Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatkowe koszty dojazdów do pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 21.05.2017

Jestem w okresie ochrony przedemerytalnej. Z dniem 1 maja br. pracodawca zmienił mi warunki pracy przez porozumienie zmieniające. Zmiana polega na tym, że zamiast jednego miejsca pracy (siedziba firmy) wpisano mi dwa miejsca pracy – dodano miejsce odległe o ponad 20 km od siedziby firmy. Ponieważ mieszkam w mieście, w którym jest siedziba firmy, to w przypadku konieczności wyjazdów na budowę muszę ponosić dodatkowe koszty podróży, co w moim rozumieniu jest znaczącym pogorszeniem warunków pracy. Czy mogę wystąpić o zwrot dodatkowych kosztów dojazdu do pracy, wynikłych ze zmiany umowy o pracę? Czy pracodawca może wymagać, abym w jednym dniu był w obydwu miejscach pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dodatkowe koszty dojazdów do pracy

Fot. Fotolia


Niestety nie mam dobrych wiadomości. Skoro podpisał Pan porozumienie stron, nie może Pan domagać się dodatkowych świadczeń od pracodawcy.

 

Zgodnie z art. 39 ustawy Kodeks pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Przepis ten zakazuje wypowiadania umów (w tym dokonywania wypowiedzenia zmieniającego) pracownikom w wieku przedemerytalnym. Nie dotyczy jednak porozumienia stron, które jest uznawane za dobrowolne porozumienie się pracodawcy i pracownika w kwestii warunków pracy.

 

Z porozumienia stron można się wycofać w wyjątkowych przypadkach, gdy na przykład zostało ono zawarte pod wpływem błędu, groźby czy podstępu- ale żaden z tych przypadków nie ma tutaj zastosowania. Jeśli więc z porozumienia stron nie wynika zwrot jakichkolwiek kosztów dojazdu do miejsca pracy – nie ma podstaw, aby Pan ich żądał.

 

Co do drugiego pytania – tak, pracodawca ma prawo wymagać, aby pojawiał się Pan w danym dniu w obu miejscach pracy. Koszty dojazdów nie obciążają jednak pracodawcy, tak jak nie obciążały go. gdy pracował Pan w jednym miejscu pracy. 

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus II =

»Podobne materiały

Pociągnięcie pracownika do odpowiedzialności materialnej

Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku windykatora. W skutek jego zaniechań doszło do przedawnienia długów na dosyć znaczną kwotę, co naraziło nas na szkodę materialną. Pragnę przy tym zauważyć, iż pracownik celowo wprowadził w błąd zarząd i biegłego, nie informując o zagrożeniu przedawnieniem tych

 

Zwrot kosztów kursów kwalifikacyjnych

Pracowałam kilka lat w jednym zakładzie pracy. Zostałam skierowana na dwa kursy kwalifikacyjne, za które płacił pracodawca. Podpisałam dwie umowy, w których zobowiązałam się do przepracowania minimum trzech lat od odbycia kursów. Jakiś czas temu otrzymałam inną propozycję pracy, ale ustalony czas j

 

Zatrudnienie żony przez męża

Mój mąż jest właścicielem nieruchomości, która przynosi dochód z wynajmu lokali. Ja natomiast zajmuję się wszelkimi kwestiami związanymi z kosztami, podatkami itp. związanymi z nieruchomością. Czy mogę być więc zatrudniona przez męża, tak by przepracowane lata liczyły mi się do stażu pracy?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »