Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatkowy urlop macierzyński

Zgodnie z Kodeksem Pracy okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest okresem ochronnym dla pracownika. Dodatkowy urlop macierzyński przysługuje matce, która korzystała już z urlopu macierzyńskiego oraz ojcu wychowującemu dziecko, który korzystał z urlopu macierzyńskiego. Więcej na ten temat czytaj w artykule.

 Pana córce będzie przysługiwał urlop macierzyński, ponieważ prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko w czasie trwania stosunku pracy. Tym samym przysługuje ono z mocy prawa osobie pozostającej w stosunku pracy. Nie ma znaczenia, na jakich warunkach zatrudniono pracowniczkę (umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę), w jakim wymiarze oraz jaki posiada staż pracy.

Jeśli jest to pierwsze dziecko córki, urlop macierzyński będzie trwał 18 tygodni. Oznacza to, iż jeśli rozpoczęcie urlopu nastąpi z dniem porodu (6.12.2008 r.), to urlop będzie trwał do 27.03.2009 r. (włącznie). Należy jednak pamiętać, że urlop macierzyński można wziąć przed datą porodu, tj. dwa tygodnie przed nim.

Natomiast jeśli chodzi o zasiłek macierzyński, to przysługuje on ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje także pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę przedłużono do dnia porodu.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Ten dualistyczny charakter urlopu macierzyńskiego ma istotne znaczenie przy prawidłowej wykładni przepisów Kodeksu pracy dotyczących problematyki urlopów macierzyńskich.

Art. 180 § 1 K.p. przyznaje pracownicy prawo do urlopu macierzyńskiego w określonym wymiarze, traktując ten urlop jako uprawnienie. W myśl art. 180 § 5 K.p. pracownica po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu, w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

Na tle tego przepisu podnoszone są tezy wykładniowe, jakoby pracownica tylko w tym przypadku miała prawo zrezygnować z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przypadającego po porodzie.    Przeczytaj pełną treść

 

 Inaczej jednak jest właśnie z urlopem wychowawczym. Zgodnie z § 27 Rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2002 r. w sprawie urlopów policjantów (Dz. U. nr 81, poz. 740 ze zm.) nawiązaniu do art. 1551 kodeksu pracy (gdyż jak pisałam wyżej, w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy Policyjnej i aktami wykonawczymi, zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy, a zgodnie z art. 1552 K.p. w nawiązaniu do art. 1551K.p. ustawodawca przewidział ten sam sposób obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego dla pracownika przebywającego w danym roku zarówno na urlopie bezpłatnym, jak i na urlopie wychowawczym):

  • Urlop bezpłatny (wychowawczy) trwający nie dłużej niż jeden miesiąc nie ogranicza uprawnień policjanta do urlopów wypoczynkowego i dodatkowego (ust. 1).
  • W razie korzystania przez policjanta z urlopu bezpłatnego (wychowawczego) dłuższego niż jeden miesiąc, urlopy wypoczynkowy i dodatkowy ulegają skróceniu o 1/12 za każdy miesiąc urlopu bezpłatnego, nie więcej jednak niż za 12 miesięcy. Jeżeli urlopy za ten rok zostały już wykorzystane, skróceniu ulegają urlopy za następny rok kalendarzowy (ust. 2).
  • Urlopy wypoczynkowy i dodatkowy nie przysługują za rok kalendarzowy objęty w całości urlopem bezpłatnym (wychowawczym) (ust. 3).


Czyli jeżeli np. w 2010 r. skorzysta Pani z czterech miesięcy urlopu wychowawczego, urlop wypoczynkowy zostanie skrócony o 1/12 za każdy miesiąc przebywania na urlopie wychowawczym.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Ekwiwalent za urlop macierzyński od firmy, która ogłosiła upadłość
Przebywam na urlopie macierzyńskim. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę z powodu upadłości firmy, ale nie wypłacił mi ekwiwalentu za urlop (ok. 25 tys. zł). Odprawę otrzymałam z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (wniosek złożył syndyk). Czy moim jedynym wyjściem jest bierne oczekiwanie na wypłatę roszczeń z masy upadłościowej, czy mogę jakoś walczyć o należne mi pieniądze?

Dodatkowy urlop macierzyński a działalność gospodarcza
Żona prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od ponad dwóch lat (doradztwo). Od początku tego roku jest równocześnie zatrudniona na umowę o pracę, na część etatu, i z tego tytułu opłacane jest ubezpieczenie. Kilkanaście dni temu urodziła dziecko. Pracodawca chce wysłać ją na urlop macierzyński. Czy to konieczne? Jak wówczas prowadzić działalność gospodarczą pobierając jednocześnie zasiłek? Czy żona może w tym czasie wystawiać faktury VAT? Czy pracodawca musi zgłosić do ZUS urodzenie dziecka i urlop macierzyński żony? Mam zamiar ubezpieczyć dziecko w swoim zakładzie pracy.

Dłuższe dodatkowe urlopy macierzyńskie oraz urlopy ojcowskie
Ważna informacja dla przyszłych rodziców! Z dniem 1 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa wydłużająca urlopy macierzyńskie oraz wprowadzająca urlopy ojcowskie.

Powrót po dodatkowym urlopie macierzyńskim
W artykule omówiono dokonaną z dniem 1 stycznia 2009 r. nowelizację działu ósmego Kodeksu pracy polegającą na wprowadzeniu nowego art. 1832 regulującego obowiązki pracodawcy związane z przyjęciem pracownika do pracy po zakończeniu korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Odmowa udzielenia dodatkowego urlopu wypoczynkowego zaraz po macierzyńskim

Pracuję na umowę o pracę, niebawem kończy się mi urlop macierzyński. Chciałabym wykorzystać urlop wypoczynkowy za ten rok, a później przejść na urlop wychowawczy, ale przełożony odmówił mi urlopu wypoczynkowego w związku z zatrudnieniem osoby na umowę zastępstwa. Czy mogę domagać się urlopu?Umowa zlecenie a dodatkowy urlop macierzyński

Jestem zatrudniona na umowę-zlecenie na okres 3 lat, pracodawca z tytułu tej umowy odprowadza składki na ZUS. Czy należy mi się urlop macierzyński oraz zasiłek chorobowy, jeśli się rozchoruję?Wybrane opinie naszych klientów:

Superportal i zadowalająca obsługa... Rewelacja.

Małgosia

Jestem bardzo zadowolony i pozytywnie zaskoczony kompletnością i czytelnością odpowiedzi na moje pytania. Będę korzystał z Państwa usług w przyszłości. Niewątpliwą przewagą tego rodzaju usług jest odpowiedź pisemna, służąca jako źródło wiedzy i nauki na przyszłość.

Pozdrawiam,

Rafał

Bardzo konkretnie, fachowo, szybko i za przystępną cenę!!! Kilkakronie korzystałem z usług i duży ukłon za pełen profesjonalizm! Dziękuję za porady!

Waldek

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Skorzystałem z usług portalu i tego nie żałuje. Będąc poza granicami kraju trudno mi było uzyskać fachową poradę a dzięki ePorady24.pl i udzielającym porad prawnikom wszystko stało się dużo łatwiejsze. Jeszcze raz bardzo dziękuję i zachęcam każdego do skorzystania z serwisu.

Bogumił

Miła współpraca! Gratuluję cierpliwości – czasem zadawałem może zbyt laickie pytania, ale moje intencje zostały zauważone, a odpowiedzi wyważone i pomocne. Dziękuję serdecznie.

Wojciech

Dzień dobry, bardzo dziękuję za poradę, która – sądzę – poskutkowała pozytywnie, ponieważ właśnie dzisiaj dostałam odpowiedź z sądu, gdzie w pkt 1 jest napisane: „Sąd Rejonowy postanawia stwierdzić skuteczne wniesienie sprzeciwu i utratę mocy nakazu zapłaty w całości”. Jeszcze raz dziękuję za szybką i konkretną poradę prawną.

Małgorzata

Stanowczo muszę powiedzieć, że korzystanie z usług serwisu eporady24 to prawdziwa przyjemność. Porady są profesjonalne, szybkie i pomocne, i w dodatku za rozsądną cenę. Ocena max.: 5/5. Serdecznie dziękuję.

Hubert

Pierwszy raz korzystałem z porad prawnych w serwisie eporady24 i powiem tak: profesorzy w tym, co robią. Podziękowanie szczególnie dla Pana Tomasza Krupińskiego!

Darek

Jestem wymagającym klientem, który korzystał z usług wielu prawników i radców prawnych. Poradę prawnika, który zajmował się moją kwestią, oceniam bardzo wysoko, zarówno pod kątem terminowości, jak i przygotowania merytorycznego. Gratuluję i polecam.

Daniel

Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.

Joanna

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »