Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatkowe obowiązki w godzinach pracy za innego pracownika - zastępstwo czy umowa zlecenie?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 05.08.2018

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Z powodu rozwiązania umowy o pracę innego pracownika powierzono mi część obowiązków za moją zgodą, wypłacając mi należne z tego tytułu wynagrodzenie. Jeden z pracowników twierdzi, że nie powinno być zastępstwa, tylko umowa-zlecenie. Czy to prawda? Dodatkowe obowiązki wykonuję w godzinach pracy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dodatkowe obowiązki w godzinach pracy za innego pracownika - zastępstwo czy umowa zlecenie?

Fot. Fotolia


Zgodnie z art. 25 ustawy Kodeks pracy „umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony”. Obecnie nie przewidziano już, co do zasady,  odrębnej umowy z na zastępstwo, choć nadal może ona być w pewnych okolicznościach zawierana. Jednak w Pani przypadku umowę na zastępstwo zawarto przed nowelizacją Kodeksu pracy.

 

Istota umowy na zastępstwo polega na tym, że pracodawca może zatrudnić nowego pracownika na pewien, niekoniecznie określony z góry okres w celu zapewnienia ciągłości pracy, która została zagrożona przez dłuższą absencję pracownika zatrudnionego stałe na danym stanowisku. Co do zasady dwie umowy z jednym pracodawcą nie są zakazane, więc często pracodawcy na zastępstwo zatrudniali obecnych pracowników, jednak należało wówczas wykazać, że wykonują oni inną rodzajowo pracę niż przy własnej umowie o pracę.

 

Słowem – umowa o pracę jest zawarta na czas nieobecności zastępowanego pracownika. Jeśli jednak ten pracownik został zwolniony (bądź sam odszedł z pracy), umowa na zastępstwo nie może być zawarta. W takiej sytuacji podpisanie umowy zlecenia byłoby obejściem prawa, gdyż nadal świadczy Pani prace na rzecz pracodawcy.

 

Należy zatem przyjąć, że rozwiązaniem prawidłowym byłoby podpisanie z Panią porozumienia zmieniającego Pani zakres obowiązków (i wysokość wynagrodzenia) – czy to na stałe, czy na czas określony. Jeśli powierzenie obowiązków (i wypłata wynagrodzenia) została ustalona ustnie, ale nie podpisano umowy na zastępstwo – jest to także działanie prawidłowe, ponieważ dla porozumienia stron nie potrzeba formy pisemnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus cztery =

»Podobne materiały

Stawianie się do pracy po wygaśnięciu umowy a jej przedłużenie

Byłem zatrudniony w sklepie na umowę o pracę na czas określony do 15 lipca. Po tym dniu nie podpisałem nowej umowy, ale wciąż przez kilka dni przychodziłem do pracy i „wbijałem” elektroniczną kartę pracownika, rejestrującą czas pracy. Tydzień później uznałem jednak, że nie chcę już tam p

Preferencyjne składki ZUS a świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy

Z obecnym pracodawcą jeszcze przez miesiąc wiąże mnie umowa o pracę. Później otwieram własną działalność, gdyż podniosłem kwalifikacje i będę współpracował z pracodawcą na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zakres moich obowiązków będzie jednak właściwie taki sam jak do tej pory. Czy w tej sytuacji będ

Brak nowej umowy o pracę mimo dalszego świadczenia pracy

Synowi dwa miesiące temu skończyła się umowa o pracę, a wciąż nie dostał nowej. Co powinien zrobić? Czy da się sprawdzić, czy pracodawca opłaca składki i podatki? Co zrobić, jeśli pracodawca wypłaca synowi niższą pensję, niż obiecał?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »