Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Decydowanie o terenie zalesionym w dzierżawie wieczystej

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 28.06.2017

Jestem komandorem klubu żeglarskiego. mamy w posiadaniu teren nad zalewem . Jesteśmy właścicielami (dzierżawa wieczysta). Teren jest mocno zalesiony różnymi drzewami. Powinniśmy wyciąć część tych drzew, ponieważ zagrażają przyczepom kempingowym i domkom wypoczynkowym, jak również nie pozwalają na racjonalne gospodarowanie posiadanym terenem. Przez lata nikt nie dbał o ten teren i nie jest to ani las, ani park. Nie prowadzimy działalności gospodarczej. Wydzierżawiamy działki rekreacyjne swoim klubowiczom i wynajmujemy sprzęt pływający chętnym. Przychody przeznaczamy na działalność statutową. Czy mamy prawo sami decydować, które drzewa należy wyciąć z powodów bezpieczeństwa lub dla racjonalnej gospodarki terenem?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Problematyka wycinki drzew w tym roku stanowi wręcz „gorący temat”, gdyż nowelizacja wprowadziła wiele zmian, zwłaszcza istotnych z punktu widzenia osób fizycznych. Dodatkowo w ostatnim czasie znowu powzięto prace nad nowelizacją tej ustawy, jednakże jeszcze nie zostały zakończone prace, więc na razie mogę się wypowiedzieć co do aktualnego stanu prawnego.

 

Kwestie te zostały uregulowane w ustawie o ochronie przyrody. Zgodnie z art. 83 tej ustawy wprowadzono generalną zasadę, iż usunięcie krzewu lub drzewa z terenu nieruchomości wymaga uzyskania zezwolenia wydawanego na wniosek m.in. właściciela nieruchomości, czy też posiadacza za zgodą właściciela.  Trzeba wystąpić do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Taka jest zasada, która doznaje jednakże wielu wyjątków, ze względu np. na status nieruchomości, jej położenie czy też tego, czyją stanowi własność.

 

Tak więc przepisów art. 83 dotyczących konieczności uzyskiwania nie stosuje się, m.in. gdy chodzi o:

 

  • wycięcie krzewów w skupisku do 25 m2,
  • drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm wynosi maksymalnie 100 cm (dla topoli, wierzb, kasztanowca, klonu robinii akacjowej, platanu), a w przypadkach innych drzew – 50 cm,
  • drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntu nieużytkowanego do użytkowania rolniczego,
  • drzew lub krzewów na plantacjach lub w lasach w rozumieniu ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach,
  • drzew lub krzewów owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni,
  • drzew lub krzewów usuwanych z obszaru parku narodowego lub rezerwatu przyrody nieobjętego ochroną krajobrazową,
  • drzew lub krzewów usuwanych w ramach zadań wynikających z planu ochrony lub zadań ochronnych parku narodowego lub rezerwatu przyrody, planu ochrony parku krajobrazowego, albo planu zadań ochronnych lub planu ochrony dla obszaru Natura 2000.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Nie oznacza to, że zawsze taka wycinka jest dowolnie możliwa, jednakże po prostu w niektórych przypadkach obowiązuje zupełnie inna procedura niż ta opisana w ustawie o ochronie przyrody. Dodatkowo rada gminy może w uchwale wskazać także kolejne przypadki, w których nie stosuje się obowiązku uzyskiwania zgody na wycinkę drzewa, jednakże tak naprawdę niezbyt wiele gmin ma takie uchwały. Niestety nie wiem, jaki jest stan prawny działki, o której Pan pisze, a od tego bardzo dużo zależy. Pisze Pan, że nie jest to las ani park. Mam rozumieć, że jest to zwykła działka będąca własnością prywatnej osoby, fizycznej bądź też prawnej, czy jakiegoś stowarzyszenia? Właśnie to, czy właścicielem jest osoba prywatna, czy też nie, ma również niezwykle istotne znaczenie. Mianowicie zgodnie z art. 83f ust. 3a przepisów o konieczności uzyskiwania zgody nie stosuje się gdy nieruchomość stanowi własność osoby fizycznej, a drzewa są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Oba te warunki muszą zostać spełnione łącznie. Tak więc jeśli właścicielem jest klub żeglarski, o którym Pan pisze, to nie można stosować tego zwolnienia. Dodatkowo pisze Pan, że nie jest prowadzona działalność gospodarcza, jednakże w związku z tym terenem są czerpane pewne zyski. W związku z tym istnieje możliwość, że organ administracji uznałby, iż wycinka tych drzew jest związana z działalnością gospodarczą w szerokim tego słowa rozumieniu, gdyż klub osiąga zyski nawet mimo braku oficjalnego charakteru tej działalności. Oczywiście jest to kwestia sporna, jednak trudno przewidzieć, jakie byłoby rozstrzygnięcie. Organ administracji również ze względu na własne swoje bezpieczeństwo mógłby uznać to za sytuację, kiedy konieczne jest zdobycie zezwolenia i nałożyć karę, od której ewentualnie uwolnić mogłoby Samorządowe Kolegium Odwoławcze albo sąd administracyjny (zwłaszcza że obecnie krytykuje się fakt, że tak łatwo można wyciąć drzewa i ludzie nagminnie z tego korzystają).

 

Jeśli więc właścicielem działki nie jest osoba fizyczna, zwolnienie wprowadzone ostatnio nie dotyczy sytuacji, jaką Pan opisał. Jednakże powody, jakie Pan podaje, są niewątpliwie poważne i odpowiednie ich opisanie we wniosku powinno poskutkować wyrażeniem zgody przez właściwą gminę. Jeśli zaś nie jest to zwykła działka będąca własnością klubu, stowarzyszenia czy też osoby prawnej, może się okazać, że w grę wchodzi jakaś inna, specjalna procedura, związana np. z koniecznością uzyskania zezwolenia od konserwatora zabytków czy też dyrektora ochrony środowiska. Ewentualnie jeśli drzewa stwarzają bezpośrednie zagrożenie, można udać się do straży pożarnej, gdyż oni również w niektórych przypadkach usuwają drzewa, które stanowią zagrożenie dla ludzi.

 

Tak więc podsumowując, na podstawie przedstawionych przez Pana informacji uważam, że lepiej jest nie wycinać tych drzew samodzielnie, a postarać się o uzyskanie zezwolenia, które w tej sytuacji powinno zostać udzielone bez większych trudności. Usunięcie ich bez zezwoleń może narazić Państwa na wysokie kary, a lepiej tego uniknąć.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przekształcenie gruntu o statusie użytku ekologicznego na działkę budowlaną

Jestem od 2001 r. właścicielem działki, którą w 2003 r. włączono w pas ekologiczny. Odprowadzany jest podatek rolny za łąki klasy IV. Czy gmina ma prawo pobierać podatek za grunt ekologiczny? Co powinniśmy zawrzeć we wniosku o przekształcenie części gruntu na teren pod zabudowę?

Śmierć strony postępowania administracyjnego

W 2007 r. rodzice nabyli mieszkanie (współwłasność). Blok stoi na działce będącej w użytkowaniu wieczystym. Wspólnota wystąpiła z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Rodzice ustanowili mnie swoim pełnomocnikiem. Po jakimś czasie zmarł mój tata. Nie przeprowadziliśmy jeszcze postępowania spadkowego (mam trzech braci). Jak mamy postąpić? Jak dalej będzie prowadzona sprawa przekształcenia, skoro doszło do śmierci strony postępowania administracyjnego?

 

Zamiana działki ze Skarbem Państwa

Moja mama jest właścicielem działki położonej w mieście. Na działkę był zatwierdzony 5 lat temu plan zagospodarowania. Chcemy tę działkę wymienić na inną (o podobnej powierzchni), należącą do Skarbu Państwa. Na tę działkę także był zatwierdzony plan miejscowy (3 lata temu). Co byłoby dla nas korzystniejsze – czy najpierw mama powinna dokonać zamiany ze Skarbem Państwa, a potem dokonać darowizny, czy lepiej zrobić to w odwrotnej kolejności? Czy darowizna wiąże się z jakimiś konsekwencjami finansowymi?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »