Mamy 10 937 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Data rejestracji czy data rozpoczęcia działalności? – przekroczenie limitu obrotu w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 02.03.2011

Podatnik zarejestrował działalność w grudniu 2007 r. Pierwszy przychód uzyskał w styczniu roku następnego. Zgodnie z art. 7 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z 2008 roku „za rozpoczęcie działalności uważa się datę uzyskania pierwszego przychodu”. Opierając się na tym przepisie, podatnik skorzystał z art. 6 pkt 4 ust. 2 i po przekroczeniu limitu obrotu w wysokości 150 000 euro nadal rozliczał się w formie ryczałtu do końca 2008 r. Czy postąpił prawidłowo?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Moim zdaniem podatnik postąpił prawidłowo (o ile oczywiście dokonał stosownego zgłoszenia) i spełniał pozostałe warunki.

 

Zarówno obecnie jak i w okresie, którego omawiana sprawa dotyczy, podatnicy mogą opłacać w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

 

Ustawa mówi wyraźnie o „wykonywaniu działalności” a nie o jej rejestracji. Przyjmując, że podatnik rozpoczął wykonywanie działalności w roku 2008 – rok ten był rokiem rozpoczęcia wykonywania działalności.

 

Przedstawiciele doktryny wskazują analogicznie m.in.: „Obowiązek podatkowy w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stosowanie opodatkowania w tej formie) powstaje z dniem uzyskania pierwszego przychodu przez podatnika (spółkę). Nie są więc brane pod uwagę inne przejawy podjęcia działalności (rejestracja, ponoszenie wstępnych nakładów inwestycyjnych itp.)” [Andrzej Huchla, Biblioteka podatkowa, Warszawa 1996-2004, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, ISBN: 83-86702-55-9].

 

Proszę pamiętać, że przekroczenie limitu 150 tys. euro wywołuje skutek w ogóle dopiero od następnego roku podatkowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus 1 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »