Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Decyzja o zabezpieczeniu roszczenia o alimenty w czasie procesu rozwodowego

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 19.05.2011

Czy sąd miał prawo (w trakcie procesu rozwodowego) wydać decyzję o zabezpieczeniu roszczenia o alimenty bez dania mi prawa do obrony (chciałem prosić o zmniejszenie kwoty)?

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Art. 753 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.) zakłada, że „w sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo lub okresowo, określonej sumy pieniężnej”. W tych spawach podstawą jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia o alimenty.

 

Sąd przed wydaniem postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia Pańskiej żony nie był zobowiązany do wysłuchania Pana, gdyż zgodnie z art. 735 K.p.c. wniosek o zabezpieczenie roszczenia sąd rozpatruje na posiedzeniu niejawnym, na którym co do zasady sąd nie prowadzi rozprawy i nie przesłuchuje stron. Sąd wydaje postanowienie jedynie na podstawie wniosku, w którym wnioskodawczyni uprawdopodobni istnienie roszczenia o alimenty.

 

Art. 735 § 1 K.p.c.: „wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

 

W przypadku udzielenia zabezpieczania roszczeń alimentacyjnych na podstawie art. 753 § 1 K.p.c. sąd z urzędu doręcza postanowienia o zabezpieczeniu obu stronom. Jeżeli postanowienie zostało wydane na posiedzeniu niejawnym, doręcza się je obu stronom wraz z uzasadnieniem (art. 357 § 2 K.p.c.).

 

Jeżeli nie zgadza się Pan z postanowieniem o zabezpieczeniu – uważa Pan, że jego kwota jest zbyt wysoka – to może Pan złożyć na nie zażalenie do sądu drugiej instancji w terminie tygodnia od doręczenia postanowienia. Ponieważ postanowienie zostało wydane w związku z wniesieniem pozwu o rozwód, zakładam, że zostało wydane przez sąd okręgowy. Zażalenie powinien Pan więc wnieść do sadu apelacyjnego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 741 K.p.c. „na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia przysługuje zażalenie”.

 

W zażaleniu obowiązany może bronić się zarzutem, że nie istnieje interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia, że roszczenie nie zostało uprawdopodobnione, że brak zabezpieczenia nie uniemożliwi ani poważnie nie utrudni osiągnięcia celu postępowania w sprawie.

 

Od postanowień wydanych przez sąd drugiej instancji w wyniku rozpoznania zażalenia skarga kasacyjna nie przysługuje (tak też postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 08.04.1997 r., sygn. akt 22/97, OSN 1997, Nr 10, poz. 147).

 

Ponadto zgodnie z art. 742 K.p.c. „obowiązany może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia, gdy odpadnie lub zmieni się przyczyna zabezpieczenia”.

 

Gdyby więc stwierdził Pan, że sytuacja materialna żony uległa poprawie jeszcze przed wydaniem wyroku rozwodowego, może Pan żądać uchylenia lub zmiany postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia alimentacyjnego

 

Postanowienie w przedmiocie uchylenia lub ograniczenia zabezpieczenia może zapaść tylko po przeprowadzeniu rozprawy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych

Kilka lat temu mój narzeczony był w „luźnym związku”. Z tego związku narodziło się dziecko. Rodzice dogadali się w sprawie alimentów bez ingerencji sądu. Początkowo mój narzeczony płacił ustalone kwoty bezpośrednio do rąk matki dziecka (nie ma dowodów wpłaty). Od jakieg
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »