Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Delegacja czy oddelegowanie pracowników?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 01.01.2017

Mam pracowników zatrudnionych w Polsce. Dostałam dla niech zlecenie do pracy za granicę (od kilku miesięcy). Wystawiam delegacje i wypłacam im diety. Za granicą mają zapewniony tylko nocleg. Oprócz tego wypłacam im wynagrodzenie z listy płac. Pracownicy przyjeżdżają do Polski co dwa tygodnie na 3–4 dni. Czy prawidłowo rozliczam delegacje? Jak czytam, okres delegacji nie powinien przekroczyć 183 dni. Czy powinno to być oddelegowanie? Co wtedy im wypłacam?

Zgodnie z art. 775 ustawy Kodeks pracy (K.p.) „pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową”.

 

Podkreślić jednak należy, że ani komentowany przepis, ani przepisy rozporządzenia wydanego na jego podstawie nie ograniczają okresu podróży służbowej do 182 dni.

 

Tak więc opierając się na przepisach Kodeksu pracy, Pani działanie nie jest naruszeniem przepisów prawa, nie ma bowiem przeszkód, aby podróż służbowa trwała nawet ponad 6 miesięcy.

 

Muszę jednak zauważyć, że w doktrynie spotkać można opinie, że podróż służbowa może trwać maksymalnie 3 miesiące. Prawnicy uzasadniają to, powołując się na art. 42 K.p., zgodnie z którym powierzenie pracownikowi pracy innej niż określona w umie o pracę nie może nastąpić na dłużej niż 3 miesiące w roku kalendarzowym.

 

Jednak część prawników nie zgadza się z taka interpretacją, ponieważ przepis art. 42 K.p. stanowi o zmianie warunków racy, a nie miejsca wykonywania pracy.

 

Aby więc odpowiedzieć na Pani pytanie, należałoby sięgnąć do przepisów związanych z prawem podatkowym i rezydencją podatkową. Prawnicy zajmujący się prawem podatkowym uważają, że delegacja służbowa (podróż służbowa) kończy się po 183 dniach, a potem w jej miejsce wchodzi oddelegowanie. Po tym okresie bowiem zmienia się pracownikowi rezydencja podatkowa – mają oni obowiązek płacenia podatków w kraju wykonywania zadania, a nie w Polsce.

 

Ponadto zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oddelegowanie pracownika do pracy za granicą, mające na celu świadczenie przez polskiego przedsiębiorcę usługi, co do zasady nie powinno mieć miejsca w formie podróży służbowej, ponieważ może być ona kwestionowana m.in. przez urzędy skarbowe z uwagi na zwolnienie z podatku dochodowego diet i innych świadczeń związanych z podróżami służbowymi.

 

Podkreślić jednak należy, że stanowisko Ministerstwa nie jest wiążącym źródłem prawa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami działa Pani zgodnie z prawem.

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 775 ustawy Kodeks pracy (K.p.) „pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową”.

 

Podkreślić jednak należy, że ani komentowany przepis, ani przepisy rozporządzenia wydanego na jego podstawie nie ograniczają okresu podróży służbowej do 182 dni.

 

Tak więc opierając się na przepisach Kodeksu pracy, Pani działanie nie jest naruszeniem przepisów prawa, nie ma bowiem przeszkód, aby podróż służbowa trwała nawet ponad 6 miesięcy.

 

Muszę jednak zauważyć, że w doktrynie spotkać można opinie, że podróż służbowa może trwać maksymalnie 3 miesiące. Prawnicy uzasadniają to, powołując się na art. 42 K.p., zgodnie z którym powierzenie pracownikowi pracy innej niż określona w umie o pracę nie może nastąpić na dłużej niż 3 miesiące w roku kalendarzowym.

 

Jednak część prawników nie zgadza się z taka interpretacją, ponieważ przepis art. 42 K.p. stanowi o zmianie warunków racy, a nie miejsca wykonywania pracy.

 

Aby więc odpowiedzieć na Pani pytanie, należałoby sięgnąć do przepisów związanych z prawem podatkowym i rezydencją podatkową. Prawnicy zajmujący się prawem podatkowym uważają, że delegacja służbowa (podróż służbowa) kończy się po 183 dniach, a potem w jej miejsce wchodzi oddelegowanie. Po tym okresie bowiem zmienia się pracownikowi rezydencja podatkowa – mają oni obowiązek płacenia podatków w kraju wykonywania zadania, a nie w Polsce.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ponadto zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oddelegowanie pracownika do pracy za granicą, mające na celu świadczenie przez polskiego przedsiębiorcę usługi, co do zasady nie powinno mieć miejsca w formie podróży służbowej, ponieważ może być ona kwestionowana m.in. przez urzędy skarbowe z uwagi na zwolnienie z podatku dochodowego diet i innych świadczeń związanych z podróżami służbowymi.

 

Podkreślić jednak należy, że stanowisko Ministerstwa nie jest wiążącym źródłem prawa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami działa Pani zgodnie z prawem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Różnica między delegacją a oddelegowaniem

Jesteśmy polską firmą; nasza główna siedziba znajduje się w Polsce, ale prowadzimy także działalność w Niemczech. Pracownicy, których zatrudniamy, wyjeżdżają tam w delegację (mają opłaconą podróż i zakwaterowanie, dostają diety). Dowiedzieliśmy się, że po 3 miesiącach a

Firma budująca mosty i wiadukty - rozliczanie delegacji

Prowadzę firmę remontowo-budowlaną, ale wyłącznie w zakresie: mosty i wiadukty. Wszyscy moi pracownicy to pracownicy mostowi i wykonują swoją pracę w miejscach, gdzie realizuję inwestycje budowlane. Dodam, że zawsze jest to poza siedzibą firmy i pracownicy po przepracowanym dniu nie wraca
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »