Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Długi po zmarłym wujku i odrzucenie spadku

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 25.05.2017

W kwietniu tego roku zmarł brat mojej mamy - wujek, który zostawił długi. Nie miał on małżonki ani dzieci, a jego rodzice już nie żyją. Spadek ten przeszedł na jego 3 siostry i 2 braci. 2 z sióstr zrzekły się już tego spadku. Jedna z tych sióstr była dla mnie od 5. roku życia rodziną zastępczą. Moja mama zaś nigdy nie straciła praw rodzicielskich i jeszcze spadku się nie zrzekła. Czy ten spadek przejdzie na mnie i moje dzieci? Dodam, że od 8 lat mieszkam w Anglii, mam synka 4-letniego i jestem w ciąży, a dziecko zostało poczęte przed śmiercią wujka. Czy powinnam się zrzec tego spadku już teraz, czy muszę czekać, aż najpierw zrobi to moja mama?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Długi po zmarłym wujku i odrzucenie spadku

Fot. Fotolia

Zgodnie z Kodeksem cywilnym:

 

„Art. 1015. § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

 

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza”.

 

Dla spadkobiercy ustawowego będzie to z reguły dzień dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Ponadto może to być np. dzień, w którym spadkobierca powołany w dalszej kolejności dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osoby wyprzedzające go przy dziedziczeniu ustawowym, a także dzień, w którym dowiedział się o prawomocnym orzeczeniu o niegodności takich osób.

 

Termin jest zachowany, gdy przed jego upływem zostanie złożone oświadczenie w sądzie lub przed notariuszem. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 20 lutego 1963 r., sygn. akt I CR 109/63, do zachowania terminu wystarczy wniesienie do sądu lub państwowego biura notarialnego, chociażby niewłaściwego, podpisanego przez spadkobiercę i zawierającego niezbędne dane oświadczenia o odrzuceniu spadku. Wobec zmiany stanu prawnego i likwidacji państwowych biur notarialnych orzeczenie to zachowało aktualność w części dotyczącej sądu.

 

Odnosząc to do Pani pytania – rodzina zastępcza nie powoduje w ogóle żadnych skutków w dziedzinie spadków. Prawa rodzicielskie mamy też nie mają na to wpływu.

 

Dopóki Pani mama nie odrzuci spadku, nie ma mowy, aby Pani mogła odrzucić spadek albo dziedziczyć długi. Dopóki mama nie odrzuci spadku – Pani nie dochodzi do dziedziczenia ani Pani dzieci. Trzeba poczekać na posunięcie mamy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus dziewięć =

»Podobne materiały

Czy muszę zrzec się spadku po wujku obciążonego długami?

Zmarł mój wujek, brat mojej mamy, pozostawiając długi. Jego żona (moja ciocia) i dzieci nie przyjęli spadku, moja mama nie żyje. Czy ja też notarialnie muszę się zrzec spadku po wujku obciążonego długami?

 

Długi po zmarłym – uchylenie się od skutków niedotrzymania terminu odrzucenia spadku na skutek błędu

Moja mama w zeszłym roku pochowała brata, który mieszkał sam w mieszkaniu komunalnym, nie miał dzieci ani żony. Po jego śmierci mama, nie wiedząc o tej konieczności, nie dokonała odrzucenia spadku, a po ośmiu miesiącach od pogrzebu mama otrzymała od zarządcy domów komunalnych wezwanie do zapłaty dłu

 

Jak odrzucić spadek podczas pobytu za granicą?

Mieszkam z rodziną za granicą, mamy obce obywatelstwo. Właśnie dowiedziałem się, że mój kuzyn zmarł 3 lata temu. Chciałbym odrzucić spadek po nim (wraz z żoną i 20-letnim synem). Jak mamy to zrobić? Proszę opisać procedurę jak odrzucić spadek podczas pobytu za granicą.

 

Zabezpieczenie się przed długami brata po jego śmierci

Czy jest możliwość zabezpieczenia się przed przejęciem spadku z długami po moim bracie? Chodzi o wybiegnięcie w przyszłość, co będzie kiedyś po śmierci brata, który jest kawalerem, nie ma dzieci. Na dzień dzisiejszy posiadam wiedzę o jego zadłużeniu takim, że wartość spadku tego długu nie pokryje. B

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »