.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dezinformacja w temacie zasiłków

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 22.10.2016

Przebywałem na L4 przez okres 182, po tym okresie przedłożyłem do ZUS-u L4 na inną jednostkę chorobową – nie otrzymałem żadnej informacji zwrotnej. Dopiero po upływie miesiąca czasu pracodawca poinformował mnie, abym złożył wniosek do ZUS-u o zasiłek rehabilitacyjny. Jakie konsekwencje wynikają z tak późnego złożenia tego wniosku? Jaki jest mój status dla ZUS-u i pracodawcy w takim momencie? Co mogę teraz zrobić? Mam nadzieję, że niedługo wyzdrowieję i będę mógł wrócić do pracy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego.

 

Zgodnie z przepisami sumować więc należy:

 

 1. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
 2. Okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą- w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
 3. Okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
  1. niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
  2. umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
  3. spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
  4. wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

 

Jeśli wiec kolejne zwolnienie, które Pan w marcu przedłożył, było zwolnieniem na inną jednostkę chorobową, a między zwolnieniami wystąpił choć jeden dzień przerwy – okres zasiłkowy rozpoczął się na nowo i ZUS odmówi Panu prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jeśli jednak ZUS zaliczył kolejne zwolnienie do tego samego okresu zasiłkowego – wszystkie zwolnienia wystawione po dniu 29 lutego będą dla Pana niepłatne.

 

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne powinno się złożyć w oddziale ZUS-u na co najmniej sześć tygodni przed zakończeniem pełnego okresu zasiłkowego. Niedochowanie tego terminu nie przekreśla jednak prawa do otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego, ale powoduje, że do czasu wydania decyzji w tej sprawie pozostaje Pan bez świadczeń chorobowych.

 

Jeśli ZUS nie przyzna Panu świadczenia, powinien Pan odbyć badania kontrolne (na podstawie skierowania od pracodawcy) i stawić się do pracy. Kolejne zwolnienie na nowa chorobę może Pan przedstawić po co najmniej jednodniowej przerwie w stosunku do ostatniego zwolnienia lekarskiego. Wówczas powinien się rozpocząć kolejny okres zasiłkowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • trzy minus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton