Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatkowy urlop dla pracowników studiujących lub podnoszących kwalifikacje

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 22.09.2010

Podobno 9 kwietnia 2010 roku zostały wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy, które dotyczą dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla osób podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestniczenie w szkoleniach lub studiowanie. Czy możecie mi Państwo przybliżyć te zmiany? Komu przysługuje dodatkowy urlop?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W dniu 09.04.2010 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą nowelizacją pracodawca musi udzielić 6 dni dodatkowego płatnego urlopu pracownikowi, który za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności pozostających w związku z wykonywaną pracą, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

 

Pracownik zgodnie z ustawą będzie miał prawo do dni wolnych w wymiarze:

 

  1. 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
  2. 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
  3. 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  4. 10 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

 

Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

 

Dni wolne przysługują nie tylko za naukę w szkole, do której skierował pracodawca (pod warunkiem że zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności będzie pozostawać w związku z pracą wykonywaną przez pracownika) – zwolnienie z całości lub części dnia pracy jest możliwe również w czasie potrzebnym pracownikowi na naukę albo dotarcie na zajęcia. Za ten okres pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

 

Warunki opłacenia nauki lub szkolenia oraz prawa i obowiązki stron powinny zostać określone w umowie zawartej pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

 

Jeśli pracownik, któremu pracodawca opłacił dokształcanie, nie podejmie nauki lub szkolenia, przerwie je albo zwolni się z pracy w ciągu 3 lat od zakończenia szkolenia, będzie musiał zwrócić firmie koszty szkolenia w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub czasu pracy w czasie ich podnoszenia. W ustawie przewidziano, w jakich sytuacjach pracownik nie będzie zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę – np. jeżeli zostały one spowodowane ciężkim naruszeniem przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus III =

»Podobne materiały

Obowiązek wykorzystania urlopu wypoczynkowego

Aktualnie jestem na urlopie rodzicielskim. Zamierzam złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Mam 45 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może nakazać mi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego? Mam nieoficjalne informacje, że firma chce mnie zwolnić i b

 

Plan urlopowy a zaległy urlop

W zakładzie sporządzane są plany urlopowe na dany rok. Przygotowywane są przed początkiem roku, na który będą obowiązywały, toteż nie uwzględniają dni urlopu zaległego. Pracownik zaplanowany urlop bieżący rozpoczyna w dni 01.06. Z poprzedniego roku zostało mu 2 dni niewykorzystanego urlopu. Nie okre

 

Śmierć ojczyma a urlop okolicznościowy

Mam pytanie dotyczące przysługującego urlopu okolicznościowego w razie śmierci ojczyma. Pełnoletniemu pracownikowi zmarł ojczym, jego matka cztery lata temu wzięła ślub. Czy z mocy prawa obecny małżonek matki automatycznie staje się ojczymem i czy w związku z jego śmiercią przysługują pracownikowi 2

 

Ile przysługuje urlopu pracownicy zatrudnionej na pół etatu?

Zatrudniam pracownicę na pół (1/2) etatu. Ile przysługuje jej dni urlopu i ile za niego się płaci? Czy przysługuje jej 13 czy 26 dni urlopu i czy za czas urlopu płaci się za 1/2, czy cały etat?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »