Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dochodzenie zmiany postanowienia spadkowego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 12.01.2019

Czy mogę dochodzić zmiany postanowienia spadkowego sprzed lat (ok. 14), jeżeli nie byłam na sprawie spadkowej? Tata w 1975 r. wyprowadził się z domu, który byłe przedmiotem sprawy spadkowej. Wuj przejął cały spadek, ja nie brałam udziału w postępowaniu. Teraz znalazły się dokumenty, że tata w chwili śmierci dziadków mieszkał z nimi i pracował w gospodarstwie.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z zapisami ustawy Kodeks postępowania cywilnego:

 

„Art. 679. Zmiana postanowienia stwierdzającego nabycie spadku

§ 1. Dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.


§ 2. Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany.


§ 3. W razie przeprowadzenia dowodu, że spadek w całości lub w części nabyła inna osoba niż wskazana w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, sąd spadku, zmieniając to postanowienie, stwierdzi nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.


§ 4. Przepisy § 1–3 stosuje się odpowiednio do zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia oraz do stwierdzenia nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Dochodzenie zmiany postanowienia spadkowego

 

Złożenie wniosku inicjującego postępowanie na podstawie art. 679 Kodeksu cywilnego nie jest ograniczone w czasie tylko dla tych zainteresowanych, którzy nie byli uczestnikami postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku.

 

„Przez uczestnictwo w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku – w rozumieniu art. 679 – należy rozumieć formalny udział w postępowaniu, a nie stopień aktywności, bierność, czy nawet całkowitą bezczynność zainteresowanego występującego w sprawie” (postanowienie Sądu Najwyższego z 4 lutego 2000 r., sygn. akt II CKN 740/98, niepubl.).

 

Nie wiem, czy była Pani wskazywana jako uczestnik postępowania, jeśli otrzymywała Pani wezwania, ale nie stawiała się Pani na sprawę, to była Pani uczestnikiem postępowania. Tak samo jak mama. Po takim czasie wniosek o zmianę postanowienia może złożyć tylko osoba, która nie była uczestnikiem postępowania spadkowego i ma interes prawny w zmianie treści postanowienia.

 

Oczywiście, że można wzruszyć tamto postanowienie, a także doprowadzić do zmiany stanu własności gospodarstwa. Ale z uwagi na to, że między wyprowadzeniem się taty (1975 r.) a czasem obecnym minęło sporo czasu, możemy mieć do czynienia z zasiedzeniem przez wuja. Minął okres 30 lat posiadania. Może okazać się, że zasiedzenie będzie wtórnym sposobem nabycia własności przez wuja. Ale to wymagałoby odrębnego omówienia. Nawet od śmierci babci minął już okres 30 lat.

 

Odpowiadając na pytanie – oczywiście jest szansa na zmianę postanowienia spadkowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Prawo dziedziczenia – jak zrzec się spadku?

Brat mojego ojca, człowiek samotny i chory, postanowił zapisać mi swój dom, w zamian oczekuje ode mnie opieki. Z różnych przyczyn ani ja, ani moi rodzice nie jesteśmy w stanie się tego podjąć. Chciałbym, aby dom odziedziczyła osoba, która już teraz mogłaby zaopiekować się wujem. Wuj

Prawa spadkowe osoby ubezwłasnowolnionej

Jakie prawa spadkowe po śmierci rodziców posiada osoba ubezwłasnowolniona przebywająca w ośrodku pomocy społecznej i posiadająca własną rentę, jeśli istnieje testament, wedle którego majątek dziedziczy jej rodzeństwo?

Wykup mieszkania z zasobów WAM a prawo współwłasności

Ojciec otrzymał 20 lat temu mieszkanie z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Zmarł w 1997 r. Aż do 2002 r. mieszkałem w tym lokalu z mamą, która wykupiła mieszkanie dwa lata później, stając się jego właścicielem (figuruje w księdze wieczystej). Teraz chciałaby je sprze
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »