Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dłużnicy we wspólnocie mieszkaniowej

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 04.05.2012

W pewnej wspólnocie mieszkaniowej mam dwóch dłużników. Dług sięga już kwoty 30 000 zł. Muszę wnieść sprawę do sądu, ale wspólnoty nie stać na prawnika. Jakie dokumenty powinienem przygotować? Jaki pozew złożyć? Dodam, że pozostali członkowie wspólnoty żądają sprzedaży tych mieszkań, ponieważ istnieje ryzyko nieściągalności.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kwestię dochodzenia roszczeń od członków wspólnot mieszkaniowych regulują przepisy ustawy o własności lokali w powiązaniu z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego.

 

W praktyce łącznie dochodzi się roszczeń wynikających z niedopłaty kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek na rzecz funduszu remontowego.

 

Zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na tym, kto z tego faktu zamierza wywodzić skutki prawne. Stąd też na wspólnocie spoczywa ciężar udowodnienia wysokości roszczenia.

 

Większość wspólnot korzysta z programów księgowych typu SMERF – jako dowód załącza się notę księgową wskazującą wysokość zadłużenia oraz miesięczne obciążenia dłużnika. Konieczne jest wskazanie tytułu prawnego do lokalu, tj. odpisu księgi wieczystej, ewentualnie aktu notarialnego. Co do zasady, załącza się także wezwanie do zapłaty z pocztowym potwierdzeniem nadania skierowanym do dłużnika.

 

Wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do sporządzenia pozwu w trybie postępowania uproszczonego (najlepiej w elektronicznym postępowaniu upominawczym).

 

Na potrzeby sprawy sądowej dobrze jest przygotować uchwały o wysokości zaliczek na fundusz remontowy i koszty zarządu nieruchomością wspólną.

 

Sprzedaż mieszkania odbywa się w trybie licytacji publicznej, jednakże wcześniej konieczne jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Są to sprawy niezwykle trudne i bardzo rzadko zapadają korzystne rozstrzygnięcia na rzecz wspólnoty.

 

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na drogę postępowania uproszczonego. Uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia umożliwi złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji z nieruchomości, co pozwala ominąć restrykcyjne przepisy ograniczające skorzystanie z powództwa o sprzedaż lokalu.

 

Koszt prowadzenia sprawy o zapłatę nie powinien przekroczyć kwoty 1200 zł netto plus zwrot ewentualnych kosztów przejazdu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus 0 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki