Mamy 7418 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dochód brutto

Dochód brutto to dochód, który stanowi podstawę obliczenia podatku, o którym mowa w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Jeśli chodzi o dochód z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, ustala się go w oparciu o postanowienia ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.).

 Z zeznania o wysokości osiągniętego dochodu PIT-37 wynika, że skarżący i jego małżonka osiągnęli w 2008 r. dochód brutto w kwocie [...] zł. Z pisma z dnia 24 marca 2009 r. wynika, że nadpłata podatku za rok 2008 w kwocie [...] zł ma zostać zaliczona na poczet kwoty do zapłaty z PIT-38 za rok 2008. Wziąwszy pod uwagę wymienione wyżej dokumenty źródłowe ustalono, co następuje. Miesięczny dochód w gospodarstwie domowym skarżącego wynosi co najmniej [...] zł netto, w tym [...] zł tytułem świadczenia opiekuńczego.

(...) Strona będąca osobą fizyczną powinna partycypować w kosztach postępowania, jeżeli ma jakiekolwiek środki majątkowe, w szczególności posiada stały miesięczny dochód przewyższający ustalone minimalne wynagrodzenie za pracę (post. NSA z dnia 22 grudnia 2002 r., OZ 862/04, niepubl.). W tych ramach należało odnotować, że T.A. oraz jego żona posiadają stałe źródła utrzymania i w chwili obecnej dochód brutto tego gospodarstwa domowego przekracza trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę wskazanego w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2008 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. (Dz. U. Nr 55, poz. 499). Rozpoznający wniosek nie stracił w tej sprawie z pola widzenia okoliczności podnoszonych przez skarżącego o jego stanie zdrowiu, wszak na tym gruncie zauważono, że pomimo wykazanych ograniczeń (zatrudnienie w warunkach chronionych (patrz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności), skarżący w dalszym ciągu wykonuje pracę. Świadczy o tym jedna z pozycji zeznania PIT-37 "działalność wykonywana osobiście" - tutaj dochód brutto wyniósł [...] zł. Z tych względów, w toku poczynionych wyżej ustaleń faktycznych przyjęto, że dochód w gospodarstwie domowym skarżącego wynosi co najmniej [...] zł netto.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

 Od 1 września 2010 r. wzrosły wynagrodzenia dla nauczycieli szkół samorządowych oraz prowadzonych przez administrację rządową. Płace zasadnicze nauczycieli wzrosły od 133 zł do 183 zł brutto, w zależności od stopnia awansu zawodowego nauczyciela.

(...) Minimalne stawki wynagrodzenia (dochód brutto) zasadniczego od 1 września 2010 r. dla nauczyciela z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym wynoszą:

  • nauczyciela stażysty – 2039 zł brutto (podwyżka o 133 zł brutto),
  • nauczyciela kontraktowego – 2099 zł brutto (podwyżka o 137 zł brutto),
  • nauczyciela mianowanego – 2383 zł brutto (podwyżka o 156 zł brutto),
  • nauczyciela dyplomowanego – 2799 zł brutto (podwyżka o 183 zł brutto).
    Przeczytaj pełną treść

 

 Liczba pracowników i dochód brutto wypracowany w skali roku decyduje o podziale na przedsiębiorstwa małe, średnie albo duże.

Dane przedsiębiorstwo uznaje się za małe (bez względu na formę własności) jeśli w sprawozdaniu za rok (finansowy) średnia liczba pracowników nie przekroczyła 50 osób, a dochód brutto od realizacji produkcji (prac, usług) za ten okres nie przekracza sumy będącej ekwiwalentem 500 tys. euro zgodnie ze średniorocznym kursem hrywny podanym przez Bank Narodowy Ukrainy.

Za duże uznaje się przedsiębiorstwa, w których liczba pracowników za sprawozdawczy (finansowy) rok przekracza 1000 osób, a wysokość dochodu brutto od realizacji produkcji (prac, usług) za rok przekracza sumę będącą ekwiwalentem 5 mln euro zgodnie ze średniorocznym kursem hrywny podanym przez Bank Narodowy Ukrainy.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Minimalne wynagrodzenie w 2011 r. – 1386 zł brutto
W dniu 05.10 br. rząd przyjął rozporządzenie, z którego wynika, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2011 r. wzrośnie o 69 zł w stosunku do wynagrodzenia z 2010 r. i wyniesie 1386 zł. Na taką informację wiele osób czekało kilka miesięcy, nie udało się bowiem wcześniej, podczas kolejnych posiedzeń Komisji Trójstronnej, dojść do porozumienia w tej sprawie.

Dodatkowy dochód emeryta i zgłoszenie do ZUS
Mój mąż jest na emeryturze górniczej. Mamy troje dzieci, w tym jedno niepełnosprawne, więc mąż jest zmuszony dorabiać. W zeszłym roku był zatrudniony pięć miesięcy w Irlandii. Czy ten dochód musi zgłosić do ZUS-u? Jeśli tak, to czy powinien to być dochód brutto czy netto? Czy może mieć wobec niego jakieś zobowiązania?

Opodatkowanie dochodu z wykładu na uczelni zagranicznej
Jaki podatek powinienem zapłacić od dochodu 2600 euro z wykładu na uczelni w Hiszpanii? Jest to mój jedyny dochód do opodatkowania w 2009 r. Na uniwersytecie w Hiszpanii przedstawiłem certyfikat rezydencji podatkowej w Polsce, w związku z tym nie pobrano ode mnie tam podatku, tylko wypłacono mi cały dochód brutto. Według umowy, którą podpisałem, nie jestem zatrudniony, lecz wykonuję usługę, która polega na przygotowaniu treści wykładu i nauczaniu 8 godzin lekcyjnych oraz wystawieniu ocen. Jeśli mam zapłacić podatek w Polsce, to jak policzyć koszt uzyskania przychodu?

Obliczenie odszkodowania z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy – dochód brutto
Chciałbym rozwiać swoje wątpliwości co do rozliczenia należności wynikających z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie jest napisane, że jeśli Firma X zdecyduje się wyegzekwować postanowienia umowy o zakazie działalności konkurencyjnej – jako rekompensatę z tego tytułu pracownik otrzyma odszkodowanie w wysokości 50% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przez okres ostatnich 6 miesięcy przed ustaniem stosunku pracy. Czyli dla przykładu: wynagrodzenie pracownika we wzmiankowanym okresie to 6 x 10 000 zł, premia 25 000 zł, ekwiwalent za urlop 15 000 zł, razem 100 000 zł brutto. Firma X wszystkie przelewy bankowe będzie tytułować – „wynagrodzenie xx/2010”. Chciałbym wiedzieć, jaką kwotę należy rozpatrywać jako podstawę do obliczenia kwoty odszkodowania. Czy Firma X odprowadza od wartości odszkodowania zaliczki ZUS (biorąc pod uwagę, że pracownik prowadzi działalność gospodarczą i sam odprowadza składki ZUS)? Jak obliczać odsetki, jeśli Firma X nie płaci odszkodowania w terminie (proszę o przykład), np. ma zapłacić ratę odszkodowania do końca miesiąca?

Żona jako pracownik w jednoosobowej działalności męża
Mój mąż od kilku lat prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Od czterech lat pomagam mu w tym, a szczerze mówiąc – zajmuję się wieloma sprawami w jego firmie (wydaje mi się, że jestem jej filarem). Chciałabym więc formalnie jakoś należeć do tej firmy, wzmocnić swoją pozycję. Co mogę w tej sprawie zrobić? Czy mąż powinien mnie oficjalnie zatrudnić i jaki powinien być mój najniższy dochód brutto?

Praca w Austrii przy pobieraniu emerytury w Polsce
Mam 56 lat, pobieram w Polsce emeryturę. Od dwóch lat jeżdżę do pracy do Austrii. Rozliczam się w tym kraju z zarobków (mam austriackie obywatelstwo). Czy pobierając polską emeryturę, mogę pracować za granicą? Czy mam obowiązek zgłosić w urzędzie skarbowym lub ZUS austriackie dochody? Z jakimi konsekwencjami muszę się liczyć, jeśli zataję ten fakt? (...) Przepisy koordynacji unijnej przewidują, iż emeryt winien przedstawić w ZUS-ie w Polsce dowody świadczące o osiąganych przychodach (brutto) do końca lutego każdego roku, za rok poprzedni. Taki dochód brutto podlega przeliczeniu na złotówki.

Wybrane opinie naszych klientów:

Duży plus. Szybka i kompetentna odpowiedź. Bez wodosłowia. I cena do przyjęcia. Polecam!

Marek

Odpowiedź na moje pytanie oceniam bardzo wysoko. Jest obszerna i zgodna z moimi oczekiwaniami. Ponieważ z sądami i prawnikami mam dużo do czynienia w praktyce, mogę autorytatywnie stwierdzić, iż otrzymana tu pomoc daleko przewyższa porady i pomoc otrzymywane w kancelariach „na żywo”. Na pewno nie raz jeszcze skorzystam.

Jarosław

Bardzo dziękuję za wyczerpującą i błyskawiczną odpowiedź. Pan Jakub Bonowicz zaskoczył mnie tak znajomością języka obcego, jak i prawa zagranicznego. Dziękuję bardzo serdecznie i pozdrawiam cały zespół eporady24.

Jola

Rewelacja!!! Porada profesjonalnie przedstawiona, poparta stosownymi artykułami, a jednocześnie jasna i zrozumiała dla przeciętnego obywatela. Dla mnie rewelacja, a prawnik, który udzielał mi odpowiedzi – to mistrzostwo świata.

Serdecznie dziękuję,

Tomasz

Odpowiedź niemal błyskawiczna, pełna i wyczerpująca, a jednocześnie napisana prostym i zrozumiałym dla laika językiem. Wielkim plusem jest możliwość bezpłatnego zadawania dodatkowych pytań. Na pewno będę wszystkim polecała ten portal. Dziękuję i pozdrawiam.

Zofia

Bardzo dziękuję za szybką i obszerną odpowiedź. Przyznam, że miałam pewne obawy, korzystając z tego typu porad przez internet. Moje wątpliwości zostały jednak rozwiane, a możliwość zadawania dodatkowych pytań w razie jakichkolwiek wątpliwości przemawia w 100% za tym właśnie serwisem. Gorąco polecam wszystkim :-)

Renata

Szybka, profesjonalna odpowiedź, mimo korespondencji sobotnio-niedzielnej. Odpowiedź całkowicie uzupełniła moje braki w wiedzy na zadany temat.

Zenon

Bardzo dziękuje za bardzo fachową poradę. Dawno nikt nie wywarł tak pozytywnego wrażenia na mnie.

Wielkie dzięki

Monika

Bardzo dziękuję za porady, które mi dużo pomogły w mojej sprawie. Sąd uwzględnił moje argumenty, które doradzał mi Pan Krzysztof Bigoszewski. Jeszcze raz dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam,

Piotr

Super, proste, bez niepotrzebnego „biegania” i wielogodzinnego szukania odpowiedzi. Po prostu zadajesz pytanie i czekasz na odpowiedź. Rewelacja. Otrzymałam to, co chciałam. Bardzo dziękuję i polecam.

Kasia

Przeczytaj wszystkie opinie »
wizytówka Szukamy prawników »