








W serwisie
Materiały
Darowizna firmy na rzecz synaAutor: Aleksander Słysz |
Opis Problemu: Planuję darowiznę firmy synowi jako osoba fizyczna. Zatrudniam 90 osób. 1. Co z podatkiem od czynności cywilnoprawnych? 2. Jak rozwiązać kwestię płatności i należności? 3. Czy likwidując firmę, mam zlikwidować swój rachunek bankowych? Z jakich pieniędzy (prywatnych czy firmowych) mam zapłacić podatek dochodowy w kwietniu 2012 r.? |
Ad. 1 Gdy umowa darowizny nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, to nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli wiąże się z przejęciem długów podlega opodatkowaniu PCC w tej części*. Podstawę opodatkowania stanowi wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego; stawka PCC w odniesieniu do tej części darowizny wynosi 1%.
Ad. 2 Płatności dokonuje po darowiźnie już „nowy” przedsiębiorca, bowiem to on prowadzi przedsiębiorstwo. Na niego również przechodzą wierzytelności, skoro przejmuje całe przedsiębiorstwo.
Warto z podatkowych względów wystąpić do organu podatkowego o wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych Pana jako zbywającego:
W zaświadczeniu organ podatkowy określa wysokość zaległości podatkowych zbywającego na dzień wydania zaświadczenia lub stwierdza ich brak.
Warto to zrobić, bowiem nabywca nie odpowiada za zaległości podatkowe, które nie zostały wykazane w zaświadczeniu (ważne ono jest, w uproszczeniu, 30 dni od dnia wydania).
Odnośnie zobowiązań podatkowych – nabywca przedsiębiorstwa odpowiada całym swoim majątkiem (solidarnie z podatnikiem – czyli Pana syn odpowiada solidarnie z Panem np. za zobowiązania z tytułu VAT) za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o tych zaległościach – zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, zakres odpowiedzialności Pana nie jest ograniczony.
Zakres odpowiedzialności nabywcy nie obejmuje:
Ad. 3 Pana rachunek bankowy jest przypisany Panu jako przedsiębiorcy – osobie fizycznej. Syn, posługując się rachunkami bankowymi, które sam założy, może od Pana otrzymać przelewem środki pieniężne, również w ramach tej darowizny. Pan może konto później zlikwidować lub używać go dalej, jeśli będzie Panu do czegokolwiek potrzebne. Ze środkami pieniężnymi przy darowiźnie przedsiębiorstwa osoby fizycznej jest problem, bowiem zgodnie z Kodeksem cywilnym „przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Pojęcie to obejmuje w szczególności:
Jeśli przedsiębiorstwo należy do osoby fizycznej, a nie jest np. prowadzone przez spółkę kapitałową, trudno oddzielić środki pieniężne przedsiębiorstwa od środków pieniężnych właściciela – w zasadzie w sposób niebudzący wątpliwości jest to niewykonalne moim zdaniem – z tego powodu przyjąć trzeba jakiś umowny podział, który nie będzie kwestionowany przez obdarowanego.
Ad. 4 Podatek dochodowy od osób fizycznych jest zobowiązaniem obciążającym osobę fizyczną. Skoro prowadził Pan działalność jako osoba fizyczna, wpłacał Pan zaliczki na podatek dochodowy, które zostaną rozliczone w zeznaniu rocznym. Ewentualna różnica do dopłaty również obciąża Pana, nawet jeśli nie będzie Pan już właścicielem przedsiębiorstwa. Gdyby przedsiębiorca, będący obdarowanym, tj. syn, zapłacił w kwietniu za Pana podatek, po pierwsze obowiązek podatkowy by nie wygasł poprzez zapłatę i i tak musiałby Pan zapłacić go samodzielnie, a syn żądać zwrotu od organu. Po drugie mielibyśmy do czynienia z darowizną, bowiem syn do takiego świadczenia nie jest w jakikolwiek sposób zobowiązany.
* Stan prawny z dnia 12.10.2011 r.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Aleksander Słysz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>