest zgoda, opłata wynosi 300 zł bez względu na wartość majątku podlegającego działowi spadku. W przypadku braku zgody opłata wynosi 1000 zł.

 

W treści wniosku należy wskazać, po kim jest dokonywany dział spadku, co wchodzi w skład spadku i w jaki sposób ma on być podzielony. Wówczas, o ile wszystko będzie zawarte we wniosku, a żadne z Państwa nie zmieni zdania, sprawa winna się zakończyć na pierwszym posiedzeniu. Do wniosku o dział spadku należy dołączyć odpis postanowienie, który otrzymacie z sądu o stwierdzeniu nabycia spadku z adnotacją o prawomocności. Radzę zrobić się kopię tego postanowienia, by mieć dla własnych potrzeb, a poza tym by móc dołączyć do deklaracji SD-Z2, o której poniżej.

 

Jeżeli chodzi o deklarację podatkową w związku ze stwierdzeniem nabycia spadku, należałoby złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia od stwierdzeniu nabycia spadku złożyć do US deklarację SD-Z2. Z uwagi na fakt, iż każde z Państwa jest w tzw. grupie zerowej, podatek nie wystąpi, o ile złożycie Państwo deklarację w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »