.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna działki od sąsiada a roszczenia jego krewnych

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 02.11.2010

Sąsiad jest kawalerem, posiada graniczącą z moją działką działkę rolną, którą chce mi przekazać w formie darowizny. Ma jednak rodzinę, dlatego chciałem zapytać, czy w przyszłości jego krewni nie będą się domagać tej działki z powodu dziedziczenia? Jak dokonać darowizny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zadane przez Pana pytanie dotyczy kwestii problematyki umowy darowizny i jej zaliczenia do schedy spadkowej. W pierwszym rzędzie należy wspomnieć, iż sąsiad może darować Panu nieruchomość. W takim wypadku akt darowizny powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.

 

Innym zagadnieniem jest problematyka uprawnień spadkobierców sąsiada, czyli żony i zstępnych (dzieci). Są to osoby należące do I grupy uprawnionych do dziedziczenia ustawowego. Jeżeli w razie śmierci sąsiada nie zostaną zaspokojone ze spadku bądź w drodze zapisu lub darowizny, to wówczas mogą domagać się zachowku od obdarowanego. Wysokość zachowku wynosi 1/2 bądź 2/3 udziału spadkowego (gdy spadkobierca jest trwale niezdolny do pracy lub małoletni).

 

Zgodnie z powyższym uprawnienia najbliższej rodziny sąsiada są zaspokojone na wypadek jego śmierci.

 

Przed podpisaniem umowy darowizny proszę dokładnie sprawdzić, czy przedmiotowa nieruchomość nie wchodzi w skład majątku wspólnego sąsiada i jego żony. W takim razie sąsiad będzie mógł jedynie dokonać darowizny udziału w nieruchomości.

 

Jeśli sąsiad nie ma żony ani dzieci, to dalsza rodzina nie może rościć sobie żadnych praw do darowanego majątku. Jak już wspominałem, uprawnionymi są jedynie dzieci i małżonek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »