Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna pieniężna

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 27.02.2014

Otrzymałem darowiznę pieniężną od mamy. Pieniądze dostałem „do ręki”, bez jakiejkolwiek umowy czy poświadczenia. Moje pytania:

 

  1. Czy istnieje wymóg sporządzenia umowy darowizny pieniężnej w formie pisemnej?
  2. Jeśli nie, to czy US może zakwestionować fakt dokonania darowizny w formie ustnej?
  3. Czy US może kwestionować zgłaszaną kwotę, jeżeli nie ma żadnego potwierdzenia przelewu czy przekazu pieniężnego?
  4. Czy US może wystąpić z żądaniem wykazania, skąd pochodziły pieniądze darowane mi przez mamę i czy ma prawo kontrolować prywatne rachunki bankowe (moje i mamy)?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Darowizna pieniężna nie będzie korzystać ze zwolnienia ogólnego od podatku od spadków i darowizn, bowiem zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn warunkiem zwolnienia jest, w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł – udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

Zatem darowizna pieniężna powinna zostać opodatkowana na zasadach ogólnych (jeśli przekroczono kwotę wolną, tj. 9637 zł, w sumie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie). Podatek wyniesie więc 3%, 5%, 7% w zależności od kwoty (art. 15 ust. 1 ww. ustawy). Należy w terminie miesiąca złożyć zeznanie podatkowe SD-3.

 

Odpowiadając jednak na Pana pytania:

 

1. Nie, oświadczenie darczyńcy co prawda powinno być złożone w formie aktu notarialnego, jednak nie jest to wymóg bezwzględny, bowiem umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy (zatem również ustna) jest ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione, tj. np. pieniądze zostały przekazane.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

2. Nie, organy podatkowe są świadome, że regułą są właśnie darowizny pieniędzy bez pisemnej umowy.

 

3. Organ podatkowy może kwestionować wszystko, oczywiście stan faktyczny i ewentualne zarzuty muszą mieć jakieś oparcie – niemniej jednak nie zmienia to faktu, że wysokość darowizny determinuje tu podstawę opodatkowania, a prawidłowość jej ustalenia jest właśnie tym, co najczęściej kwestionują organy podatkowe.

 

4. Tak, organ podatkowy może zbadać u darczyńcy legalność pochodzenia pieniędzy. W zależności od formy postępowania i organu je prowadzącego w kontroli możliwe jest kontrolowanie rachunków bankowych, zarówno mamy, jak i Pana. Z art. 182 § 1 Ordynacji podatkowej wynika wprost:

 

„§ 1. Jeżeli z dowodów zgromadzonych w toku postępowania podatkowego wynika potrzeba uzupełnienia tych dowodów lub ich porównania z informacjami pochodzącymi z banku, bank jest obowiązany na pisemne żądanie naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego do sporządzenia i przekazania informacji dotyczących strony postępowania w zakresie:

 

1) posiadanych rachunków bankowych lub rachunków oszczędnościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków;

 

2) posiadanych rachunków pieniężnych lub rachunków papierów wartościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków”.

 

Z kolei według art. 183 Ordynacji podatkowej:

 

„Z żądaniem sporządzenia i przekazania informacji, o których mowa w art. 182, naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celnego może wystąpić po uprzednim wezwaniu [Pana lub mamy w zależności od tego, kto będzie kontrolowany: czy mama w zakresie legalności przychodu i jego opodatkowania, czy Pan – przyp. aut.] do udzielenia informacji z tego zakresu albo do upoważnienia odpowiednio naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego do wystąpienia do instytucji finansowych o przekazanie tych informacji, a strona w wyznaczonym terminie:

 

1) nie udzieliła informacji;

 

2) nie upoważniła odpowiednio naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego do wystąpienia do instytucji finansowych o przekazanie informacji;

 

3) udzieliła informacji, które wymagają uzupełnienia lub porównania z informacjami pochodzącymi z instytucji finansowej”.

 

 

 

*Stan prawny z dnia 17.12.2013 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Darowizna pieniężna na rzecz córki

Dokonałem darowizny pieniężnej na rzecz córki, która jest kobietą zamężną. Córka i jej małżonek planują kupić mieszkanie. Nieruchomość zostanie nabyta głównie dzięki środkom z darowizny. Czy w akcie notarialnym powinien znaleźć się zapis, że większość pieniędzy na zakup mieszkania pochodziła z majątku odrębnego córki? Jak zabezpieczyć przyszłość córki?

 

Darowizna dla syna od ojca i macochy

Chciałbym podarować mojemu pełnoletniemu synowi 40 tys. zł. Czy umowę darowizny musi podpisać też moja żona (nie jest matką syna)? Mamy wspólnotę majątkową. Czy wystarczy umowa darowizny, którą podpiszę ja i syn?

Podatek od darowizny pieniędzy ze sprzedaży mieszkania

Cztery lata temu podarowałem mamie mieszkanie. Skorzystała z ulgi podatkowej (ze względu na pokrewieństwo). Kilka miesięcy temu sprzedała to mieszkanie, korzystając z ulgi meldunkowej. Obecnie chciałaby przekazać mi większość pieniędzy ze sprzedaży mieszkania w formie darowizny. Czy będę też mógł skorzystać z ulgi podatkowej? Jeśli nie, to w jakiej wysokości zapłacę podatek?

Darowizna mieszkania czy pieniędzy ze sprzedaży?

Chcę sprzedać mieszkanie, którego właścicielem jest moja mama (od 12 lat). Ja mieszkam w nim i jestem zameldowana tam od ok. 7 lat. Nie wiem, co będzie dla mnie finansowo korzystniejsze: czy żeby mama przepisała na mnie mieszkanie w drodze darowizny i dopiero wtedy ja je sprzedam (czy mogę wówczas od razu to zrobić, czy dopiero po upływie 5 lat?), czy żeby ona je sprzedała i przekazała mi pieniądze ze sprzedaży? Nadmieniam, że uzyskane pieniądze chcę przekazać na zakup domu.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »