.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Długi mimo przyjęcia mieszkania z inwentarzem

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 19.09.2016

Mój partner zmarł w 2010 roku. Mam syna, który w momencie śmierci miał 3 lata. Nie byliśmy małżeństwem. Ze względu na moją sytuację sama syna wychowuję i zarabiam na utrzymanie, nie mając pomocy znikąd. Odbyła się rozprawa odziedziczeniu, okazało się że mieszkanie po partnerze nie było ubezpieczone i był wzięty na nie kredyt. Mój syn odziedziczył dług bankowy. Za radą prawnika, gdyż minął okres 6 miesięcy, przyjąć musiałam spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Mało tego, w międzyczasie, bank sprzedał dług jakiejś firmie windykacyjnej, a sąd wyznaczył komornika (za którego musiałam zapłacić), który robił spis inwentarza , żeby zlicytować to mieszkanie. Z tego, co wiem, mieszkanie stoi puste i niezamieszkane od 6 lat. Do tego jeszcze dostałam przedsądowy nakaz za zapłacenie za gaz za okres 3 lat po śmierci partnera. Jestem załamana. Chyba wylądujemy za długi na ulicy. Co mam robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W opisanej przez Panią sytuacji przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza było jedyną słuszną decyzją. W takim przypadku, na podstawie postanowienia sądu komornik musi sporządzić spis inwentarza. Z tego postanowienia nie wynika jednak, że wiąże się to od razu z licytacją. Mam więc odrobinę za mało informacji, aby odpowiedź była szczegółowa. Trzeba ustalić, czy sąd wydał postanowienie dotyczące licytacji. Jeśli ma Pani taki dokument, to proszę o skan. Proszę też, o ile to możliwe, o numer księgi wieczystej mieszkania ojca dziecka. Oraz o sprawdzenia w księgach, jaki jest aktualny stan prawny mieszkania.

 

Na chwilę obecną to, co może Pani na pewno zrobić, to skierować do komornika pismo z zapytaniem , co dzieje się ze sprawą spisu inwentarza i na jakiej podstawie. Trzeba bowiem ustalić najbardziej aktualny i rzetelny stan sprawy.

 

Odrębną kwestią jest obecne zadłużenie z tytułu zaległości w opłatach za media. Z chwilą złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku to syn stał się właścicielem mieszkania i przeszły na niego obowiązki właściciela, w tym obowiązki ponoszenia opłat. Stąd aktualne wezwanie jest konsekwencją braku zainteresowania mieszkaniem przez Panią przez te lata. Niestety opłaty te należy ponieść. W mojej ocenie powinna Pani odpowiedzieć na wezwanie i zaproponować rozłożenie tego zadłużenia na raty.

 

Ustalenie aktualnego stanu nieruchomości, czy ktoś sprawuje nad nim zarząd, czy rzeczywiście były jakieś licytację, pomoże ustalić najlepszą ścieżkę postępowania w dalszym ciągu. Proszę o dalsze szczegóły i kontakt z komornikiem, a będę mogła, w ramach już uiszczonej opłaty, udzielić Pani dalszych podpowiedzi. Także numer księgi wieczystej będzie dla mnie bardzo pomocny.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl