Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna przy podwójnym obywatelstwie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 03.07.2015

Moja córka ma obywatelstwo niemieckie i polskie. Pracuje w Niemczech i chce tam kupić mieszkanie. Chcemy jej z żoną przekazać na to część pieniędzy w formie darowizny. Żona przeleje kwotę z polskiego konta na konto niemieckie córki, a ja ze swojego – zagranicznego (nie mieszkam i nie pracuję w kraju). Czy taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jaka jest maksymalna jej kwota?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak zrozumiałem, mają Państwo zamiar dokonać darowizny dla córki. Darowizna taka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, podatkowi temu podlega nawet nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca posiada obywatelstwo polskie. Jako że Państwa córka posiada polskie obywatelstwo, darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce, niemniej jednak może być od podatku w całości zwolniona za sprawą art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn – po spełnieniu określonych wymogów.

 

Zgodnie z przywołanym przepisem ustawodawca zwalnia od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (czyli m.in. dzieci) jeżeli:

 

  1. zgłoszą na druku SD-Z2 nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, który w przypadku darowizny bez zachowania formy aktu notarialnego powstaje w chwili jej wykonania (tj. z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia);
  2. w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9 637 zł  udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

Reasumując, darowizny należy dokonać przelewem/przelewami z rachunków darczyńców na rachunek obdarowanej, czyli z rachunków rodziców na rachunek córki, i od tego momentu ma ona 6 miesięcy by złożyć zgłoszenie SD-Z2 (do którego dołączy potwierdzenia bankowe potwierdzające wpłaty od rodziców), by uniknąć podatku od spadków i darowizn.

 

Na marginesie wskażę, ze nie istnieje limit wartości dla darowizny jako takiej ani też limit wartości dla wymienionego zwolnienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus 0 =

»Podobne materiały

Jak nie płacić podatku z tytułu służebności osobistej?

Kilka miesięcy temu w formie darowizny (akt notarialny) wuj przekazał nam dom, budynki gospodarcze i działkę. Dom nadaje się do kapitalnego remontu, a budynki do wyburzenia, ale gmina podniosła znacznie oszacowaną przez nas wartość nieruchomości i nałożyła na nas wysoki podatek. Na rzecz wuja u

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »