Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna na rzecz chorego dziecka od nieznanej osoby

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.12.2010

Dostałam e-maila od nieznanej mi osoby, która chce przekazać pewną kwotę na moje chore dziecko. Owa osoba chce, abym wysłała jej oprócz podstawowych danych także skan mojego dowodu osobistego. Nie wiem, czy wierzyć tej osobie. Co powinnam zrobić? Dodam, że osoba ta twierdzi, że mieszka w Australii.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli chodzi o podatki, zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W przypadku opisanej darowizny opodatkowanie będzie miało zatem miejsce w Polsce.

 

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy, tj. na Pani lub dziecku, w zależności od tego, dla kogo formalnie darowizna zostanie przekazana. Obowiązek podatkowy powstanie tu z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, czyli z chwilą wpływu pieniędzy na konto lub z chwilą realizacji przekazu pocztowego czy innego przekazania środków.

 

Podstawę opodatkowania stanowić będzie wartość nabytych środków po potrąceniu ewentualnych długów i ciężarów. Ze względu na osobę dokonującą darowizny, która – jak zakładam – jest niespokrewniona.

 

Wysokość podatku wyniesie od 12% do 20% w zależności od kwoty ponad kwotę wolną od podatku, tj. 4902 zł:

 

  • do 10 278 zł wynosi 12%,
  • od 10 278 do 20 556 zł. wynosi 1233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł,
  • od ponad 20 556 zł wynosi 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

 

W terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego należy złożyć zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na druku SD-3.

 

Tu pojawia się problem, bowiem w wyżej wspomnianym druku należy wypełnić pola 25-39, które identyfikują darczyńcę; jeśli chce on pozostać anonimowy, może mieć Pani problem w urzędzie skarbowym; radziłbym wpisać choćby te dane, które uda się Pani uzyskać z przelewu.

 

Przekazanie kompletnych danych osobowych w postaci skanu dowodu osobistego jest wielce problematyczne. Z jednej strony można spodziewać się, że ktoś chcący nas obdarować chce mieć pewność, komu pieniądze przelać, ale drugiej strony przekazanie kserokopii dowodu osobistego nieznanej osobie jest bardzo niebezpieczne, bowiem niekiedy wystarczy właśnie kserokopia dowodu osobistego, by np. zaciągnąć kredyt czy zrobić duże zakupy „na raty”. Doradzałby daleko idącą ostrożność. Jeśli podejmie Pani ryzyko, radzę skan dowodu mocno „oszpecić”, skreśleniami czy nawet rysunkami – utrudni to znacznie jego wykorzystanie w „złych” celach.

 

Mniej niebezpieczne jest np. podanie własnego numeru rachunku bankowego, co w pełni pozwala na dokonanie przelewu.

 

W praktyce, choć trudno o praktykę i wiele spraw tego rodzaju, spotkałem się z rozwiązaniem, że potencjalny obdarowany przelewa przed darowizną na konto osoby chcącej go obdarować 1 zł – darczyńca wraz z przelewem dostaje podstawowe dane posiadacza rachunku i jego numer, wie, komu pieniądze podaruje. Można uznać, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus zero =

»Podobne materiały

Darowizna dla osoby niespokrewnionej

Mieszkamy w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, mamy możliwość wykupu mieszkania. Niedawno sąsiad zaproponował nam, że możemy wykupić jego lokal (on nie ma na to pieniędzy). Oczywiście sąsiad miałby do śmierci mieszkać w swoim mieszkaniu. Czy możliwe jest przekazanie mieszkania w f
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »