Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dodatek do wynagrodzenia za zwiększenie zakresu obowiązków

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 19.04.2012

Zostałam „poproszona” o tymczasowe objęcie drugiego stanowiska kierowniczego w mojej firmie. Przez trzy kolejne miesiące nie dostałam dodatkowego wynagrodzenia (zgodnego z moim zakresem obowiązków). W związku z tym upomniałam się o należne mi pieniądze z tytułu pełnienia drugiej funkcji kierowniczej. Przełożeni na razie milczą. Czy mam prawo ubiegać się o dodatek do wynagrodzenia? Jaka kwota może mi przysługiwać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przedmiotem analizy w omawianym przypadku jest orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 2002 r. (sygn. akt I PKN 876/00), zgodnie z którym zawieranie z własnym pracodawcą drugiej (dodatkowej) umowy o pracę za normalnym wynagrodzeniem judykatura dopuściła tylko wyjątkowo. Podstawowym warunkiem jest określenie innego niż w podstawowym czasie pracy rodzaju pracy. Rodzaj pracy musi więc być wyraźnie inny od tego, który wykonywany jest w ramach podstawowego czasu pracy, tj. pierwszej umowy o pracę.

 

W innym wypadku, jak słusznie zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 kwietnia 1994 r. (sygn. akt I PZP 13/94), mielibyśmy do czynienia z próbą obejścia przepisów o czasie pracy i wysokości wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 1997 r. (sygn. akt I PKN 43/97) z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy.

 

Sąd Najwyższy stwierdził również, że przy wykonywaniu na rzecz tego samego pracodawcy nawet kilku rodzajów podporządkowanej pracy, domniemanie przemawia za istnieniem jednego stosunku pracy.

 

Niekorzystny dla Pani jest fakt, iż – jak sama Pani podkreśliła – objęcie dodatkowej funkcji nastąpiło na skutek skierowania do Pani prośby. Należy zaznaczyć, że wszystkie kwestie wynagrodzenia powinny być uzgadniane w chwili zamiany warunków pracy lub zmiany zakresu obowiązków, także w przypadku objęcia faktycznie nowego stanowiska.

 

Jak podaje przepis art. 13 Kodeksu pracy:

 

„Art. 13. Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę”.

 

Pojęcie godziwego wynagrodzenia obejmuje nie tylko wynagrodzenie w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz także i inne świadczenia związane z pracą oraz świadczenia socjalne, dodatki rodzinne i mieszkaniowe, szkoleniowe, kulturalne, świadczenia z pomocy społecznej oraz ulgi podatkowe i dystrybucję dochodów.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 2006 r. (sygn. akt I PK 230/2005) z prawa do godziwego wynagrodzenia pracownik nie może wywodzić roszczenia o podwyższenie wynagrodzenia za pracę, poza żądaniem jego wyrównania do poziomu wynagrodzenia minimalnego.

 

Żaden przepis prawa nie stanowi, o ile wynagrodzenie winno być zwiększone na skutek zwiększenia zakresu obowiązków.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + 6 =

»Podobne materiały

Czy dodatek wyrównawczy wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?

W związku z likwidacją stanowiska będę otrzymywać dodatek wyrównawczy do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. W moim przypadku są to pełne trzy miesiące. Czy dodatek wyrównawczy wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, urlopu wypoczynkowego i odprawy emerytalnej?

 

Jak skierować alkoholika na odwyk?

Moi rodzice mają poważny problem alkoholowy. Piją od wielu lat, już raz wyratowałam ich od śmierci. Ja i brat nie mieszkamy z nimi. Próbowaliśmy nakłonić ich na zamieszkanie u nas, ale się nie udało. Nie chcą też się leczyć. Chcielibyśmy więc wysłać ich na przymusowe leczenie. Czy to możliwe? O

 

Jedyny żywiciel rodziny – czy mogę liczyć na skrócenie wyroku?

Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości mam zakaz prowadzenia pojazdów na okres trzech lat. Pracuję 60 km od miejsca zamieszkania (mam na utrzymaniu trzy osoby). Niedawno doznałem urazu kręgosłupa, wobec czego podróżowanie autobusami jest dla mnie tym bardziej uciążliwe. Czy mam szansę na sk

 

Nękanie przez firmę windykacyjną - co zrobić?

Jak można uchronić się przed oszustami z firmy windykacyjnej, którzy od dłuższego czasu uporczywie do mnie wydzwaniają, aby wmówić dług, którego nie mam? Nie podawałem im nigdy tzw. danych weryfikacyjnych (data urodzin), a pierwsze ich pytanie brzmi „rozmawiam z panem Adamem?”. Nie wiem,

 

Czy można jeździć samochodem do rozprawy po zatrzymaniu prawa jazdy?

Czy mogę do czasu rozprawy prowadzić samochód po zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym? Mandatu nie przyjąłem, gdyż według prędkościomierza w samochodzie jechałem z mniejszą prędkością od wskazania radaru.

 

Dyżury nocne nauczycieli na wycieczce szkolnej

Mam pytanie dotyczące dyżurów nocnych nauczycieli na wycieczce szkolnej. Jestem nauczycielem szkoły podstawowej. Wyjeżdżając z uczniami na wycieczkę muszę stworzyć osobny dokument z harmonogramem dyżurów nocnych pełnionych przeze mnie i drugiego opiekuna. Nadmienię, iż praca ta nie jest osobno płatn

 

Mieszkanie od mamy i spłata siostry - jak się zabezpieczyć?

Zamierzam podpisać akt notarialny z siostrą i mamą, w którym będzie zapisane, że mama oddaje nam mieszkanie, a ja spłacam siostrze połowę jej udziałów z mieszkania. Aby uniknąć podatku dochodowego, siostra chce, żeby w tytule przelewu tej spłaty było słowo „darowizna”. Czy nie będzie pod

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »