.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dochodzenie zachowku od brata

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 22.02.2019

Rodzice, gdy oboje żyli, aktem darowizny przekazali mieszkanie memu bratu. W roku 2014 zmarła moja mama, czyniąc jedynym spadkobierca mojego ojca, który zmarł w roku 2017. Teraz chcę dochodzić zachowku od mojego brata. Wartość mieszkania wlicza się do spadku. Czy to prawda, że obliczając zachowek od wartości tego mieszkania (300 tys. zł), mogę uwzględnić polowe jego wartości, tj. 150. tys. zł, tak jakbym dochodził tylko części po ojcu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dochodzenie zachowku od brata

Fot. Fotolia

Zgodnie z treścią art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadł przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału.

 

Natomiast zgodnie z art. 991 § 2 jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Spadkobierca, przy czym z innych przepisów regulujących kwestię zachowku wywieść należało, że spadkobierca jest zobowiązany w pierwszej kolejności, a dopiero poza nim odpowiedzialność z tytułu zachowku mogą ponieść także osoby, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, co wynika z art. 1000 i 1001.

 

Przy obliczeniu wysokości zachowku należy przede wszystkim ustalić czystą wartość spadku, tzn. obliczyć wartość aktywów spadkowych i odjąć od tego pasywa, z tym że wartość spadku ustalić należało według cen z daty orzekania o roszczeniach z tytułu zachowku, co wynika też z uchwały składu 7 sędziów SN z 26 marca 1985r., sygn. akt III CZP 75/84. Na substrat zachowku składa się czysta wartość spadku, powiększona o wartość podlegających doliczeniu darowizn, bowiem zgodnie z art. 993 przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę, a stosowanie do art. 995 wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku, natomiast zgodnie z art. 999 jeżeli spadkobierca obowiązany do zapłaty zachowku jest sam uprawniony do zachowku, jego odpowiedzialność ogranicza się tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek. 

 

Jeżeli rodzice oboje dokonali darowizny, to zachowku dochodzi Pan po każdym z rodziców osobno. Może Pan dochodzić zachowku w jednym pozwie. Natomiast substrat zachowku stanowi wartość udziału spadkowego po każdym z rodziców.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton