.
Mamy 11 890 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dobrowolne ubezpieczenie marynarza

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.10.2016

Jestem marynarzem na statkach obcej bandery. Chciałbym teraz dobrowolnie się ubezpieczyć w NFZ – co mam zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności winien Pan wypełnić wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ-ecie, który przesyłam w załączeniu. We wniosku musi Pan podać wszystkie swoje dane osobowe, jak również określić datę, z którą takie ubezpieczenie ma nastąpić.

 

Jednocześnie musi Pan odpowiedzieć na pytanie, czy jest Pan objęty ubezpieczeniem w innym państwie, czy też nie. Następnie musi Pan zadeklarować swój miesięczny dochód.

 

Po uzupełnieniu wniosku winien Pan przystąpić do przygotowania dokumentacji, która będzie potwierdzała Pana tożsamość, jak również ostatni okres ubezpieczenia. Innymi słowy powinien Pan przygotować w zależności od formy zatrudnienia: umowę o pracę, umowę zlecenia wraz z dokumentami potwierdzającymi zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego, jak np. druk ZUS ZUA, ZUS ZWUA bądź też ZUS RMUA, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej druk ZUS ZWUA oraz ZUS ZWPA, które potwierdzają wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej. Nie sądzę, by prowadził Pan spółkę prawa handlowego. Jeżeli jednak tak było, to proszę przedłożyć także zaświadczenie o wykreśleniu z KRS-u. Jeżeli utracił Pan statut osoby bezrobotnej, to decyzję z PUP-u o utracie statusu osoby bezrobotnej. Jeżeli natomiast podlega Pan lub podlegał ubezpieczeniu w innym kraju Unii Europejskiej lub EOG, proszę przygotować Formularz E-104. Gdyby państwo, dla którego świadczył Pan pracę, nie było członkiem UE lub EOG, wówczas dokument, który będzie potwierdzał opłacanie składek przez płatnika, jak również dokument wystawiony przez płatnika, z którego będzie wynikało zakończenie ubezpieczenia zdrowotnego. Pozwalam sobie jednocześnie zauważyć, iż jeżeli jakikolwiek dokument będzie sporządzony w języku obcym, zasadne jest przedłożenie tłumaczenia wykonanego przez tłumacza przysięgłego.

 

Dysponując takimi dokumentami, jak również wypełnionym wnioskiem, proszę udać się do wojewódzkiego oddziału NFZ-etu. Jeżeli wszystkie dokumenty będą poprawne, a wniosek będzie należycie wypełniony, wówczas otrzyma Pan do podpisania umowę. Warunkiem dodatkowym jest nadto uiszczenie opłaty dodatkowej, której wysokość jest uzależniona od okresu przerwy w podleganiu ubezpieczeniu, jak też w opłacaniu składek.

 

Ostatnim krokiem będzie złożenie w siedzibie ZUS-u właściwej dla Pana miejsca zamieszkania druku ZUS ZZA, w którym poda Pan kod tytułu ubezpieczenia. Druk ten winien być złożony w terminie 7 dni od zawarcia umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton