Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dobrowolne ubezpieczenie marynarza

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.10.2016

Jestem marynarzem na statkach obcej bandery. Chciałbym teraz dobrowolnie się ubezpieczyć w NFZ – co mam zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności winien Pan wypełnić wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ-ecie, który przesyłam w załączeniu. We wniosku musi Pan podać wszystkie swoje dane osobowe, jak również określić datę, z którą takie ubezpieczenie ma nastąpić.

 

Jednocześnie musi Pan odpowiedzieć na pytanie, czy jest Pan objęty ubezpieczeniem w innym państwie, czy też nie. Następnie musi Pan zadeklarować swój miesięczny dochód.

 

Po uzupełnieniu wniosku winien Pan przystąpić do przygotowania dokumentacji, która będzie potwierdzała Pana tożsamość, jak również ostatni okres ubezpieczenia. Innymi słowy powinien Pan przygotować w zależności od formy zatrudnienia: umowę o pracę, umowę zlecenia wraz z dokumentami potwierdzającymi zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego, jak np. druk ZUS ZUA, ZUS ZWUA bądź też ZUS RMUA, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej druk ZUS ZWUA oraz ZUS ZWPA, które potwierdzają wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej. Nie sądzę, by prowadził Pan spółkę prawa handlowego. Jeżeli jednak tak było, to proszę przedłożyć także zaświadczenie o wykreśleniu z KRS-u. Jeżeli utracił Pan statut osoby bezrobotnej, to decyzję z PUP-u o utracie statusu osoby bezrobotnej. Jeżeli natomiast podlega Pan lub podlegał ubezpieczeniu w innym kraju Unii Europejskiej lub EOG, proszę przygotować Formularz E-104. Gdyby państwo, dla którego świadczył Pan pracę, nie było członkiem UE lub EOG, wówczas dokument, który będzie potwierdzał opłacanie składek przez płatnika, jak również dokument wystawiony przez płatnika, z którego będzie wynikało zakończenie ubezpieczenia zdrowotnego. Pozwalam sobie jednocześnie zauważyć, iż jeżeli jakikolwiek dokument będzie sporządzony w języku obcym, zasadne jest przedłożenie tłumaczenia wykonanego przez tłumacza przysięgłego.

 

Dysponując takimi dokumentami, jak również wypełnionym wnioskiem, proszę udać się do wojewódzkiego oddziału NFZ-etu. Jeżeli wszystkie dokumenty będą poprawne, a wniosek będzie należycie wypełniony, wówczas otrzyma Pan do podpisania umowę. Warunkiem dodatkowym jest nadto uiszczenie opłaty dodatkowej, której wysokość jest uzależniona od okresu przerwy w podleganiu ubezpieczeniu, jak też w opłacaniu składek.

 

Ostatnim krokiem będzie złożenie w siedzibie ZUS-u właściwej dla Pana miejsca zamieszkania druku ZUS ZZA, w którym poda Pan kod tytułu ubezpieczenia. Druk ten winien być złożony w terminie 7 dni od zawarcia umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + 4 =

»Podobne materiały

Wezwanie do gminnej komisji do rozwiązywania problemów alkoholowych

Rozwodzę się z żoną, która w związku z tym robi mi różne złośliwości. Ostatnio dostałem wezwanie od gminnej komisji do rozwiązywania problemów alkoholowych, która wzywa mnie w celu złożenia wyjaśnień. Czy moje stawiennictwo jest obowiązkowe?

Odpowiedzialność karna za wykonanie stron reklamujących leki na potencję

Zrobiłem kilka stron internetowych reklamujących leki na potencję (później zająłem się też pozycjonowaniem). Zleceniodawca niedawno trafił do aresztu w związku z handlem tymi środkami. Co mi może grozić za wykonanie tych stron?

Śmierć męża a zadośćuczynienie w związku z niestarannymi badaniami

W październiku 2008 r. zmarł mój mąż. W 2000 r. miał wykonywane badania, które nie wykazały jednak ukrytego schorzenia, które później doprowadziło do jego śmierci. Czy mogę ubiegać się o zadośćuczynienie w związku z niestarannością badań?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »