Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Data wsteczna – czy można ją ustalić, wnosząc o wyższe alimenty?

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 20.12.2011

Otrzymuję alimenty na dwóch synów od ojca dzieci, ale są one dość niskie. Chciałabym złożyć pozew o ich podwyższenie i zażądać ustalenia daty wstecznej świadczenia w nowej wysokości. Czy to jest możliwe?

Krzysztof Bigoszewski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiedzi na Pani pytanie szukać należy w przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) oraz we wciąż aktualnym orzecznictwie Sądu Najwyższego.

 

I tak, zgodnie z przepisem art. 137 § 1 K.r.io., „roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech”. Z kolei § 2 mówi o tym, że „niezaspokojone potrzeby uprawnionego z czasu przed wniesieniem powództwa o alimenty sąd uwzględnia zasądzając odpowiednią sumę pieniężną. W uzasadnionych wypadkach sąd może rozłożyć zasądzone świadczenie na raty”.

 

Wobec powyższego uznać należy zatem, że możliwość dochodzenia przed sądem alimentów za okres wsteczny sprzed wytoczenia powództwa istnieje w zakresie obejmującym co najwyżej 3 ostatnie lata (ze względu na okres przedawnienia tych roszczeń).

 

Zwrócić należy jednak uwagę również na wciąż aktualne orzecznictwo Sądu Najwyższego, zgodnie z którym „dochodzenie alimentów za okres poprzedzający wytoczenie powództwa jest dopuszczalne tylko w ograniczonym zakresie, bo tylko w przypadku, gdy pozostały niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na pokrycie kosztów wychowania i utrzymania”, czego przykładem mogą być np. zaległości czynszowe istniejące w chwili wytaczania powództwa (tak Sąd Najwyższy m.in. w uchwale z dnia 29.09.1949 r., sygn. akt WaC 389/49, w uchwale z dnia 08.06.1968 r., sygn. akt III CZP 65/68 oraz w wyroku z dnia 08.06.1976 r., sygn. akt III CRN 88/76).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Mając zatem powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że alimentów za okres sprzed wytoczenia powództwa mogłaby się Pani domagać jedynie przy spełnieniu powyższych warunków.

 

Samo zaś domaganie się podwyższenia alimentów na przyszłość możliwe jest, zgodnie z przepisem art. 138 K.r.io., w razie zmiany szeroko rozumianych stosunków, czyli w praktyce uzależnione jest od tego, czy od chwili ustalenia aktualnie obowiązujących alimentów wzrosły uzasadnione potrzeby dzieci lub znacząco poprawiła się sytuacja finansowa zobowiązanego do zapłaty alimentów ojca. Powyższe znajduje również swoje potwierdzenie w treści przepisu art. 135 § 1 K.r.io., zgodnie z którym „zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”.

 

Dlatego też istotne jest, aby, występując z powództwem o podwyższenie alimentów, móc należycie wykazać istnienie wszystkich powyższych okoliczności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + dwa =

»Podobne materiały

Zmiana stosunków a obowiązek alimentacyjny

Jestem po rozwodzie. Sprawuję opiekę prawną nad córką. Do tej pory alimenty płacił były mąż. Córka od miesiąca mieszka ze swoim ojcem i w związku z tym były mąż żąda ode mnie alimentów. Czy mam obowiązek płacenia alimentów na córkę?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »