.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna samochodu rodzicowi z majątku wspólnego

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 09.12.2007

Czy osoba, która jest we wspólnocie majątkowej z małżonkiem, może przekazać swojemu rodzicowi darowiznę w postaci samochodu o wartości ok. 100 tys. złotych bez zgody współmałżonka? Samochód wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W celu dokonania darowizny z majątku wspólnego wymagana jest zgoda współmałżonka. Wyjątkiem są drobne darowizny zwyczajowo przyjęte – one nie wymagają takiej zgody.

 

W literaturze wskazano, że ocena, czy chodzi o darowiznę drobną, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętą, może być dokonana jedynie w odniesieniu do konkretnego przypadku i z uwzględnieniem jego okoliczności. Wśród tych okoliczności niewątpliwie istotne znaczenie będzie mieć stan majątkowy spadkodawcy oraz obdarowanego spadkobiercy [E. Skowrońska-Bocian (w:) Komentarz do Kodeksu cywilnego. Księga czwarta. Spadki, Warszawa 2003, s. 247].

 

Odnosząc to do małżonków, można wskazać, że zgody nie będą wymagały np. darowizny na rzecz osób bliskich związane z różnymi zdarzeniami okolicznościowymi (imieniny, chrzciny, etc.), a ich wartość nie będzie znaczna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »