Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dogadanie się w sprawie spadku po mężu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 21.08.2017

W najbliższym czasie otrzymamy postanowienie sadu o nabyciu spadku po moim mężu - mieszkanie. Spadkobierców jest 3 (ja, syn, córka) po 1/3. Chcielibyśmy podzielić spadek w ten sposób, że córka otrzyma, mieszkanie, a my (ja i syn) dostaniemy od córki po 100 000 zł. Jaki wniosek należny złożyć do sądu i co należny w nim zawrzeć? Czy możemy sami dogadać się w sprawie spadku? Jaki jest koszt sądowy? Czy zapis o otrzymaniu ww. kwoty będzie nas obligował do zapłaty podatku skarbowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku należy odczekać 21 dni od publikacji postanowienia. W 22. dniu można złożyć wniosek o wydanie odpisu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku z adnotacją o prawomocności. Jeżeli postanowienie obejmuje 1 stronę, opłata od wniosku wynosi 6 zł i może być złożona poprzez przekazanie tej kwoty na rachunek bankowy sądu lub w znaczkach opłaty sądowej (do nabycia w kasie sądu).

 

Dysponując takim postanowieniem, należy skierować do sądu wniosek o zgodny dział spadku i uiścić od niego 300 zł tytułem opłaty sądowej. Jeżeli pomiędzy Państwem jest zgoda, opłata wynosi 300 zł bez względu na wartość majątku podlegającego działowi spadku. W przypadku braku zgody opłata wynosi 1000 zł.

 

W treści wniosku należy wskazać, po kim jest dokonywany dział spadku, co wchodzi w skład spadku i w jaki sposób ma on być podzielony. Wówczas, o ile wszystko będzie zawarte we wniosku, a żadne z Państwa nie zmieni zdania, sprawa winna się zakończyć na pierwszym posiedzeniu. Do wniosku o dział spadku należy dołączyć odpis postanowienie, który otrzymacie z sądu o stwierdzeniu nabycia spadku z adnotacją o prawomocności. Radzę zrobić się kopię tego postanowienia, by mieć dla własnych potrzeb, a poza tym by móc dołączyć do deklaracji SD-Z2, o której poniżej.

 

Jeżeli chodzi o deklarację podatkową w związku ze stwierdzeniem nabycia spadku, należałoby złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia od stwierdzeniu nabycia spadku złożyć do US deklarację SD-Z2. Z uwagi na fakt, iż każde z Państwa jest w tzw. grupie zerowej, podatek nie wystąpi, o ile złożycie Państwo deklarację w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus 0 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »