.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dochód uzyskany ze zbycia akcji

Odziedziczyłam po tacie akcje PKO. W 2012 r. sprzedałam te akcje. Teraz* muszę zapłacić podatek (19%). Jak uniknąć opodatkowania dochodu uzyskanego ze zbycia akcji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Źródło przychodów, o którym tu mówimy, to tzw. kapitały pieniężne i prawa majątkowe – przychodem z kapitałów pieniężnych są przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

 

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu”.

 

Natomiast art. 30b ust. 2 pkt 1 stanowi, iż ww. dochodem, podlegającym opodatkowaniu, jest osiągnięta w roku podatkowym „różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14”.

 

Niestety, w obowiązującym stanie prawnym w przypadku nabycia akcji w spadku nie ma wydatków na ich nabycie, które pozwoliłyby na pomniejszenie przychodu. Uniknąć podatku można tylko w niewielkiej części i to nie zawsze, gdyż wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych jest jedynie dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny – w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn (wynika to wprost z art. 21 ust. 1 pkt 105).

 

Analogicznie wskazują organy podatkowe. Przykładowo w piśmie z dnia 14 sierpnia 2008 r. Izby Skarbowej w Warszawie (sygnatura: IPPB2/415-801/08-2/AZ) czytamy:

 

Dochód z tytułu zbycia akcji otrzymanych w drodze spadku podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym i powinien być wykazany w odrębnym zeznaniu rocznym o wysokości uzyskanego dochodu z kapitałów pieniężnych (PIT-38); ponieważ na ich nabycie nie zostały poniesione żadne wydatki, nie można obniżyć dochodu o koszty ich uzyskania”.

 

 

 

*Stan prawny z dnia 27.04.2013 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl