Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatek wyrównawczy do zmniejszonej pensji

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 27.08.2010

Pracuję w jednym miejscu 35 lat. Miesiąc temu skończyłam 56 lat. Otrzymałam wypowiedzenie warunków umowy o pracę w części dotyczącej stanowiska, wynagrodzenia i miejsca wykonywania pracy, z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Mam więc pracować na niższym stanowisku i otrzymywać 300 zł mniej. Czy w tej sytuacji będzie mi się należał dodatek wyrównawczy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego w treści pytania, muszę stwierdzić, że niestety nie będzie Pani przysługiwał dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia miesięcznego.

 

Pracodawca, w związku ze zmianami reorganizacyjnymi w zakładzie, działając na podstawie art. 1 ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z zachowaniem ustawowego trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia – wypowiedział warunki zatrudnienia, czyli warunki pracy i płacy.

 

Zaproponował zarazem inne stanowisko oraz inną wysokość wynagrodzenia, na co Pani wyraziła zgodę.

 

Wypowiedzenie powyższe jest dokonane w sposób prawidłowy, zgodnie z przepisami prawa pracy.

 

Po upływie wskazanego okresu trzymiesięcznego wypowiedzenia zmieniającego będą obowiązywały nowe warunki zatrudnienia – nowe stanowisko i miejsce pracy oraz wysokość wynagrodzenia.

 

Wprawdzie zaproponowane nowe wynagrodzenie jest niższe od otrzymywanego w chwili obecnej, jednak w takiej sytuacji dodatek wyrównawczy Pani nie przysługuje.

 

W związku z powyższym brak jest podstaw prawnych do skutecznego wystąpienia z roszczeniem o wypłatę przez pracodawcę powyższego dodatku.

 

Dodam również, że w chwili obecnej Pani znajduje się w czteroletnim okresie ochronnym przed emeryturą (ukończone 56 lat życia).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 4 =

»Podobne materiały

Dodatek służbowy

Jestem pielęgniarką w szpitalu na oddziale intensywnej terapii zatrudnioną na umowę o pracę na czas określony. Mam dodatek służbowy w wysokości 600 zł. Teraz szpital chce go odebrać wszystkim pielęgniarkom i daje do podpisania aneks do umowy lub umowę o zrzeknięciu się płacy. Czy może tak postępować
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »