Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Data nabycia nieruchomości

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 17.04.2014

Dnia 11.10.2009 r. nabyliśmy nieruchomość (działkę) wraz z naszą córką (współwłasność). Aktem notarialnym 19.08.2013 r. znieśliśmy współwłasność, dzieląc się ziemią na pół z córką. Teraz chcemy sprzedać naszą część. Kiedy upłynie 5 lat od zakupu działki? Co jest w tym przypadku datą nabycia nieruchomości?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Data nabycia nieruchomości to 11.10.2009 r. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi:


„Art. 10. 1. Źródłami przychodów są: (…)

 

8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

 

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

 

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a–c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany”.

 

Patrząc na sprawę bez zniesienia współwłasności, okres pięciu lat liczy się nie od daty nabycia nieruchomości, ale od końca roku podatkowego, w jakim nabycie nastąpiło. Stąd prosta droga do tego, że 5 lat upłynie 31.12.2014 r.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Data zniesienia współwłasności to 19.08.2013 r.

 

Chwila przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym ustalana jest zgodnie z normami prawa cywilnego. Celem postępowania o zniesienie współwłasności jest nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowi przedmiot współwłasności.

 

Zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom, mówimy o współwłasności. Współwłaścicielom przysługują części wspólnego prawa własności (tzw. udziały), którymi mogą swobodnie rozporządzać.

 

Każdy ze współwłaścicieli może domagać się zniesienia współwłasności. W jej wyniku może dojść do zmiany w zakresie prawa własności. Jeden ze współwłaścicieli może stać się jej wyłącznym właścicielem. Rzecz może zostać podzielona na kilka – stosownie do udziałów współwłaścicieli.

 

A więc współwłaściciele mogą otrzymać tyle, ile wynika z ich udziałów lub ponad ten udział.

 

Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy wówczas, jeżeli nabyte na własność rzeczy (prawa) mieszczą się w ramach udziału, jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat.

 

Gdy w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu, mamy do czynienia z odrębnym nabyciem przez określonego współwłaściciela, gdyż zwiększa się stan jego posiadania (nie ma znaczenia, że zniesienia współwłasności dokonuje się bez spłat i dopłat).

 

Gdy przy zniesieniu współwłasności nastąpi przysporzenie na rzecz współwłaściciela ponad jego udział posiadany przed zniesieniem współwłasności, oznacza to, że dla części nieruchomości nabytej w drodze zniesienia współwłasności dniem nabycia będzie dzień, w którym nastąpiło zniesienie współwłasności.

 

Wobec powyższego dla celów podatku dochodowego konieczne jest ustalenie, czy w wyniku zniesienia współwłasności dotychczasowi współwłaściciele otrzymali tyle, ile wynosił ich udział we współwłasności, czy też więcej.

 

Bieg terminu pięcioletniego dla części udziału w nieruchomości nabytego w takim zakresie jak posiadany udział we współwłasności należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie pierwotne – tj. od 31.12.2009.

 

Bieg terminu pięcioletniego dla części udziału w nieruchomości nabytego ponad udział we współwłasności należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie w drodze zniesienia współwłasności – tj. od 31.12.2013.

 

Zbycie do 31.12.2014 r. spowoduje opodatkowanie całości – nie upłynie 5 lat ani od nabycia pierwotnego, ani od nabycia po zniesieniu współwłasności.

 

Zbycie po 31.12.2014, a przed 31.12.2018 r. spowoduje opodatkowanie tylko części nieruchomości, jaka została nabyta w 2013 w wyniku zniesienia współwłasności ponad dotychczas posiadany udział zbywcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Który moment uznaje się za datę nabycia nieruchomości?

Sześć lat temu podpisałem umowę przyrzeczenia sprzedaży mieszkania. Do podpisania aktu notarialnego doszło dwa lata później. Chciałbym sprzedać to mieszkanie, ale boję się, że zapłacę podatek. Który moment uznaje się za datę nabycia nieruchomości?

Odroczenie wpłaty podatku od sprzedaży nieruchomości

Sprzedałem mieszkanie w 2008 r. tuż przed upływem 5 lat od jego nabycia. Niestety sprzedaż jest obciążona 10% podatkiem. Zadeklarowałem, że pieniądze zostaną przeznaczone na zakup w ciągu 2 lat nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Jedną czwartą kwoty, jaką uzyskałem ze sprzedaży, zwróciłem do banku na poczet zaciągniętego wcześniej na zakup mieszkania kredytu hipotecznego. Czy istnieje możliwość dalszego odroczenia wpłaty podatku albo jego anulowania bądź obniżenia? Na przykład czy można obniżyć podstawę opodatkowania o kwotę zwrotu kredytu? Czy istnieje możliwość uniknięcia podatku, ze względu na fakt, że stale zamieszkuję w Stanach Zjednoczonych (jestem rezydentem), również w momencie sprzedaży mieszkania?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »