.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dlaczego egzekwowany przez komornika dług tak się powiększył?

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 18.12.2014

Miałam dług do spłacenia – 6 tys. zł. Z powodu utraty pracy nie wywiązałam się z umowy, bank oddał dług do firmy komorniczej. W międzyczasie pobierano mi z renty 400 zł na poczet długu. Zatem myślałam, że dług jest prawie spłacony. Obecnie dług wynosi prawie 18 tys. zł! Dlaczego egzekwowany przez komornika dług tak się powiększył? Co mam zrobić? Czy mogę zażądać pełnej dokumentacji tego zadłużenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na wstępie chciałam poinformować, że jak najbardziej ma Pani prawo wglądu do swojej sprawy i dokumentów jej dotyczących, zarówno do dokumentów w banku jaki i dokumentów u komornika.

 

W banku mogłaby Pani ustalić, jakiej wysokości zadłużenie bank naliczył. Jeżeli nie płaciła Pani rat w terminie, bank z całą pewności naliczył odsetki karne, które z reguły są bardzo wysokie. Zapewne ma Pani umowę kredytową, tam powinna być podana ich wysokość.

 

Po przekazaniu do komornika biegną dalsze odsetki oraz komornik dolicza swoje koszty komornicze.

 

Zgodnie z ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst pierwotny: Dz. U. 1997 r. Nr 133 poz. 882) w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

 

Jednakże w przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ubezpieczenia społecznego jak również wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

 

Zatem jak wszystkie te koszty się zsumuje, wychodzi olbrzymia kwota zadłużenia. Nie mogę powiedzieć konkretnie, skąd wzięła się tak duża kwota, bo nie podała Pani np. jak długo płaciła Pani w banku, później u komornika. Ale z całą pewnością należy wiedzieć, z czego wynika tak duża kwota. Może Pani złożyć również wniosek o umorzenie odsetek, oczywiście odpowiednio uzasadniając swoją prośbę. Myślę, że będzie trudno, ale spróbować trzeba.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl