Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dofinansowanie z programu czyste powietrze - odpisanie kosztów poniesionych na pompę ciepła

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 25.03.2020

Otrzymałam w tym roku (wczoraj, tj. 18.02, podpisałam umowę) dofinansowanie z programu czyste powietrze na pompę ciepła do nowo budowanego budynku, w kwocie 13 000 zł – dotacja. Czy mogę całość kosztów poniesionych na tę instalację odpisać od podatku w ramach ulgi termoizolacyjnej z 2019? Co z zakupem okien?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dofinansowanie z programu czyste powietrze - odpisanie kosztów poniesionych na pompę ciepła

Odliczenie wydatków na termomodernizacją budynków mieszkalnych

Jak podaje art. 26h ust. 1 ustawy PIT, „podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek”.

 

W rezultacie odliczeniu podlegają wydatki na materiały oraz usługi związane z termomodernizacją jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

 

Jednakże w zakresie przedstawionego przez Panią problemu trzeba wskazać na treść art. 26h ust. 5 pkt 1 ustawy PIT. Przepis ten podaje, że „odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie”.

Poniesienie wydatku i późniejszy zwrot w formie dotacji

W konsekwencji jeżeli wydatek na pompę ciepła został podniesiony, a następnie w tym zakresie otrzymała Pani zwrot wydatku w formie dotacji, to nie można przedmiotowego wydatku odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Program Czyste Powietrze jest bowiem finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jest zatem spełniona dyspozycja art. 26h ust. 5 pkt 1 ustawy PIT.

 

Przepis wprost bowiem stanowi, że ulga nie przysługuje w zakresie, w jakim wydatek został sfinansowany z dotacji lub zwrócony podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Odliczenie od podatku różnicy kwot oraz wydatek na stolarkę okienną

Jeśli pompa i instalacja kosztowały więcej niż dotacja z programu Czyste Powietrze, to pozostały niesfinansowany wydatek, czyli różnica, podlega odliczeniu.

 

Stolarka okienna również mieści się w zakresie ulgi. Należy pamiętać ze maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. zł.

 

Żadna opinia wydana przez prawnika, radcę, doradcę czy profesora nie jest wiążąca dla żadnego US. Opinie prawne nie są źródłem prawa. W celu uzyskania oficjalnego stanowiska ze strony fiskusa należy wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Jest to obecnie jedyna możliwość przewidziana prawem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus sześć =

»Podobne materiały

Dopłata niezwiązana do tytoniu

Wydzierżawiłem na 12 lat całe gospodarstwo od mamy, umowa została zarejestrowana, a mama otrzymała emeryturę z KRUS. Prowadząc działalność rolniczą, uprawiała tytoń i otrzymywała dopłatę niezwiązaną do tytoniu. Czy mi przysługuje ta opłata za zgodą mamy?

 

Zwrot dofinansowania z urzędu pracy na założenie firmy

Moja żona uzyskała jako bezrobotna rok temu dofinansowanie z urzędu pracy na założenie firmy 20 tys. zł. Ja jako małżonek podpisałem w urzędzie pracy papier, że posiadamy wspólnotę małżeńską. Dodatkowo żona przedstawiła dwóch żyrantów na zabezpieczenie tej sumy. W międzyczasie weszliśmy na drogę sąd

 

Pomoc społeczna – dofinansowania

Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na budowę domu pomocy społecznej dla osób starszych na terenie województwa mazowieckiego.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »