Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dofinansowanie z urzędu pracy na stworzenie stanowiska pracy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.10.2010

Dostałem dofinansowanie z urzędu pracy w wysokości 15 000 zł na stworzenie stanowiska pracy. Kupiłem urządzenie, którego cena netto wynosi 27 000 zł, a VAT 6000 zł. Jak mam przyjąć ten zakup w środki trwałe i jak mam rozliczyć VAT?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zacznę może od podatku VAT – art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Istnieją wyjątki od tej zasady, tj. art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124”, jednakże nie znajdują one zastosowania w omawianej sytuacji. Ze względu na reguły ogólne podatek VAT należny zostaje zatem „normalnie” obniżony.

 

Co do podatku dochodowego – generalna zasada jest taka, że jeżeli podatnik otrzymał na zakup danego środka dotację stanowiącą np. 60% ceny nabycia, to dokonywane odpisy amortyzacyjne stanowić będą koszt uzyskania przychodu w 40%, czyli w części wartości początkowej pokrytej wydatkiem własnym.

 

Ceną nabycia jest co do zasady kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług.

 

Należy pamiętać również, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122, 129, 136 i 137″ (tj. z dotacji różnego rodzaju). Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 tejże ustawy „nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie″.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Kwota netto – cena nabycia stanowić będzie wartość początkową przy amortyzacji, przy czym kosztem będzie odpis amortyzacyjny w części wartości początkowej pokrytej wydatkiem własnym, czyli w uproszczeniu (na skutki patrząc) kosztem będzie odpis od 12 000 zł (bowiem 27 000-15 000=12 000).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zatrudnienie żony przez męża

Mój mąż jest właścicielem nieruchomości, która przynosi dochód z wynajmu lokali. Ja natomiast zajmuję się wszelkimi kwestiami związanymi z kosztami, podatkami itp. związanymi z nieruchomością. Czy mogę być więc zatrudniona przez męża, tak by przepracowane lata liczyły mi się do stażu pracy?

Zerwanie umowy z pracodawcą a klauzula o zakazie konkurencji

Z moim obecnym pracodawcą podpisałem umowę z klauzulą o zakazie konkurencji na okres dwóch lat po rozwiązaniu umowy. Określona kara za niedotrzymanie umowy wynosi 250 000 zł. Moim zdaniem jest ona niewspółmierna do wynagrodzenia, które wynosi ok. 3000 zł. W umowie mam wpisaną kwotę wynagrodzenia 4000 zł, ale pracodawca wypłaca mi o tysiąc złotych mniej – czy może to być podstawą do zerwania z nim umowy bez konieczności wywiązania się z ustaleń klauzuli? Czy mogę obejść zakaz konkurencji, zatrudniając się w firmie o innym profilu, a następnie ta firma może świadczyć usługi konkurencyjnej firmie? Czy mogę powołać się na instytucję błędu przy zawieraniu umowy z pracodawcą?

„Trzynastka” i zawieszony w pracy nauczyciel

Jestem chwilowo zawieszony w pracy nauczyciela. W zeszłym roku przebywałem w areszcie tymczasowym, a sprawa wciąż się toczy. Nie rozwiązano ze mną umowy o pracę zmniejszono tylko pensję, cały czas więc dostaję pobory. Niestety nie otrzymałem „trzynastki” za rok 2007, mimo że umowa o pracę jest wciąż aktualna. Według ustawy z 12 grudnia 1997 r. w art. 3 nie podlegam żadnemu z czterech punktów, a więc powinienem dostać trzynastkę. Zostałem zawieszony przez sąd na podstawie pomówienia, nie wiąże się z tym alkohol, czy nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Pracowałem jeszcze w dwóch innych szkołach na ćwierć etatu i tam dostałem trzynastą pensję, w swojej macierzystej szkole – nie. Rozumiem, że będąc zawieszonym nie otrzymuję nadgodzin i premii, ale przecież trzynasta pensja to świadczenie, a nie nagroda uznaniowa. Jestem zawieszony w szkołach publicznych (podlegających kuratorium), czy więc mogę pracować w szkole prywatnej lub niepublicznej?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »