Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Data rejestracji czy data rozpoczęcia działalności? – przekroczenie limitu obrotu w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 02.03.2011

Podatnik zarejestrował działalność w grudniu 2007 r. Pierwszy przychód uzyskał w styczniu roku następnego. Zgodnie z art. 7 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z 2008 roku „za rozpoczęcie działalności uważa się datę uzyskania pierwszego przychodu”. Opierając się na tym przepisie, podatnik skorzystał z art. 6 pkt 4 ust. 2 i po przekroczeniu limitu obrotu w wysokości 150 000 euro nadal rozliczał się w formie ryczałtu do końca 2008 r. Czy postąpił prawidłowo?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Moim zdaniem podatnik postąpił prawidłowo (o ile oczywiście dokonał stosownego zgłoszenia) i spełniał pozostałe warunki.

 

Zarówno obecnie jak i w okresie, którego omawiana sprawa dotyczy, podatnicy mogą opłacać w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

 

Ustawa mówi wyraźnie o „wykonywaniu działalności” a nie o jej rejestracji. Przyjmując, że podatnik rozpoczął wykonywanie działalności w roku 2008 – rok ten był rokiem rozpoczęcia wykonywania działalności.

 

Przedstawiciele doktryny wskazują analogicznie m.in.: „Obowiązek podatkowy w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stosowanie opodatkowania w tej formie) powstaje z dniem uzyskania pierwszego przychodu przez podatnika (spółkę). Nie są więc brane pod uwagę inne przejawy podjęcia działalności (rejestracja, ponoszenie wstępnych nakładów inwestycyjnych itp.)” [Andrzej Huchla, Biblioteka podatkowa, Warszawa 1996-2004, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, ISBN: 83-86702-55-9].

 

Proszę pamiętać, że przekroczenie limitu 150 tys. euro wywołuje skutek w ogóle dopiero od następnego roku podatkowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od lokaty

Od kilku lat przebywam za granicą. Jakiś czas temu poprosiłem rodziców o założenie lokaty bankowej w dwóch bankach – na mamę i na tatę, tak bym mógł tam odkładać zarobki. W międzyczasie rodzice sprzedali mieszkanie – całą kwotę przelali na moje konto i wypłacili środki z jednej lokaty. Pieniądze ze sprzedaży zostały zgłoszone jako darowizna. Co jednak z w kwotami z lokat? Jak to zinterpretuje US?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »