Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna dla rodzeństwa przelana na konto jednego z nich

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.04.2011

Ciocia przesłała mi i moim dwóm siostrom z zagranicy pewną kwotę pieniędzy. Dokonała przelewu na moje konto, mimo że to darowizna do podziału. Jak powinniśmy ją zgłosić i rozliczyć w urzędzie skarbowym (zwłaszcza że każde z nas mieszka w innym województwie)?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych, czyli na Panu i siostrach. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

 

Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy po potrąceniu ewentualnych długów i ciężarów (czysta wartość) ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Opodatkowaniu podlega nabycie od jednej osoby własności rzeczy i praw majątkowych od czystej wartości przekraczającej 7276 zł – jeżeli nabywcą jest osobą zaliczoną do II grupy podatkowej, a właśnie do II grupy podatkowej zalicza się zstępnych rodzeństwa.

 

Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, podatek wynosi: przy podstawie opodatkowania do 10 278 zł – 7%, przy podstawie między 10 278 a 20 556 zł – 719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł, przy podstawie powyżej 20 556 zł – 1644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

 

Należy złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru, tj. zeznanie SD-3.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia techniczna – czy macie Państwo złożyć trzy odrębne zeznania SD-3, czy na skutek faktu, że przelewu dokonano dla wszystkich na jedno konto, złożyć zeznanie SD-3 i dwa SD-3/A.

 

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie zeznań podatkowych składanych przez podatników podatku od spadków i darowizn dopuszcza również ten drugi wariant, który mimo zdaniem jest możliwy i wygodniejszy w opisanym stanie faktycznym, bowiem organ może żądać potwierdzenie dokonania przelewu. W Państwa sytuacji łatwiej będzie się wytłumaczyć, dlaczego przelew trafił na jedno konto.

 

Zakładając, że mamy do czynienia z nabyciem wspólnym przez kilku podatników, czyli tak jak w przypadku przelewu od cioci na Pańskie konto dla Pana i sióstr, możecie razem złożyć wspólne zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych – wtedy Państwo złożycie SD-3 i potwierdzenie przelewu od cioci na Pańskie konto oraz załączniki SD-3/A – darczyńcą dla wszystkich jest ciocia.

 

Jeśli Pan jest osobą wypełniającą SD-3, to odpowiedni dla SD-3 wraz z załącznikami jest właściwy miejscowo jest organ podatkowy według miejsca zamieszkania obdarowanego, tj. Pana.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Darowizna z Rosji

Pochodzę z Rosji; do Polski przyjechałam w 1993 r. W 1990 r. otrzymałam od ojca (na terenie Federacji Rosyjskiej) darowiznę w gotówce, którą wwiozłam do Polski w kwocie odpowiadającej 10 tys. USD bez cła. Darowizna nie była nigdzie udokumentowana ani zgłaszana. W 2010 r., posiadając już obywatelstwo polskie, kupiłam za środki z tej darowizny działkę budowlaną w Polsce. Teraz chciałabym przekazać tę nieruchomość z powrotem ojcu (w formie darowizny). Czy urząd skarbowy może zakwestionować tę darowiznę i wymierzyć mi karę?

Darowizna od wujka z USA

Wujek (brat mojej mamy) mieszkający w USA chce przesłać mi pieniądze na mieszkanie. Jak rozwiązać problem podatku? Wiem, że wujek nie powinien dokonać darowizny bezpośrednio na mnie. Czy można zrobić to w ten sposób, że wujek przekaże pieniądze mojej mamie, a potem mama zrobi przelew na mój rachunek? Czy unikniemy płacenia podatku od darowizny?

Darowizna dla pełnoletniego dziecka

Mam otrzymać od ojca, mieszkającego poza Europą, pieniądze na zakup mieszkania. Ojciec może wysłać te pieniądze tylko poprzez konto swoich znajomych mieszkających za granicą. Czy musi sporządzić umowę przekazania darowizny lub inne oświadczenie potwierdzające fakt przekazania darowizny dla córki? Jakie skutki podatkowe wynikają z tej sytuacji?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »