Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dezercja i ENA

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 26.06.2012

W 1993 r. wyjechałem za granicę w czasie służby wojskowej. Po 18 latach został wysłany za mną list gończy – ENA. Mieszkam w Niemczech, sąd niemiecki nie wydalił mnie do Polski (tu dezercja ulega przedawnieniu po 10 latach). Nie mogę jednak opuścić kraju. Tu mam rodzinę, pracę i dom, ale często odwiedzałem krewnych w Polsce. Jak znów stać się wolnym człowiekiem?

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 339 § 3 Kodeksu karnego „żołnierz, który w czasie dezercji ucieka za granicę albo przebywając za granicą uchyla się od powrotu do kraju, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

 

Polski kodeks karny stanowi, że czyny zabronione ulegają przedawnieniu, po którym sprawcy przestępstw nie ponoszą dłużej odpowiedzialności karnej. I tak art. 101 § 1 stanowi, iż „karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:

 

1) 30 – gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa,

2) 20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię,

2a) 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat,

3) 10 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata,

4) 5 – gdy chodzi o pozostałe występki”.

 

Oznacza to, iż czyn dezercji połączony z ucieczką za granicę, jako zagrożony odpowiedzialnością karną od 1 roku do lat 10, przedawnia się po upływie lat 15, liczonych od dnia jego popełnienia (dnia ucieczki z koszar lub niestawienia się w jednostce po przepustce czy urlopie).

 

Ponieważ jest Pan poszukiwany listem gończym (ENA), oznacza to, że przeciwko Panu wszczęte zostało postępowanie karne. W takiej sytuacji oprócz art. 101 § 1 pkt 2a zastosowanie ma także przepis art. 102 Kodeksu karnego. Jeżeli w okresie biegu przedawnienia wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa określonego w art. 101 § 1 pkt 1-3 ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach – z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu. Oznacza, to, iż do okresu 15-letniego przedawnienia Pańskiego czynu doliczyć trzeba kolejne 10 lat.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W związku z tym Pańska ucieczka z wojska przedawni się dopiero po 25 latach od dnia jej popełnienia. Z tego też powodu, jeżeli znajdzie się Pan w Polsce przed upływem 25 lat i zostanie Pan zatrzymany przez policję, to odpowie Pan przed sądem za dezercję. Także w przypadku wyjazdu z Niemiec do innego kraju musi się Pan liczyć z tym, iż w przypadku zatrzymania zostanie Pan przekazany do Polski, chyba że czyn dezercji przedawnia się tam szybciej niż w Polsce.

 

Wydanie za Panem samego listu gończego nie wpływa na długość przedawnienia. List gończy wywiera jednak ten skutek, iż jest Pan osobą poszukiwaną na całym świecie. Jeżeli chce Pan „uwolnić się” od listu gończego, musi Pan stawić się we właściwej prokuraturze prowadzącej postępowanie w Pańskiej sprawie. Winien Pan złożyć wniosek do sądu o wydanie Panu listu żelaznego, który pozwoli Panu na bezpieczny przyjazd do kraju, bez groźby zatrzymania i osadzenia w areszcie na czas do procesu. Wykorzystując list, stawi się Pan w prokuraturze, złoży wyjaśnienia, zobowiąże się do stawiennictwa na każde wezwanie prokuratury i sądu, dzięki czemu na czas do zakończenia postępowania będzie Pan mógł wrócić do rodziny. Jednocześnie z chwilą złożenia zeznań w prokuraturze zostanie uchylony wydany za Panem list gończy, dzięki czemu będzie Pan mógł zarówno swobodnie przyjeżdżać do kraju, jak i podróżować.

 

Ponieważ nie jest Pan osobą karaną, dobrowolnie stawi się Pan w prokuraturze, ma Pan pracę oraz rodzinę, otrzyma Pan karę pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania. Oznaczać to będzie, iż pozostanie Pan na wolności i będzie mógł powrócić do Niemiec, a jednocześnie nie będzie Pan musiał obawiać się zatrzymania i ekstradycji do Polski.

 

Za list żelazny nie wnosi się żadnej opłaty, jedynie po zakończeniu rozprawy sąd może na Pana nałożyć do zapłaty koszty postępowania około 360 zł – jednak sądy bardzo często odstępują od tego obowiązku. Jeżeli chciałby Pan skorzystać z pomocy adwokata, to musiałby Pan ponieść koszty reprezentacji.

 

Nie mogę Panu dać 100% pewności co do uzyskania wyroku z warunkowym zawieszeniem wykonania kary, bowiem wszystko w tej materii zależy od sądu. Jednak wszystkie okoliczności i upływ czasu od Pańskiej dezercji przemawiają za tym, by uzyskał Pan warunkowe zawieszenie kary.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

ENA wydany we Francji a wyjazd z Polski za granicę

Od pół roku jestem osobą podejrzaną w polskim postępowaniu, mam dozór policji, na który zgłaszam się regularnie. We Francji wydano na mnie ENA, ale w Polsce odmówiono ekstradycji. Chciałabym wyjechać na kilka dni do Włoch, ponieważ mój ojciec, który tam mieszka, jest ciężko chory. Poza tym chciałabym wybrać się na jeden dzień do Czech. Czy mogę to zrobić? Czy mogę zostać aresztowana za granicą?

Nie wróciłem po przepustce do więzienia, co z przedawnieniem?

Byłem skazany w 1994 r. na 1 rok 6 miesięcy, wyrok się uprawomocnił w 1995 r. Dwa tygodnie przed warunkowym zwolnieniem za dobre sprawowanie nie wróciłem z przepustki. Według mnie sprawa się już powinna przedawnić, ale w dalszym ciągu jest za mną wystawiony list gończy. Czy fakt, że nie wróciłem z przepustki, sprawił, że przedawnienie nie biegło?

Kobieta szantażowana – jak się bronić?

Mam poważny problem i nie wiem, jak go rozwiązać. Jakiś czas temu nagrałam erotyczny filmik dla swojego chłopaka. To była tylko nasza intymna sprawa. Jego kolega wykradł ten film i wstawił do sieci, a inny człowiek pod przykrywką udzielenia mi pomocy usunął film z sieci, a następnie zaczął mnie nim szantażować. Straszy, że jeśli nie będę robić tego, co on chce, to wstawi film ponownie i wszyscy go zobaczą. Do tej pory spełniałam jego żądania, ale dłużej nie dam rady. Co mogę zrobić, aby uwolnić się od tego szantażysty i jakie byłyby dla niego konsekwencje prawne, jeśli wstawiłby ten filmiki do sieć albo rozesłał rodzinie?

Czy mogę podpisać oświadczenie, że nie jestem osobą skazaną za przestępstwo umyślne?

Dwa lata temu miałem poważny wypadek samochodowy. Kierowca z niewiadomych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu, doszło do czołowego zderzenia. Ja zawiniłem tym, że miałem przekroczoną prędkość. Zostałem ukarany za to, że w sposób nieumyślny naruszyłem zasady bezpieczeństwa, nie zachowałem szczególnej ostrożności i przekroczyłem prędkość w wyniku czego doszło do zderzenia (art. 177 pkt 2 K.k.). Dobrowolnie poddałem się karze. Dostałem rok w zawieszeniu na dwa lata, pokrycie kosztów sądowych i grzywnę.

Nadal jednak pracuję jako kierowca, a ostatnio dostaliśmy od pracodawcy do podpisania oświadczenia takiej treści: „Na podstawie art. 5 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym oświadczam, że nie jestem osobą skazaną prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa UMYŚLNE przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji”. Czy mogę takie oświadczenie podpisać?

Cofnięcie decyzji o dobrowolnym poddaniu się karze

Rok temu znaleziono przy mnie 2 g marihuany. Podczas przesłuchania poddałem się dobrowolnie karze zaproponowanej przez prokuratora. Dodam, że wcześniej nie byłem karany ani notowany. Teraz jednak chciałbym cofnąć decyzję o poddaniu się karze. Czy sąd może odstąpić od jej wymierzenia? Co powinienem zrobić, jak się bronić? Dodam, że do sądu dopiero został dostarczony akt oskarżenia.

Przestępstwo paserstwa

Prowadzę własną firmę i mam teraz ogromne kłopoty w związku z przestępstwem paserstwa. Mój księgowy ukradł z innej firmy ok. 800 tys. zł. Pieniądze przelewał na konta trzech osób i swoje – jeden przelew zrobił na moje konto, ale szybko zareagowałem. Jest to człowiek, który wzbudza zaufanie. Poprosił mnie, abym wybrał kilka razy pieniądze, które jego znajoma przeleje na moje konto. Wybrałem te pieniądze i przekazałem księgowemu. Oczywiście później dowiedziałem się, że to były kradzione pieniądze. Mam postawiony zarzut z art. 291 § 1 Kodeksu karnego. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Nigdy nie chciałem mieć do czynienia z paserstwem ani z jakimkolwiek innym przestępstwem.

 

Podanie nieprawdziwych danych

Czy są jakieś sankcje za podanie nieprawdziwych danych w profilu na portalu internetowym?

 

Inna czynność seksualna

Dwa miesiące temu spotkałem się z koleżanką (22 lata). Długo rozmawialiśmy. Nagle ona mnie pocałowała. Nie wyraziłem sprzeciwu. Podczas całowania dotykałem jej ciała (pośladki, uda), a ona nie miała nic przeciwko temu (nawet zachęcała mnie do tego). Koleżanka dotykała mnie w intymnych miejscach. Podczas całego zdarzenia dwa razy wyraziła sprzeciw: kiedy dotykałem jej krocza i piersi (choć wcześniej zachęcała mnie do tego). Oczywiście, gdy koleżanka wyraziła sprzeciw, zabrałem ręce. Do niczego jej nie zmuszałem. Nie używałem siły ani żadnych podstępów. W moim odczuciu nie popełniłem żadnego przestępstwa, ale mój kolega uważa, że w tej sytuacji może mieć zastosowanie art. 197 § 2 Kodeksu karnego (chodzi o inną czynność seksualną). Czy grozi mi jakaś kara? Czy popełniłem przestępstwo?

Czy palenie na balkonie jest zabronione?

Czy palenie na balkonie jest zabronione? Dziennie palę ok. 15 papierosów. Mieszkam w bloku i mój balkon jest tak usytuowany, że doskonale widać inne balkony i okna. Paląc, widzę, co robią sąsiedzi, czasem słyszę ich rozmowy. Przy papierosie czasem bezmyślnie patrzę przed siebie. Moje „gapiostwo” absolutnie nie ma charakteru wścibskich spojrzeń. Czy moje zachowanie może być uznane za naruszenie prawa?

Wyrok sądowy a służba w wojsku

W 2004 r. syn był biernym świadkiem bójki swojego kolegi z innym rówieśnikiem. W październiku 2004 r. wydano wyrok zaoczny: 8 miesięcy ograniczenia wolności i wykonywanie w tym czasie prac społecznych. Syn bał się o całej sprawie poinformować nas, rodziców, i nie wiedział, że może złożyć odwołanie od wyroku. W tym roku chciał iść na ochotnika do wojska i zostać żołnierzem nadterminowym. Jednak wg przepisów przyjmuje się jedynie osoby nigdy niekarane sądownie (ew. karane, ale za przestępstwo nieumyślne). Wiem, że syn może się już starać o zatarcie wyroku w KRK, ale czy to coś zmieni? Czy można wznowić postępowanie? Gdzie i do kogo można się odwołać?

Odszkodowanie za powołanie do wojska

Czy istnieje możliwość otrzymania odszkodowania od Ministerstwa Obrony Narodowej, w sytuacji gdy na czas odbywania przeze mnie zasadniczej służby wojskowe żona zostanie sama z dzieckiem i będzie zmuszona zatrudnić opiekunkę?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »