.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Długi pełnoletniego dziecka

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 18.08.2010

Syn jest pełnoletni, pracuje dorywczo, ma długi w kilku bankach. Mieszka z nami, więc teraz do naszego domu przychodzi komornik. Co powinniśmy zrobić, by nie płacić za długi syna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rodzice nie odpowiadają za długi syna. Za zobowiązania co do zasady odpowiada tylko osoba, która dane zobowiązanie zaciągnęła. Jeśli nie dokonał Pan poręczenia danego długu ani nie została ustanowiona hipoteka na Pana nieruchomości, to wierzyciele mogą domagać spłaty tylko od syna.

 

Należy jednak pamiętać, że w razie ewentualnej śmierci syna długi zmarłego przechodzą na spadkobierców. Jeżeli syn nie ma dzieci i nie zostawi testamentu, to z mocy ustawy spadkobiercami zostają jego rodzice. W takiej sytuacji jeśli nie odrzuci Pan spadku, będzie Pan zobowiązany do spłacenia długów syna.

 

Nieco inaczej przedstawia się odpowiedzialność za zobowiązania publicznoprawne (podatki, ZUS). Zgodnie z art. 111 § 1 Ordynacji podatkowej „członek rodziny podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą za zaległości podatkowe wynikające z tej działalności i powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w jej wykonywaniu, osiągając korzyści z prowadzonej przez niego działalności″.

 

Jeśli warunki powyższe są spełnione, to członek rodziny (w tym rodzic) może być zobowiązany do uiszczenia zaległości podatkowych zamiast syna.

 

Dodam też, że jeśli komornik zajmie Państwa własność, wtedy powinni Państwo wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym do sądu, który nakaże zwrot Państwa własności. Niemniej nie powinno dojść do tego, aby komornik zajmował rzeczy w mieszkaniu stanowiącym Państwa własność.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl