.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dochodzenie praw gwarancyjnych - wymiana sprzętu na nowy

Mam pytanie z zakresu dochodzenia swoich praw gwarancyjnych. Mianowicie zakupiłem e-bike w sklepie internetowym 1,5 roku temu. Niedawno pojawił się problem z rozłączającym silnikiem. W toku rozmów ustalono, że jest to wina złącza baterii, które jest zbyt luźne, przez co w czasie jazdy dochodzi do niestykania się elementów i silnik elektryczny stale się rozłącza. Od tego czasu mój rower był w autoryzowanym serwisie ponad 3 razy i do tej pory problem nie został rozwiązany. Znalazłem na zagranicznych forach wątek z opisem tego problemu. Okazuje się, że jest to wada fabryczna roweru. Niektórym zastosowano środki zaradcze w postaci podkładek pod baterie, które rozwiązywały problem, natomiast u mnie nawet to nie przynosi rezultatu. Można tam również znaleźć informację, że niektórym wymieniano rower z tego powodu. Proszę o informację, co mogę zrobić w takim przypadku? Mam dość stałego wysyłania roweru, odbierania go i borykania się nadal z problemem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dochodzenie praw gwarancyjnych - wymiana sprzętu na nowy

Rękojmia za wadę przedmiotu

W mojej ocenie, oprócz gwarancji, powinien Pan powołać się na przepisy ogólne dotyczące rękojmi i art. 560 Kodeksu cywilnego, który wskazuje na możliwość odstąpienia od umowy lub wymiany przedmiotu na nowy, w przypadku bezskuteczności napraw.

 

Zgodnie bowiem art. 5561:

„§ 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym”.

 

Proszę także zwrócić uwagę na § 3 powyższej regulacji, iż „rzecz sprzedana ma wadę fizyczną także w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność, albo przez kupującego, który postąpił według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy”. W przedstawionym przypadku – a więc wad w zakresie wykonania umowy i wadliwości produktu, może Pan powołać się na powyższe przepisy.

Odstąpienie od umowy zakupu

Z uwagi na powyższe posiada Pan następujące roszczenia względem drugiej strony umowy, które wskazałam na początku. Zgodnie bowiem z treścią art. 560 § 1 „jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady”.

 

Z uwagi na powyższe, jak Pan widzi, druga strona umowy posiada pewne kontruprawnienie w zakresie możliwości zablokowania odstąpienia od umowy – przystępując do niezwłocznej naprawy swojego postępowania, a więc co do zasady naprawy lub wymiany wadliwej części – o ile to możliwe. Jeżeli dochodziło już do napraw, ograniczenie to nie ma już zastosowania i może Pan od umowy odstąpić lub wystosować roszczenie o wymianę roweru na nowy. Proszę więc skierować do drugiej strony umowy Pana roszczenie – czy to w przedmiocie odstąpienia od umowy, czy obniżenia ceny lub wymiany rowery na nowe. Wezwanie proszę skierować dla celów dowodowych listem poleconym do przedsiębiorcy – proszę także powołać się na udzieloną gwarancję. Przy bezskuteczności porozumienia pozostaje jedynie droga sądowa.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl