.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna od wujka z USA

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 24.09.2014

Wujek (brat mojej mamy) mieszkający w USA chce przesłać mi pieniądze na mieszkanie. Jak rozwiązać problem podatku? Wiem, że wujek nie powinien dokonać darowizny bezpośrednio na mnie. Czy można zrobić to w ten sposób, że wujek przekaże pieniądze mojej mamie, a potem mama zrobi przelew na mój rachunek? Czy unikniemy płacenia podatku od darowizny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W tej sytuacji należałoby darowiznę przeprowadzić dwustopniowo, aby obie darowizny mieściły się w zakresie tzw. „zerowej” grupy podatkowej.

 

Zgodnie z art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93 ze zm.) zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz
  2. w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę wolną od podatku – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

W przypadku niespełnienia wskazanych wyżej warunków nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

 

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

 

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty wolnej od podatku, lub
  2. gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

 

W Państwa przypadku nie jest możliwe skorzystanie ze zwolnienia dla darowizny na Pani rzecz od wujka z USA. Nie ma jednak przeszkód, aby wujek przekazał darowiznę swojej siostrze (darowizna zwolniona od podatku), a następnie jego siostra (a Pani mama) – Pani (darowizna zwolniona od podatku).

 

Obie darowizny muszą być przekazane na rachunek bankowy obdarowanego oraz należy zgłosić ich nabycie do urzędu skarbowego (druk SD-Z2 – w załączeniu).

 

Jeżeli oba warunki będą spełnione (przelew darowizn na rachunki bankowe osób obdarowanych oraz zgłoszenie do urzędu w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego), unikną Państwo obciążeń podatkowych.

 

Jeśli miałaby Pani jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania odnośnie darowizny od wujka z USA, proszę o kontakt.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton