.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Dlaczego alimenty musi ściągać komornik, a nie potrącać z pensji zakład pracy?

Od kilku lat – na podstawie sądowej ugody – żona zobowiązana jest do wypłacania mi alimentów na dzieci. Na tej podstawie jej zakład pracy wpłacał na moje konto alimenty. Taki układ odpowiadał i mnie i żonie. Jednak ostatnio jej zakład pracy poinformował mnie, że nie może już wypłacać alimentów, tylko sprawę przejmuje komornik. Nadmienię, że z pensji żony są spłacane również inne zobowiązania finansowe i były one zajmowane z kwoty, która pozostawała z wynagrodzenia: zakład pracy wypłacał kwotę wolną od zajęcia żonie, mnie alimenty, a resztę komornikowi. Chciałbym wiedzieć, czy nie można by się obejść bez komornika. Przecież komornik, pobierając wierzytelności, ściągnie od żony dodatkową prowizję, powstaną więc dodatkowe koszty uboczne. Tego obydwoje chcielibyśmy uniknąć.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dlaczego alimenty musi ściągać komornik, a nie potrącać z pensji zakład pracy?

Dokonywanie przez pracodawcę potrąceń z wynagrodzenia na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych 

Odpowiedź na zadane przez Pana pytanie należy rozpocząć od przytoczenia treści art. 88 Kodeksu pracy. Zgodnie z § 1 tego artykułu, przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 K.p. potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków, gdy:

 

  1. świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
  2. wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

 

Z kolei zgodnie z § 2 tego artykułu, pracodawca dokonuje potrąceń na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego. W Pana sprawie takim tytułem wykonawczym jest ugoda sądowa zawarta z żoną.

Dokonywanie potrąceń w trybie uproszczonym przez pracodawcę

Jak wynika z tego artykułu wierzyciel alimentacyjny dysponujący tytułem wykonawczym nie musi kierować wniosku do komornika celem wyegzekwowania alimentów. Zamiast tego może się on zwrócić do pracodawcy dłużnika alimentacyjnego, żeby to on dokonywał stosownych potrąceń z wynagrodzenia dłużnika za pracę z pominięciem komorniczego postępowania egzekucyjnego. Jest to tzw. dokonywanie potrąceń w trybie uproszczonym przez pracodawcę. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest jednym ze sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych. Ten sposób zaspokojenia wierzyciela nie jest jednak dopuszczalny m.in. w sytuacji, gdy w stosunku do wynagrodzenia dłużnika za pracę została wszczęta egzekucja sądowa lub administracyjna.

Przekazanie przez pracodawcę sprawy egzekucji alimentów komornikowi

W pytaniu wspomina Pan, że w chwili obecnej z pensji żony są spłacane inne zobowiązania finansowe. Prawdopodobnie więc to jest przyczyną, dla której pracodawca zaprzestał dokonywania potrąceń na poczet alimentów i chce przekazać sprawę egzekucji alimentów komornikowi. Z uwagi bowiem na treść art. 88 § 1 pkt. 2 K.p., pracodawca sam nie może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika, gdyż jego wynagrodzenie zostało już w części zajęte w trybie dotychczasowej egzekucji sądowej. Dlatego też należy uznać, iż w zaistniałej sytuacji potrąceń świadczeń alimentacyjnych może dokonywać tylko komornik.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl