Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Długi alimentacyjne

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 14.02.2014

Mój brat ma dość duże długi alimentacyjne, przez kilka lat był bezrobotny i nie był w stanie ich spłacać. Matka dziecka otrzymuje alimenty z funduszu. Teraz brat dostał pracę i może stopniowo regulować należności. Co byłoby w jego sytuacji korzystniejsze: spłacanie najpierw długów czy zapłata bieżących alimentów?

 

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej odpowiedzi stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (zwanego dalej K.r.o.), Kodeksu karnego (zwanego dalej K.k.) oraz przepisy ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (zwanej dalej ustawą).

 

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł. W pierwszej kolejności należy wskazać, że Pański brat powinien się udać do organu właściwego dla dłużnika, o którym mowa w ustawie, a który podjął działania wobec dłużnika alimentacyjnego. Przez organ właściwy dla dłużnika, który w chwili obecnej w ramach prowadzonego postępowania administracyjnego prowadzi wszystkie czynności związane z wypłatą świadczeń z funduszu alimentacyjnego, rozumieć należy wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego. Innymi słowy, Pański brat powinien udać się do właściwego organu gminy i próbować wynegocjować zawieszenie postępowania egzekucyjnego, które pozwoli mu nie naliczać nowych kosztów związanych z postępowaniem egzekucyjnym (kosztów komorniczych, kosztów korespondencji, odsetek).

 

Postępowanie egzekucyjne zostało bowiem wszczęte na wniosek organu gminy, który jest dysponentem środków wypłacanych w ramach świadczenia alimentacyjnego. Każdy wierzyciel ma prawo wycofać wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego lub wnosić o jego zawieszenie. Próba polubownego zakończenia sporu w mojej ocenie byłaby dla Pańskiego brata najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w przypadku wyrażenia zgody przez organ nastąpiłoby zmniejszenie kosztów ubocznych w postaci kosztów komorniczych (szeroko rozumianych). Szanse na pozytywne zakończenie postępowania egzekucyjnego istnieją, jednak moim zdaniem są mniejsze niż 50%. Mimo wszystko proponuję wykonać kroki, które opisałem powyżej. Zawieszenie postępowania i zawarcie z gminą ugody w zakresie spłaty zaległości alimentacyjnych w sposób znaczny obniża koszty związane z nieterminowym opłacaniem alimentów. Powyższe gwarantuje także szybszą spłatę powstałych dotychczas zaległości alimentacyjnych z uwagi na brak kosztów ubocznych, które w żaden sposób nie przyczyniają się do zwiększenia poziomu życia uprawnionego do alimentów.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W mojej ocenie w chwili obecnej zasadne jest opłacanie w pierwszej kolejności zaległych alimentów, a to z uwagi na fakt, że istnieje ryzyko skapitalizowania odsetek. O możliwości skapitalizowania odsetek stanowi art. 482 § 1 K.c., zgodnie z którym od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy. Innymi słowy, istnieje ryzyko, że organ właściwy dla dłużnika (organ samorządowy) dokona skapitalizowania odsetek i wystąpi o odsetki do sądu, a to z kolei spowoduje powstanie po stronie Pańskiego brata dodatkowych kosztów (opłaty sądowej, kosztów zastępstwa procesowego). Sytuacja taka jest bardzo rzadka, ale niekiedy można spotkać ją w praktyce.

 

Należy także zauważyć, że dopóty prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, nie może być mowy o przedawnieniu roszczenia wynikającego z tytułu wykonawczego (wyrok zasądzający alimenty z klauzulą wykonalności) stanowiącego podstawę postępowania egzekucyjnego.

 

Reasumując: w mojej ocenie w chwili obecnej w pierwszej kolejności powinien Pan zachęcić brata do podjęcia próby polubownego zakończenia sporu i rozmów z organem gminy. Zasadne jest opłacanie starszych alimentów, ponieważ w ich przypadku odsetki i dług alimentacyjny będą się pomniejszały.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + dwa =

05.08.2017

Dlaczego NIKT nie napisze wprost,że zwykły człowiek z tego typu problemów nie wyjdzie NIGDY ???!!!

75-latek.

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ile komornik może potrącić z pensji?

Pracuję na pełen etat, a komornik egzekwuje pieniądze z mojej pensji na poczet kredytu. Ile w tym wypadku można potrącić z pensji? Jaka kwota musi zostać mi zapewniona na życie?

Część mieszkania należąca do męża w zamian za długi alimentacyjne

Mąż jest mi winien alimenty na dzieci w wysokości ok. 30 000 zł + odsetki. Chciałabym wyegzekwować te pieniądze, choć wydaje się to niemożliwe. Mamy mieszkanie, chciałabym po podziale majątku uzyskać część męża w zamian za długi alimentacyjne. Czy takie rozwiązanie jest moż

Zadłużenie wobec funduszu alimentacyjnego

Brat mojego męża od kilkunastu lat nie płacił alimentów na swoich dwóch synów (razem 800 zł miesięcznie). Jego była żona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Jakiś czas temu szwagier wyjechał za granicę. Ostatnio MOPS dotarł do jego rodziców i grozi, że skoro ich syna

Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych

Kilka lat temu mój narzeczony był w „luźnym związku”. Z tego związku narodziło się dziecko. Rodzice dogadali się w sprawie alimentów bez ingerencji sądu. Początkowo mój narzeczony płacił ustalone kwoty bezpośrednio do rąk matki dziecka (nie ma dowodów wpłaty). Od jakieg

Opłacanie alimentów bez pośrednictwa komornika i zmiana ich wysokości

Pięć lat temu rozwiodłem się z żoną, z którą mam dwoje dzieci. Płacę na nie alimenty (ściąga je komornik – są potrącane co miesiąc z mojego wynagrodzenia). Kwota ta jest niższa niż zasądzona (możliwie najwyższa zgodnie z obowiązującymi przepisami). Rośnie więc moje zad
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »