
Indywidualne Porady Prawne
Decyzje wydawane w sprawach koncentracji przedsiębiorcówAutor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 07.01.2016 |
|
Zgody na dokonanie koncentracji przedsiębiorców, która może powodować ryzyko istotnego ograniczenia konkurencji na rynku, udziela w drodze decyzji Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dokonanie koncentracji wymaga uprzedniego zgłoszenia takiego zamiaru Prezesowi UOKiK. |
|
|
|
Zgodnie z art. 18 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów* zgodę na dokonanie koncentracji, w wyniku której konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku, wydaje w drodze decyzji administracyjnej Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK spoczywa na przedsiębiorcach zamierzających dokonać koncentracji. Za niewywiązanie się z tego obowiązku i dokonanie koncentracji bez uzyskania zgody Prezes UOKiK może w szczególności nałożyć na przedsiębiorców karę pieniężną w wysokości nie większej niż 10% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.
Obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zamiar koncentracji podlega zgłoszeniu Prezesowi UOKiK, jeżeli:
Obowiązek ten dotyczy zamiaru:
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów nie podlega natomiast zgłoszeniu zamiar koncentracji:
Obliczanie obrotów przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji
Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów obrót, od którego uzależnione jest istnienie obowiązku zgłoszenia koncentracji, obejmuje obrót zarówno przedsiębiorców bezpośrednio uczestniczących w koncentracji, jak i pozostałych przedsiębiorców należących do grup kapitałowych, do których należą przedsiębiorcy bezpośrednio uczestniczący w koncentracji.
W przypadkach przejęcia oraz nabycia przez przedsiębiorcę części mienia innego przedsiębiorcy, obrót ten obejmuje obrót przedsiębiorców przejmujących kontrolę lub nabywających część mienia i pozostałych przedsiębiorców należących do grup kapitałowych, do których należą ci przedsiębiorcy oraz obrót realizowany przez nabywaną część mienia lub przedsiębiorców, nad którymi jest przejmowana kontrola i ich przedsiębiorców zależnych.
Obrót obejmuje również część obrotu przedsiębiorców:
Rodzaje decyzji wydawanych w sprawach koncentracji przedsiębiorców
Decyzje wydawane w sprawach koncentracji przedsiębiorców mogą zawierać zgodę na koncentrację, odmowę udzielenia zgody, bądź zawierać zgodę na koncentrację pod warunkiem spełnienia przez przedsiębiorców dodatkowych obowiązków.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy Prezes UOKiK, w drodze decyzji, wydaje zgodę na dokonanie koncentracji, gdy konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku.
Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy, udzielając w drodze decyzji zgody na koncentrację Prezes Urzędu może na przedsiębiorcę lub przedsiębiorców zamierzających dokonać koncentracji nałożyć obowiązek lub przyjąć ich zobowiązanie, w szczególności do:
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy Prezes UOKiK zakazuje, w drodze decyzji, dokonania koncentracji, w wyniku której konkurencja na rynku zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku.
Prezes Urzędu może również, w drodze decyzji, wydać zgodę na dokonanie koncentracji, w wyniku której konkurencja na rynku zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku, w przypadku gdy odstąpienie od zakazu koncentracji jest uzasadnione, a w szczególności:
Uchylenie decyzji zawierającej zgodę na dokonanie koncentracji
Prezes UOKiK może uchylić decyzje wydawane w sprawach koncentracji przedsiębiorców, jeżeli zostały one oparte na nierzetelnych informacjach, za które są odpowiedzialni przedsiębiorcy uczestniczący w koncentracji, lub jeżeli przedsiębiorcy nie spełniają warunków określonych w warunkowej zgodzie na koncentrację. W przypadku uchylenia decyzji Prezes Urzędu orzeka co do istoty sprawy. Jeżeli:
Decyzja taka nie może być jednak wydana po upływie 5 lat od dnia dokonania koncentracji.
Wygaśniecie decyzji w sprawach koncentracji
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów decyzje wydawane w sprawach koncentracji przedsiębiorców zawierające zgodę na koncentrację wygasają, jeżeli w terminie 2 lat od dnia ich wydania koncentracja nie została dokonana. Prezes UOKiK może, na wniosek przedsiębiorcy uczestniczącego w koncentracji złożony nie później niż 30 dni przed upływem powyższego terminu, przedłużyć, w drodze postanowienia, ten termin o rok, jeżeli przedsiębiorca wykaże, że nie nastąpiła zmiana okoliczności, w wyniku której koncentracja może spowodować istotne ograniczenie konkurencji na rynku. Przed wydaniem postanowienia o przedłużeniu terminu Prezes UOKiK może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. W przypadku wydania postanowienia o odmowie przedłużenia terminu, dokonanie koncentracji wymaga zgłoszenia zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK i uzyskania ponownej zgody.
___________________________ * Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2015 r., poz. 184, z późn. zm.) Stan prawny obowiązujący na dzień 07.01.2016 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>