Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dlaczego alimenty musi ściągać komornik, a nie potrącać z pensji zakład pracy?

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 16.10.2009

Od kilku lat – na podstawie sądowej ugody – żona zobowiązana jest do wypłacania mi alimentów na dzieci. Na tej podstawie jej zakład pracy wpłacał na moje konto alimenty. Taki układ odpowiadał i mnie i żonie. Jednak ostatnio jej zakład pracy poinformował mnie, że nie może już wypłacać alimentów, tylko sprawę przejmuje komornik. Nadmienię, że z pensji żony są spłacane również inne zobowiązania finansowe i były one zajmowane z kwoty, która pozostawała z wynagrodzenia: zakład pracy wypłacał kwotę wolną od zajęcia żonie, mnie alimenty, a resztę komornikowi. Chciałbym wiedzieć, czy nie można by się obejść bez komornika. Przecież komornik, pobierając wierzytelności, ściągnie od żony dodatkową prowizję, powstaną więc dodatkowe koszty uboczne. Tego obydwoje chcielibyśmy uniknąć.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiedź na zadane przez Pana pytanie należy rozpocząć od przytoczenia treści art. 88 Kodeksu pracy. Zgodnie z § 1 tego artykułu, przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 K.p. potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków, gdy:

 

  1. świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
  2. wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

 

Z kolei zgodnie z § 2 tego artykułu, pracodawca dokonuje potrąceń na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego. W Pana sprawie takim tytułem wykonawczym jest ugoda sądowa zawarta z żoną.

 

Jak wynika z tego artykułu wierzyciel alimentacyjny dysponujący tytułem wykonawczym nie musi kierować wniosku do komornika celem wyegzekwowania alimentów. Zamiast tego może się on zwrócić do pracodawcy dłużnika alimentacyjnego, żeby to on dokonywał stosownych potrąceń z wynagrodzenia dłużnika za pracę z pominięciem komorniczego postępowania egzekucyjnego. Jest to tzw. dokonywanie potrąceń w trybie uproszczonym przez pracodawcę. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest jednym ze sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych. Ten sposób zaspokojenia wierzyciela nie jest jednak dopuszczalny m.in. w sytuacji, gdy w stosunku do wynagrodzenia dłużnika za pracę została wszczęta egzekucja sądowa lub administracyjna.

 

W pytaniu wspomina Pan, że w chwili obecnej z pensji żony są spłacane inne zobowiązania finansowe. Prawdopodobnie więc to jest przyczyną, dla której pracodawca zaprzestał dokonywania potrąceń na poczet alimentów i chce przekazać sprawę egzekucji alimentów komornikowi. Z uwagi bowiem na treść art. 88 § 1 pkt. 2 K.p., pracodawca sam nie może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika, gdyż jego wynagrodzenie zostało już w części zajęte w trybie dotychczasowej egzekucji sądowej. Dlatego też należy uznać, iż w zaistniałej sytuacji potrąceń świadczeń alimentacyjnych może dokonywać tylko komornik.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus zero =

»Podobne materiały

Alimenty – była żona nie chce znieść komornika

Mam syna z pierwszego małżeństwa, regularnie płacę alimenty. Moja była żona ponad rok temu złożyła wniosek do sądu o ich podwyższenie – nie zawiadomiła mnie, że chce ich podniesienia. Sprawa się odbyła, zasądzono mi 300 zł, które zacząłem płacić od miesiąca, w którym zapadło postanowienie. Pół

 

Jak pozbyć się komornika?

Płacę za pośrednictwem komornika alimenty (w wysokości 1450 zł) na rzecz byłej żony. Po zmianie pracy sam zacząłem wpłacać kwotę na jego konto, nie wiedząc (nie zostałem poinformowany), że prowizja komornika w tej sytuacji wzrasta z 8% do 15%. Obecnie okazało się, że mam dług! Znów komornik pobiera

 

Egzekucja diet z tytułu podróży służbowej

Czy egzekucja z diet z tytułu podróży służbowej dla pracownika jest możliwa? Komornik utrzymuje, że tak, ale nam się wydaje, że diety nie są wynagrodzeniem i nie powinny być zajmowane. Prosimy o podstawę prawną.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »