
Indywidualne Porady Prawne
Dochody z najmu nieruchomości osoby zmarłej bez podziału spadkuAutor: Adam Dąbrowski • Opublikowane: 31.12.2020 • Zaktualizowane: 03.01.2021 |
Mama zmarła miesiąc temu. Mama wynajmowała lokal, który był własnością spółki mamy, i 2 prywatne mieszkania, których właścicielem tez była mama. Moja siostra miała upoważnienie do konta firmowego i do danych osób wynajmujących mieszkanie. Sprawa o nabycie spadku się jeszcze nie odbyła, ponieważ siostra unika kontaktu. Czy do momentu podziału spadku przysługuje mi prawo do połowy dochodów z wynajmu lokali? Czy siostra ma prawo pobierać dochody z najmu tylko dla siebie? |
![]() |
Chwila śmierci – moment otwarcia spadkuZ dniem zgonu mamy nastąpiło otwarcie spadku po niej. Wszystko, co należało do mamy, weszło w skład spadku. A więc mieszkania, udziały w spółce oraz środki na rachunkach w kwocie, w jakiej były na dzień śmierci (ewentualnie do godziny śmierci). Wskazuję na to, bowiem mogło dojść do składania dyspozycji po godzinie zgonu mamy.
Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Pani siostra tak samo jak Pani jest spadkobiercą po mamie. Nie nastąpiło jeszcze potwierdzenie praw do spadku w drodze: sądowego stwierdzenia nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Jeden z tych dokumentów jest potrzebny do ustalenia, kto jest spadkobiercą oraz w jakim zakresie. Ale spadek nabywa się z dniem śmierci spadkodawcy.
Siostra jako jeden ze spadkobierców ma prawo do podejmowania działań służących ochronie spadku oraz zachowania praw z nim związanych.
Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu. Wielkość ułamków wynika z sądowego stwierdzenia nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Ułamki te mają zastosowanie do stanu majątku spadkowego z chwili jego otwarcia. A według Kodeksu cywilnego:
„Art. 924. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy”.
UWAGA: Nie z dniem, ale z chwilą śmierci. Stąd istotna jest godzina zgonu mamy. Zarządzanie spadkiem przed sprawą spadkowąMożna uznać, że siostra zarządza współwłasnością spadkobierców (spadkiem po mamie).
Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. ALE Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. Prawa do dochodów z najmuPani jako współwłaściciel niesprawujący zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu. Pani ma prawo do udziału w spadku oraz w pożytkach ze spadku (tutaj czynsz) od chwili śmierci mamy. Wielkość Pani praw wynikać ze spadkobrania. Przy 2 spadkobiercach byłoby to 1/2.
Siostra może pobierać czynsz w imieniu wszystkich spadkobierców. Nie jest on przeznaczony tylko dla niej, ale należy do wszystkich spadkobierców. Będzie musiała się o rozliczyć przy dokonywaniu działu spadku:
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>