Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dlaczego alimenty musi ściągać komornik, a nie potrącać z pensji zakład pracy?

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 16.10.2009

Od kilku lat – na podstawie sądowej ugody – żona zobowiązana jest do wypłacania mi alimentów na dzieci. Na tej podstawie jej zakład pracy wpłacał na moje konto alimenty. Taki układ odpowiadał i mnie i żonie. Jednak ostatnio jej zakład pracy poinformował mnie, że nie może już wypłacać alimentów, tylko sprawę przejmuje komornik. Nadmienię, że z pensji żony są spłacane również inne zobowiązania finansowe i były one zajmowane z kwoty, która pozostawała z wynagrodzenia: zakład pracy wypłacał kwotę wolną od zajęcia żonie, mnie alimenty, a resztę komornikowi. Chciałbym wiedzieć, czy nie można by się obejść bez komornika. Przecież komornik, pobierając wierzytelności, ściągnie od żony dodatkową prowizję, powstaną więc dodatkowe koszty uboczne. Tego obydwoje chcielibyśmy uniknąć.

Łukasz Poczyński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiedź na zadane przez Pana pytanie należy rozpocząć od przytoczenia treści art. 88 Kodeksu pracy. Zgodnie z § 1 tego artykułu, przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 K.p. potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków, gdy:

 

  1. świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
  2. wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

 

Z kolei zgodnie z § 2 tego artykułu, pracodawca dokonuje potrąceń na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego. W Pana sprawie takim tytułem wykonawczym jest ugoda sądowa zawarta z żoną.

 

Jak wynika z tego artykułu wierzyciel alimentacyjny dysponujący tytułem wykonawczym nie musi kierować wniosku do komornika celem wyegzekwowania alimentów. Zamiast tego może się on zwrócić do pracodawcy dłużnika alimentacyjnego, żeby to on dokonywał stosownych potrąceń z wynagrodzenia dłużnika za pracę z pominięciem komorniczego postępowania egzekucyjnego. Jest to tzw. dokonywanie potrąceń w trybie uproszczonym przez pracodawcę. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest jednym ze sposobów egzekucji świadczeń pieniężnych. Ten sposób zaspokojenia wierzyciela nie jest jednak dopuszczalny m.in. w sytuacji, gdy w stosunku do wynagrodzenia dłużnika za pracę została wszczęta egzekucja sądowa lub administracyjna.

 

W pytaniu wspomina Pan, że w chwili obecnej z pensji żony są spłacane inne zobowiązania finansowe. Prawdopodobnie więc to jest przyczyną, dla której pracodawca zaprzestał dokonywania potrąceń na poczet alimentów i chce przekazać sprawę egzekucji alimentów komornikowi. Z uwagi bowiem na treść art. 88 § 1 pkt. 2 K.p., pracodawca sam nie może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika, gdyż jego wynagrodzenie zostało już w części zajęte w trybie dotychczasowej egzekucji sądowej. Dlatego też należy uznać, iż w zaistniałej sytuacji potrąceń świadczeń alimentacyjnych może dokonywać tylko komornik.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Alimenty – była żona nie chce znieść komornika

Mam syna z pierwszego małżeństwa, regularnie płacę alimenty. Moja była żona ponad rok temu złożyła wniosek do sądu o ich podwyższenie – nie zawiadomiła mnie, że chce ich podniesienia. Sprawa się odbyła, zasądzono mi 300 zł, które zacząłem płacić od miesiąca, w którym zapadło postanowienie. Pół roku później księgowa z mojego zakładu pracy poinformowała mnie, że komornik wszedł na moje konto. Jak się okazało, powinienem był wyrównać te alimenty jeszcze trzy miesiące wstecz, o czym dowiedziałem się dopiero, gdy odebrałem wyrok z sądu. Zadłużenie natychmiast spłaciłem, mimo to nadal alimenty pobiera komornik, który potrąca dodatkowe opłaty. Dowiedziałem się, że komornika może znieść tylko żona. Czy to prawda? Co mogę w tej sprawie zrobić, skoro była żona nie chce dobrowolnie znieść komornika, mimo że zaproponowałem nawet wyższą kwotę, którą mógłbym płacić na dziecko?

Jak pozbyć się komornika?

Płacę za pośrednictwem komornika alimenty (w wysokości 1450 zł) na rzecz byłej żony. Po zmianie pracy sam zacząłem wpłacać kwotę na jego konto, nie wiedząc (nie zostałem poinformowany), że prowizja komornika w tej sytuacji wzrasta z 8% do 15%. Obecnie okazało się, że mam dług! Znów komornik pobiera sam alimenty, ale sytuacja wydaje mi się niesprawiedliwa. Czy mogę pozbyć się komornika lub złożyć skargę na jego działania – jak mówi np. uchwała SN III CZP 40/86?

Egzekucja diet z tytułu podróży służbowej

Czy egzekucja z diet z tytułu podróży służbowej dla pracownika jest możliwa? Komornik utrzymuje, że tak, ale nam się wydaje, że diety nie są wynagrodzeniem i nie powinny być zajmowane. Prosimy o podstawę prawną.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »