Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna na rzecz chorego dziecka od nieznanej osoby

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.12.2010

Dostałam e-maila od nieznanej mi osoby, która chce przekazać pewną kwotę na moje chore dziecko. Owa osoba chce, abym wysłała jej oprócz podstawowych danych także skan mojego dowodu osobistego. Nie wiem, czy wierzyć tej osobie. Co powinnam zrobić? Dodam, że osoba ta twierdzi, że mieszka w Australii.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeśli chodzi o podatki, zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W przypadku opisanej darowizny opodatkowanie będzie miało zatem miejsce w Polsce.

 

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy, tj. na Pani lub dziecku, w zależności od tego, dla kogo formalnie darowizna zostanie przekazana. Obowiązek podatkowy powstanie tu z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, czyli z chwilą wpływu pieniędzy na konto lub z chwilą realizacji przekazu pocztowego czy innego przekazania środków.

 

Podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość nabytych środków po potrąceniu ewentualnych długów i ciężarów. Ze względu na osobę dokonującą darowizny, która – jak zakładam – jest niespokrewniona.

 

Wysokość podatku wyniesie od 12% do 20% w zależności od kwoty ponad kwotę wolną od podatku, tj. 4902 zł:

 

  • do 10 278 zł wynosi 12%,
  • od 10 278 do 20 556 zł. wynosi 1233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł,
  • od ponad 20 556 zł wynosi 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

 

W terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego należy złożyć zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na druku SD-3.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Tu pojawia się problem, bowiem w wyżej wspomnianym druku należy wypełnić pola 25-39, które identyfikują darczyńcę; jeśli chce on pozostać anonimowy, może mieć Pani problem w urzędzie skarbowym; radziłbym wpisać choćby te dane, które uda się Pani uzyskać z przelewu.

 

Przekazanie kompletnych danych osobowych w postaci skanu dowodu osobistego jest wielce problematyczne. Z jednej strony można spodziewać się, że ktoś chcący nas obdarować chce mieć pewność, komu pieniądze przelać, ale drugiej strony przekazanie kserokopii dowodu osobistego nieznanej osobie jest bardzo niebezpieczne, bowiem niekiedy wystarczy właśnie kserokopia dowodu osobistego, by np. zaciągnąć kredyt czy zrobić duże zakupy „na raty”. Doradzałby daleko idącą ostrożność. Jeśli podejmie Pani ryzyko, radzę skan dowodu mocno „oszpecić”, skreśleniami czy nawet rysunkami – utrudni to znacznie jego wykorzystanie w „złych” celach.

 

Mniej niebezpieczne jest np. podanie własnego numeru rachunku bankowego, co w pełni pozwala na dokonanie przelewu.

 

W praktyce, choć trudno o praktykę i wiele spraw tego rodzaju, spotkałem się z rozwiązaniem, że potencjalny obdarowany przelewa przed darowizną na konto osoby chcącej go obdarować 1 zł – darczyńca wraz z przelewem dostaje podstawowe dane posiadacza rachunku i jego numer, wie, komu pieniądze podaruje. Można uznać, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Darowizna dla osoby niespokrewnionej

Mieszkamy w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, mamy możliwość wykupu mieszkania. Niedawno sąsiad zaproponował nam, że możemy wykupić jego lokal (on nie ma na to pieniędzy). Oczywiście sąsiad miałby do śmierci mieszkać w swoim mieszkaniu. Czy możliwe jest przekazanie mieszkania w formie darowizny dla osoby niespokrewnionej? A może istnieją inne sposoby, aby zabezpieczyć zarówno nasze interesy, jak i interes sąsiada?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »