Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Definicja działalności gospodarczej

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 25.03.2014

Działalnością gospodarczą jest działalność o zarobkowym charakterze, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Działalność taka może mieć szeroki zakres, pod warunkiem że prowadzona jest w sposób zgodny z prawem.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej1działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Z działalnością gospodarczą mamy więc do czynienia, gdy spełnione są łącznie trzy przesłanki: zarobkowość, ciągłość (czyli trwałe lub powtarzające się wykonywanie pewnych czynności mających na celu osiągnięcie celu gospodarczego) i zorganizowany charakter (czyli w szczególności posiadanie ustalonej struktury organizacyjnej, posiadanie urządzeń, czy nieruchomości przydatnych w prowadzeniu działalności).

 

Działalnością gospodarczą jest również działalność wytwórcza w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów oraz wyrobu wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego. Do działalności rolniczej nie stosuje się jednak przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, regulujących między innymi zasady, na jakich może być ona prowadzona (w tym między innymi obowiązek wpisu do odpowiedniego rejestru).

 

Co do zasady podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach. Wymaga jednak spełniania szeregu warunków określonych prawem. W szczególności przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest dokonać wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS (w przypadku spółek prawa handlowego) lub zgłosić działalność do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto działalność w niektórych branżach jest regulowana, co oznacza, że jej wykonywanie wymaga spełnienia szczególnych, dodatkowych warunków. Takimi warunkami mogą być na przykład: konieczność uzyskania licencji, zezwolenia lub koncesji, obowiązek wpisu do dodatkowego rejestru, czy posiadanie określonego tytułu zawodowego.

 

Uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej m.in. w zakresie:

 

 1. poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania kopalin;
 2. wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
 3. wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;
 4. ochrony osób i mienia;
 5. rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych, z wyłączeniem programów rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym, które nie są rozprowadzane naziemnie, satelitarnie lub w sieciach kablowych;
 6. przewozów lotniczych;
 7. prowadzenia kasyna gry.

 

Uzyskania zezwolenia wymaga natomiast wykonywanie działalności gospodarczej m. in. w zakresie:

 

 1. sprzedaży napojów alkoholowych;
 2. organizowania zakładów wzajemnych oraz loterii fantowych i promocyjnych;
 3. opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części;
 4. wytwarzania produktów leczniczych;
 5. prowadzenia giełdy papierów wartościowych oraz giełdy towarowej;
 6. prowadzenia towarzystwa emerytalnego i funduszu emerytalnego;
 7. usług bankowych;
 8. prowadzenia spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej;
 9. zbierania i przetwarzania odpadów;
 10. wykonywania napraw lub instalacji oraz sprawdzania określonych rodzajów przyrządów pomiarowych;
 11. prowadzenia aptek i punktów aptecznych;
 12. działalności ubezpieczeniowej i brokerskiej;
 13. prowadzenia funduszy inwestycyjnych;
 14. krajowego transportu drogowego, z wyłączeniem przewozu osób i rzeczy.

 

Uzyskania licencji wymaga natomiast w szczególności wykonywanie działalności gospodarczej polegającej na przewozie osób i rzeczy oraz transporcie kolejowym.

 

 

 

 

___________________

1 Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 25.03.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • I minus pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Definicja przedsiębiorstwa

W powszechnym rozumieniu pojęcie przedsiębiorstwa utożsamiane jest z przedsiębiorcą, czyli osobą lub jednostką organizacyjną prowadzącą działalność gospodarczą. W rozumieniu prawa „przedsiębiorstwo” może oznaczać jednak zupełnie coś innego niż „przedsiębio

Informacje z ewidencji działalności gospodarczej

Informacje o przedsiębiorcach zawarte w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej udostępniane są na stronie internetowej CEIDG. Z uwzględnieniem pewnych wyjątków dane przedsiębiorców są jawne, dostęp do nich nie jest ograniczony podmiotowo.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »