.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatkowe obowiązki narzucone nauczycielowi niezwiązane z wykonywanym zawodem

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 20.08.2015

Pracuję w szkole jako pedagog i nauczyciel języka francuskiego. Mam 20 godzin pensum tygodniowo, jednak mój rzeczywisty czas pracy wynosi nawet 34 godziny. Dyrektor narzuca mi dodatkowe obowiązki niezwiązane z wykonywanym zawodem, które muszę wykonywać – oczywiście bezpłatnie. Czy może to robić? Nie mam przeszkolenia, a zostałam powołana jako administrator bezpieczeństwa informacji – bez mojej zgody. Czy mogę jakoś zareagować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że warto rozróżnić dwa pojęcia:

 

  1. administrator danych osobowych,
  2. administrator bezpieczeństwa informacji.

 

Administratorem danych osobowych się jest. Dyrektor szkoły jest administratorem danych osobowych i w pierwszej kolejności odpowiada za ich należyte przetwarzanie.

 

Natomiast administratorem bezpieczeństwa informacji się bywa. Dyrektor szkoły może wyznaczyć swojego pracownika do pełnienia tej funkcji. Może również zlecić pełnienie tej funkcji zewnętrznej firmie (outsourcing).

 

Realizacja zasad przetwarzania danych osobowych jest przede wszystkim obowiązkiem administratora danych, którym zgodnie z art. 7 pkt 4 ustawy jest organ, jednostka organizacyjna, podmiot lub osoba decydująca o celach i środkach przetwarzania danych. Bardzo często o tym, kto jest administratorem danych, decydują przepisy szczególne. Z taką sytuacją co do zasady mamy do czynienia w przypadku szkoły. Oznacza to, że kierujący i reprezentujący ją dyrektor ma zapewnić w kierowanej przez siebie placówce zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, jak również ponosi odpowiedzialność za działania wszystkich osób upoważnionych do przetwarzania danych. Warto zauważyć, że obowiązki nałożone przez ustawę na szkoły i kierujących nimi dyrektorów nie powinny być sprowadzane jedynie do wymogów o charakterze formalnym, których naruszenie może rodzić odpowiedzialność administracyjną, karną, dyscyplinarną czy cywilnoprawną, lecz również powinny być widziane szerzej jako element dobrego zarządzania placówką, w tym budowania odpowiednich relacji z rodzicami uczęszczających do niej uczniów.

 

Administratorem danych osobowych uczniów jest ten, kto decyduje o celach i środkach przetwarzania danych, czyli szkoła, którą reprezentuje dyrektor szkoły.

 

Podsumowując – to dyrektor, a także szkoła jest administratorem danych osobowych i to on ponosi główną odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo, ale na podstawie przepisów ma prawo wyznaczyć administratora bezpieczeństwa informacji i może na to stanowisko wyznaczyć Panią, a Pani nie ma podstaw, aby odmówić przyjęcia tego stanowiska. Jednakże dyrektor musi zapewnić Pani odpowiednie warunki do pracy i przeszkolenie, aby nie odpowiadać za późniejsze nieprawidłowości, jeśliby takie powstały.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton